מגלגל...
x

מומחים קובעים: עישון מריחואנה מונע התפתחות אלצהיימר

“שימוש במנות קטנות של מריחואנה יעכב התפתחות של דמנציה כך שהחולה ימות מזיקנה לפני שילקה באלצהיימר” – כך טוען גארי וונק, פרופסור למדעי המוח מאוניברסיטת אוהיו בארה”ב.

גארי וונק, פרופסור למדעי המוח, תורת החיסון וגנטיקה רפואית באוניברסטית אוהיו בארה”ב, למד כיצד להילחם בדלקות מוח במהלך 25 שנות קריירה. מחקרו הוביל אותו לחקור את הקנבינואידים, הרכיבים הפעילים בקנאביס, ולגלות את הפוטנציאל הבריאותי שלהם.

בראיון לאתר LeafScience הוא מתאר כיצד גילה לאחר שנות מחקר רבות, שקנבינואידים הם אחת התרופות היחידות שעובדות וטוען כי התערבות מוקדמת של טיפול בקנאביס עשויה להיות הפתרון הטוב ביותר להתמודדות עם אלצהיימר.

“שימוש במנות קטנות של מריחואנה יעכב התפתחות של דמנציה כך שהחולה ימות מזיקנה לפני שילקה באלצהיימר,” הוא אומר.

פרופסור גארי וונק
פרופסור גארי וונק

לדבריו של וונק, דלקתיות במוח היא אחד הגורמים הבולטים להתפתחותן של מגוון מחלות מלבד אלצהיימר. “אנו יודעים שדלקתיות במוח משחקת תפקיד ב-ALS, פרקינסון, איידס, דמנציה, טרשת נפוצה, אוטיזם, סכיזופרניה ועוד,” אמר. “אנחנו מתחילים להבין שדלקתיות במוח, אם נמשכת זמן רב מדי, יכולה להיות מזיקה למדי.”

עוד הוא טוען כי עישון קנאביס עשוי למחוק לחלוטין כל דלקתיות במוח. “אם אתה מעשן קצת מריחואנה בשנות ה-20 וה-30 לחייך, אתה עשוי למחוק לחלוטין כל זכר לדלקות במוחך ואז דברים מתחילים להתחדש שוב ושוב. בסופו של דבר כנראה שתמות מזיקנה לפני שהדלקת תהווה בעיה עבורך.”

גם זה בטח יעניין אותך

עם זאת, הוא מדגיש, תוצאות המחקרים מבוססות במרבית המקרים על ניסויים בעכברי מעבדה ולכן אינן חלוטות. “איני חושב שעכברים הם מודלים טובים מספיק, כך שאינני מוכן להצהיר שקנבינואידים יכולים לטפל באלצהיימר,” הוא אומר. “אבל העדויות לכך שיש לקנבינואידים מאפיינים שעשויים להאט את התפרצות המחלה הן בהחלט מספקות.”

“אני חושב שמה שאנו יכולים לומר עד כה זה ששימוש במנות קטנות של מריחואנה לתקופות ממושכות בשלב כלשהו בחיים, כנראה יעכב התפרצות של דמנציה, עד לשלב בו כנראה תמות מזיקנה לפני שתלקה באלצהיימר,” סיכם.

במחקר שפורסם בתחילת שנת 2013 נמצא כי עכברים שסבלו מתופעות דומות לאלו הנמצאות אצל בני אדם הסובלים מאלצהיימר ודמנציה, וקיבלו מנות של קנאבידיול (CBD, אחד הרכיבים בקנאביס), הראו סימני שיפור משמעותיים בתפקוד המוחי ובזכרון של עצמים ועכברים אחרים.

“למעשה הקנאבידיול החזיר את התפקוד של בעלי החיים לרמות תפקוד תקין,” אמר ד”ר טים קארל, מנהל המחקר. “אפשר לומר שזה ריפא אותם למעשה, אבל אנחנו צריכים להמשיך ולבחון את שאר חלקי המוח בכדי לוודא שהכל תקין כפי שנראה.”

בישראל מחלת האלצהיימר אינה נמצאת ברשימת ההתוויות המזכות ברשיון קנאביס רפואי. עם זאת, כפי שחשפנו לפני כחצי שנה, נכון לשנת 2012 היו בישראל 18 חולי אלצהיימר שקיבלו רשיון לקנאביס רפואי.

צפו – קנאביס בבית אבות:

ראו גם: קנאביס משפר את תפקוד המוח ומסיר תאים פגומים
ראו גם: מריחואנה לטיפול בבעיות זכרון ולמידה הנגרמות מלחץ כרוני

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר