מומחים טוענים: קנאביס עשוי להגן מפני אבולה

האם הרכיבים הטבעיים המצויים בצמח הקנאביס יכולים להגן על בני האדם מפני אבולה? רופאים, מומחים ומועמד לשעבר לנשיאות ארה"ב חושבים שכן.

לא עבר יום אחד בשבועות האחרונות בלי אזכור של אבולה במדיה. לאחר שמצא את דרכו לצפון אמריקה, הוירוס טיפס לפסגת רשימת הפחדים הבינלאומיים, וגרם לאין סוף פראנויה. טרם התגלו חיסון או תרופה לנגיף הקשוח, אך ייתכן שאחד מהם מסתתר לנו מתחת לאף: קנאביס. קנבינואידים, החומרים הפעילים בקנאביס, צוברים יותר ויותר מוניטין בגין יכולתם לטפל במחלות חיסוניות התוקפות את מנגנון ההגנה הטבעי של הגוף נגד וירוסים, כמו HIV למשל.

דייויד אלן
ד"ר דייויד אלן

ד"ר דייויד אלן, המנהל הרפואי של אחת מחברות הקנאביס הרפואי הגדולות ביותר שנסחרות בוול סטריט, Cannabis Sativa Inc, מאמין שקנאביס יכול להילחם באבולה באותו אופן. אליו מצטרפים גם מושל ניו מקסיקו והמועמד לנשיאות ארה"ב לשעבר, גארי ג'ונסון, וכן מומחים נוספים מהענף.

מה זה אבולה בכלל?

קודם כל, קצת על אבולה: אבולה הוא וירוס שתוקף את ה-RNA (החומר הגנטי שאחראי על ייצור חלבונים חדשים בהתאם למידע שנמצא ב-DNA) בתאים. על ידי השתלטות על ה-RNA, הוירוס מתחיל לשכפל את עצמו. הוא מסוגל להתחבא מההגנות של הגוף על ידי ייצור חלבונים שמסתירים אותו, מה שהופך אותו לקשה במיוחד לטיפול. עוד השלכה של השתלטות האבולה על ה-RNA היא שהוא יוצר אצל כל חולה זן של הוירוס שייחודי לאותו חולה, מה שמקשה על פיתוח חיסון שיעבוד על כולם.

מה שהופך את מחלת האבולה לקטלנית היא דווקא התגובה של מערכת החיסון אליה לאורך זמן. מעבר ליצירת דימומים פנימיים ודליפה בין תאים, אבולה הורג בעיקר על ידי "סופת ציטוקינים" – תגובה קיצונית של מערכת החיסון לוירוס שהיא אינה מצליחה להילחם בו. ב"סופת ציטוקינים" מערכת החיסון משחררת כמות עצומה של אנזימים ומפעילה מספר גדול מדי, וקטלני, של תאים חיסוניים.

קנאביס לטיפול באבולה

כאן קנאביס נכנס לתמונה – קנאביס מכיל חומרים אנטירטרוויראלים (AntiRetroVirals) שעושים בקרה על המערכת החיסונית, ובנוסף מכיל חומרים אנטי-דלקתיים, בייחוד CBD, שמפחיתים את הנזק לגוף כתוצאה מ"סופת ציטוקינים".

ד"ר אלן מציין כי קנאביס כבר הוכיח את יעילותו בטיפול באיידס, והפך לטיפול לגיטימי לבקרה על תהליכי המערכת החיסונית אצל אנשים שחולים ב-HIV, ובתיאוריה ניתן ליישם את אותו האפקט בחולי אבולה. בנוסף, הוא מציין שקנאביס יכול למנוע גם את ההשפעות המזיקות של אבולה עצמה, הכוללות בעיקר דימום פנימי ודליפת תאים.

בשבוע שעבר הצטרף כאמור גם תומך מפתיע לטענה בנוגע לפוטנציאל הטיפול באבולה בעזרת קנאביס: גארי ג'ונסון, מי שהיה בעבר מושל מדינת ניו מקסיקו, מועמד לנשיאות ארה"ב בבחירות האחרונות והיום מנכ"ל של חברת קנאביס רפואי גדולה ('Cannabis Sativa'), אמר את הדברים בשידור חי במהלך ראיון טלוויזיוני ברשת 'פוקס'. צפו:

"אנחנו בהחלט מאמינים כי ישנו פתרון לטיפול באבולה," אמר ג'ונסון לתדהמתו של המראיין, שתהה מיד האם ג'ונסון מנסה לגרום לאנשים להשתמש בקנאביס מתוצרת החברה שלו סתם כך. "לא," השיב ג'ונסון, "אני מתכוון שישתמשו בזה ממש בתור תרופה לאבולה."

גארי ג'ונסון
גארי ג'ונסון

לאחר שספג טענות על דבריו, אמר ג'ונסון: "אני לא מנסה למכור כאן כישופים או להוליך שולל מישהו. אני הייתי מושל ניו מקסיקו. אף אחד לא טוען שקנאביס מרפא אבולה, אבל חשוב להבין שהמערכת מקשה עלינו לנסות ולמצוא אלטרנטיבות טיפוליות לאבולה, כמו למשל מריחואנה."

גם ברד מורהאוס, מנכ"ל חברת משחות הקנאביס 'NewCure' מצטרף לטענות: "נעשה כבר מספיק מחקר וישנן כבר מספיק עדויות ליכולת הבלתי מסוייגת של הקנבינואידים להרוג מחלות שונות," אומר מורהאוס. "קנאביס נחקר גם היום כתרופה פוטנציאלית ל-HIV וככזה שמחזק את המערכת החיסונית, זאת מאחר ומדובר באחר החומרים האנטירטרוויראלים היעילים ביותר הקיימים בטבע."

ישנן אמנם ראיות חזקות לכך שקנאביס עשוי להוות טיפול חיובי עבור מי שסובל מאבולה, אך יש לקחת את הראיות האלו עם גרעין של ספק. מדובר בהיפותזות, שמבוססות על מחקרים עם וירוסים אחרים, ולא בעובדות מוכחות. עדיין, הראיות חזקות מספיק כדי להצדיק ניסויים קליניים. במקרה הכי גרוע, חולי אבולה יעשנו קצת גראס, שבוודאי לא יחמיר את מצבם…

ראו עוד:
מחקר: קנאביס כתרופה לאיידס HIV
קנאביס כאנטיביוטיקה: יעיל לטיפול בדלקות, הרפס ו-MRSA
מחקר: קנאביס לטיפול במחלת צליאק

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט