מומחים טוענים: “חוקי הסמים פוגעים בהתפתחות המדע”

מדענים מובילים טוענים כי הוצאת הסמים הפסיכואקטייבים מהחוק פוגעת בהתפתחות המדע ומונעת מחקר למיצוי הפוטנציאל הרפואי הטמון בשימוש באותם חומרים.

הגדרתם של סמים כגון קנאביס, פטריות הזיה, אקסטזי, LSD וחומרים פסיכואקטיביים אחרים כבלתי חוקיים היא “המקרה הגרוע ביותר של צנזורה מדעית מאז שהכנסיה הקתולית אסרה על עבודתם של גלילאו וקופרניקוס,” טוען דייויד נאט, פרופסור לנוירופסיכופארמקולוגיה באוניברסיטת Imperial College London שבלונדון בירת אנגליה, בראיון לירחון המדעי “Nature Reviews Neuroscience”.

נאט, יחד עם לסלי קינג, שניהם יועצים בכירים לשעבר לממשל הבריטי, חברו לדייוויד ניקולס מאוניברסיטת צפון-קרולינה בארה”ב, ויחד הם קוראים להרחבת המחקר בתחום הסמים הפסיכואקטיביים. “חוקים מגבילים שנחקקו עוד במהלך שנות ה-60 של המאה הקודמת מנעו התקדמות של מחקר מדעי הנוגע לתחומי מפתח,” הם טוענים.

“ההחלטה להוציא מהחוק את אותם סמים מבוססת על הסכנות שכביכול טמונות בשימוש בהם, אך סכנות אלו מוטלות בספק,”אמר נאט.

ראו גם: דייויד נאט: “אקסטזי, קנאביס ו-LSD צריכים להיות חוקיים”
ראו גם: מגיפת האיידס לא תיעלם עד שלא תופסק המלחמה בסמים

“החוקים לא עודכנו במהלך השנים על אף ההתקדמות המדעית והעדויות החדשות שנגלו ומציגות תמונה שונה לחלוטין,” אמר נאט. “בניגוד למה שנהוג לחשוב, אותם סמים דווקא יחסית בטוחים לשימוש.”

“מניעת המחקרים בנוגע לאותם חומרים מתבססת על פוליטיקה ואינטרסים, לא על מדע,” הוסיף.

“אילו היינו מאמצים גישה הגיונית ומחושבת יותר בנוגע להסדרה בחוק של הסמים, זה היה מפתח ומעודד חוקרים ללמוד יותר על אופן התנהגות המוח וההכרה ומוביל לתגליות עצומות בכל הנוגע לאופן הטיפול בתופעות כמו דיכאון, חרדה ופוסט טראומה,” סיכם.

ראו: קנאביס מפחית דכאון ומוביל לירידה באחוזי התאבדות
ראו: מריחואנה לטיפול בפוסט-טראומה

נאט פוטר ממשרתו הממשלתית בשנת 2009 לאחר שהביע ביקורת על התעלמותה של הממשלה מעובדות מדעיות בנוגע לקנאביס ואקסטזי לאחר שביצע מחקר ובו השתמש בפסילוסיבין, הרכיב הפסיכאדלי בפטריות הזיה – מחקר בו מצא כי לפטריות הזיה ישנו פוטנציאל לריפוי סוגים שונים של דיכאון אצל אנשים שלא הגיבו לטיפולים קונבנציונאליים אחרים.

בחודש אפריל האחרון הודיע נאט כי הוא נאלץ להפסיק את המחקר בגלל חוקי האיסור על שימוש בסמים.

ראו עוד: סודות הפסיכאדליה של סנטה-קלאוס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר