טוען...

מה תעשה טוגדר עם עודף מלאי של 32 מיליון ש”ח? השבוע בבורסה

קנאשור חשפה בהתנדבות נתוני מכירות אבל את המשמעות שלהם עוד נצטרך להמתין ולראות, פיוצ'ר קרופס, בדיוק כפי שהערכנו בסקירות קודמות, לא הצליחה להיכנס לבורסה, טוגדר צריכה איכשהו להיפטר ממלאי בשווי 32 מיליון ש"ח ובכלל לא ברור אם זה אפשרי, וגם - פנאקסיה ממשיכה להפסיד, פארמוקן בסטגנציה ו-BOL עם מהפך מצוין

דוחות הרבעון הראשון פורסמו ומעלים ממצאים מעניינים. חצי שנה לתוך שנת 2021 – מה קרה השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה? בדקנו!

קנאשור מכרה 4.2 מיליון שקל בחודש מאי, אך מהי נקודת האיזון?

חברת קנאשור (Cannassure) מסרה השבוע לבורסה ולמשקיעים פירוט של המכירות שלה בחודשים האחרונים, לפיו אלו צמחו תוך כחצי שנה מ-0.2 מיליון שקל בנובמבר בשנה שעברה עד לכ-4.2 מיליון שקל במהלך חודש מאי השנה. בכך קנאשור מאשרת למעשה לדבריה את ההערכה הקודמת שלה להכנסות של 32 מיליון שקל במהלך שנת 2021.

מכירות קנאביס של קנאשור בחודשים האחרונים, מקור: דיווח החברה לבורסה

ראשית חשוב לציין את החברה לשבח מבחינת השקיפות. אמנם הנתונים טובים, אז זה די קל וכיף להיות שקוף, אבל המבחן יהיה לראות האם היא תעשה זאת גם עם נתונים פחות נוצצים. בכל אופן זה מהלך חיובי וטוב יעשו עוד חברות אם יפעלו כך באופן קבוע.

הנתונים הם כמובן חדשות טובות מבחינת קנאשור אך כידוע, החשש בשוק ההון לא נובע משורת ההכנסות אלא מהשורה התחתונה, כלומר שורת הרווח/הפסד. במהלך 2020 קנאשור שרפה כ-26 מיליון שקל ולמעשה נותרה ללא הון חוזר משמעותי. כתוצאה מכך, איזון ההפסד מקבל משמעות חשובה שבעתיים. החברה לא חשפה את הנתון הזה אבל סביר להניח שמדוחות המחצית הראשונה של השנה, שיגיעו בעוד כמה שבועות, ניתן יהיה לקבל אינדיקציה מסוימת לגבי השאלה האם החברה קרובה להתאזנות תפעולית או לא.

פיוצ’ר קרופס התרסקה: כפי שהערכנו, אין בסיס להערכת השווי במיזוג

חברת אינפימר (Infimer) שחתמה כזכור על הסכם מיזוג עם חברת פיוצ’ר קרופס העוסקת בפיתוח טכנולוגיות לחקלאות ורטיקאלית (גידול אנכי) דיווחה השבוע כי הסכם המיזוג נפל. 

קוראי מגזין קנאביס כבר העריכו בודאי שזה מה שיקרה, כי זה מה שצפינו שיקרה, פשוט מכיוון שלא היה שם ביסוס לנתונים שהוצגו בהסכם. כזכור, אינפימר רצתה לגייס עשרות מיליונים לחברת פיוצ’ר קרופס לפי שווי כולל עצום של 2 מיליארד שקל. שווי כזה לחברה שמפסידה, ללא הכנסות מהותיות ועם טכנולוגיה שיעילותה מוטלת בספק, זה נתון מופרז ואכן התחזיות התממשו ונראה שאין ביסוס להערכת השווי הזאת, ולכן המיזוג קרס.

מדובר בפעם השנייה בה ניסיון מיזוג בתחום הקנאביס של חברת אינפימר קורס, זאת לאחר שגם המיזוג עם חברת ייצור הקנבינואידים האמריקאית סטדי סטייט נפל בעקבות הרעה בתנאיה של סטדי סטייט וריקול שביצעה לחלק ממוצריה. 

טוגדר: ההכנסות ירדו, לא ברור מה היא תעשה עם המלאי העודף

חברת טוגדר (Together) פרסמה השבוע את דוחותיה לרבעון הראשון של 2021 בו היא מציגה הכנסות של כ-3.2 מיליון שקל, גידול של כמעט 130% בהשוואה להכנסות של 1.4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. אך לא נכון לעשות השוואה לרבעון המקביל אשתקד שכן ההכנסות בו היו מינוריות ולכן יש להשוות את הנתונים להכנסות במחצית השנייה של 2020, אז מגלים שההכנסות דווקא במגמת ירידה.

במחצית השנייה של שנת 2020 החברה רשמה הכנסות של כ-6.8 מיליון שקל, כלומר אפשר להעריך נתון של 3.4 מיליון שקל ברבעון (החברה לא חשפה כמה הכניסה בכל רבעון ולכן נותר רק להעריך). כלומר, לעומת הכנסות של 3.2 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2021 לא מדובר בעלייה וסביר שמדובר בירידה.

אלו תוצאות מאכזבות כמובן מבחינת טוגדר, שכן הציפייה היתה שבעקבות עצירת הייבוא של המתחרות בעקבות הקשחת הנהלים על ידי היק”ר, והן בעקבות העובדה שבשנת 2020 הפעילות של החברה עדיין לא הייתה מסחרית באופן מלא כמו עכשיו, ההכנסות ברבעון יצמחו.

בכל מקרה, הבעיה העיקרית שטוגדר עומדת בפניה הוא המלאי, או יותר נכון – עודף המלאי החריג. לחברה יש מלאי בשווי של לא פחות מ-32.5 מיליון שקל. זה לא היה דבר רע אם היה מדובר בסחורה ללא תוקף אך הבעיה היא שבקנאביס התוצרת פגה תוקף תוך עד שנה, או במילים אחרות: החברה מוכרחה למכור מלאי בשווי 32.5 מיליון בתוך שנה כאשר על פי רבעון 1 היא אפילו לא צומחת. מדובר באתגר כמעט בלתי אפשרי כנראה.

למען האמת לא ברור כיצד חברה בתחום הקנאביסי מרשה לעצמה לרשום מלאי בשווי של 32.5 מיליון שקל במאזן במיוחד בהתחשב בקצב המכירות הנוכחי והעובדה שהסיכויים קלושים שהחברה תצליח למכור את כל המלאי בשנה הקרובה. היה מתבקש שהחברה תבצע מחיקת מלאי לאחר בדיקה כנה והחרגה החוצה של מה שבודאות כנראה לא יימכר.

מבחינת השורה התחתונה, במהלך הרבעון הראשון של 2021 טוגדר הציגה הפסד מייצג (בנטרול שינויים בנכס ביולוגי) של כ-3.6 מיליון שקל.

עוד דיווחה טוגדר השבוע על כך שניסים ברכה, אחד מבעלי השליטה בחברה והמנכ”ל שלה, מתכנן לקנות אג”ח של החברה בהיקף של בין 6 ל-9 מיליון שקל. ברכה התחייב שהאג”ח שהוא יקנה יהיה בדרגת נשייה נמוכה משאר האג”ח של החברה, כלומר במקרה שלחברה לא יהיה מספיק כסף לחלק לאג”ח, שאר מחזיקי האג”ח יקבלו קודם את חלקם ורק אחר כך יגיע תורו. כזכור, לטוגדר יש אג”ח בהיקף של כ-40 מיליון שקל אותו היא צריכה לחלק בחודש ינואר 2021.

מדובר בהבעת אמון מובהקת בחברה מצד אחד מבעלי השליטה – הן מבחינת הרכישה ובטח ובטח מבחינת הורדת דרגת הנשייה – דבר שאמור לבשר טובות למשקיעים. עכשיו רק צריך לראות האם באמת הוא יבצע את הרכישות הללו.

פנאקסיה ממשיכה להפסיד, אבל המבחן האמיתי יהיה בתוכנית ההתייעלות

על פי הדוחות הכספיים לרבעון הראשון לשנת 2021 שפרסמה פנאקסיה השבוע – ההכנסות ברבעון הסתכמו לסך של 19.7 מיליון שקל, גידול של 62.8% בהשוואה להכנסות של 12.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד של החברה ברבעון הסתכם ל-8.3 מיליון שקל, זאת בהשוואה להפסד של 9.3 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. כלומר – החברה ממשיכה להפסיד כסף מדי רבעון. מכירת פעילות ההפצה של פנאקסיה ל-IMC לאחרונה תתחיל לתת את אותותיה רק ברבעון השלישי של השנה ובכל מקרה, התוצאות של הרבעון פחות חשובות שכן החברה נמצאת לפני תהליך התייעלות עליו הודיעה ושלפי הצהרתה יושלם עד ל-30 ליוני. כרגע החברה מפסידה כסף וסביר להניח שגם ברבעון 2 היא תמשיך להפסיד אך השאלה היא מה יהיה לאחר ההתייעלות. אולי לאחר שהחברה מכרה נתח ל-IMC כדאי שהיא תמכור נתח נוסף, אבל זו רק השערה.

האם לראשונה חברת קנאביס תיכנס לבורסה מהדלת הקדמית?

חברת קנבוטק (Cannabotech), שמתעתדת לייצר תרופה לסרטן מקנאביס, כך לפחות היא טוענת, הגישה טיוטת תשקיף. מה זה אומר? הגשת טיוטת תשקיף היא הליך אותו מבצעות חברות על מנת להירשם למסחר בבורסה. לפני כחצי שנה גייסה קנבוטק כ-13 מיליון שקל באמצעות פלטפורמה לגיוס המונים אך כעת נראה שהיא רוצה לעלות מדרגה ולהיסחר גם בבורסת תל אביב.

עד כה, כל חברות הקנאביס שנסחרות בבורסה בת”א נכנסו לבורסה באמצעות מיזוג עם שלד או באמצעות השקעה בפעילות קנאביס. כניסה דרך שלד מכונה בעגה של שוק ההון “כניסה בדלת האחורית” שכן מרבית החברות הגדולות נכנסות לבורסה באמצעות הנפקה וחברות שנחשבות מבוססות פחות נכנסות באמצעות מיזוג (כמובן לא בכל המקרים). כעת, במידה וקנבוטק תצליח בהנפקתה – היא תהיה חברת הקנאביס הראשונה שנרשמת לבורסה הישראלית “מהדלת הקדמית”, כלומר דרך הנפקה רגילה.

בשנת 2020 רשמה קנבוטק הפסד מייצג (בנטרול תגמול מבוסס מניות) של כ-6 מיליון שקל, ולפני הדוח של שנת 2020 לחברה היה ב-31 לדצמבר 2020 הון חוזר של כ-7.1 מיליון שקל. כלומר, לפי קצב שריפת המזומנים ב-2020 החברה חייבת הזרמה כלשהי של כסף בחודשים הקרובים. במידה וקנבוטק אכן תשלים את ההרשמה שלה למסחר אנחנו כמובן נוסיף אותה לסקירה השבועית.

פארמוקן: ההכנסות כמעט ולא צמחו, הרווח מינורי

חברת פארמוקן (Pharmocann) פרסמה את הדוחות הכספיים שלה לרבעון הראשון של שנת 2021, במהלכו רשמה הכנסות של 8 מיליון שקל, גידול של 74% אל מול הכנסות של 4.6 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. אבל, אם בוחנים את הרבעון הקודם, כלומר רבעון 4 של 2020, מקבלים תמונה אחרת ומדויקת יותר והיא שהחברה לא צמחה בכלל שכן גם ברבעון ההוא היא רשמה הכנסות של 8 מיליון ש”ח.

אי-הצמיחה הזאת, כמו גם אצל טוגדר, היא בעייתית עוד יותר מאשר אצל חברות אחרות שכן מעבר לכך שבשלושה החודשים הללו הייתה צמיחה של שוק הקנאביס המקומי – החברה ביצעה השקה מוצלחת של הזן ג’ונגל דרימס אותו גידלה בחוות עין חצבה כשהציפיות היו שההשקה של הזן – מהפופולריים בישראל – תשפיע לחיוב על התוצאות. אי הצמיחה הזו מראה שלמרות ההשקה המוצלחת של הג’ונגל דרימס כנראה שהמוצרים הוותיקים של החברה נמכרו פחות במהלך הרבעון.

בשורת הרווח האכזבה גדולה אף יותר. לאחר שבכל שנת 2020 החברה הציגה רווח של 5.6 מיליון שקל, במהלך הרבעון הראשון של 2021 החברה הציגה רווח מינורי, בטח ביחס לחברה ציבורית, של 400 אלף שקל בלבד. הפגיעה ברווח נובעת מירידה ברווח הגולמי וסביר להניח שהסיבה היא החלק שפארמוקן משאירה את חוות עין חצבה שמגדלת עבורה את הג’ונגל דרימס. כלומר, ניתן להעריך שהמחיר שפארמוקן משלמת לעין חצבה על כל גרם, גבוה מהמחיר בו היא גידלה עד כה את המוצרים הותיקים שלה. אף על פי שפארמוקן לא דיווחה בדיוק כמה אחוזים מההכנסות שלה ברבעון נבעו ממכירות הג’ונגל דרימס, ניתן להעריך שהוא מהווה חלק ניכר מהן. נשאלת השאלה האם היא תצליח לשמור על אספקה סדירה של הזן הזה. אם לא, זה לא יבשר טובות.

חשוב עוד להדגיש שעדכון ההסכם בין פארמוקן לחוות עין חצבה ובזלת,שלאחריו בזלת לא תהיה עוד חלק מההסכם, יכול להשפיע לחיוב על הרווח של החברה אך לא על ההכנסות שכן כבר כיום היא רושמת את כל ההכנסות ממכירת ג’ונגל דרימס כהכנסות שלה ואת החלק של בזלת ושל חוות עין חצבה כהוצאות. בנוסף, החל מסוף רבעון 2 החברה תאחד לתוך הדוחות שלה את התוצאות של פעילות ה-CBD של חברת קנזון הציבורית אותה רכשה לאחרונה במחיר מופקע של מעל לשלושה מיליון שקלים, אז יהיה מעניין לראות עד כמה משפיעה קנזון על הדוחות של פארמוקן, שכן תחת ההנהלה הקודמת היא שרפה מיליוני שקלים.

BOL: בזכות התייעלות ומלאי מת – החברה הפכה מחברה הפסדית לרווחית ביותר בסקטור

על פי הדוחות של חברת עמיר שיווק, בתוכם ניתן למצוא את הדוחות של חברת בי.או.אל פארמה (BOL Pharma), החברה הפכה מהחברה ההפסדית ביותר בשוק הקנאביס הישראלי לחברה הרווחית ביותר, לאחר שרשמה רווח מייצג של כ-7 מיליון שקל במהלך הרבעון. הגורמים לשינוי הדרמטי הללו הם גידול לא צפוי במכירות של סחורה בינונית שהחברה לא העריכה שתמכור, זן קנאביס חדש ומוצלח שהגיע מחו”ל ונמכר היטב בזמן שחברות אחרות נותרו ללא סחורה חדשה מחו”ל, וכמובן תהליך התייעלות שביצעה החברה (סיקור מורחב של דוחות BOL ניתן למצוא בפרסום שלנו כאן).

סיכום העליות והירידות של השבוע:

 • וונטייז – 21.73%+
 • אינטרקיור – 15.10%+
 • עמיר שיווק –  9.98%+
 • קאנומד – 9.04%+
 • אינפימר – 5.28%+
 • יוניבו – 3.24%+
 • איי.אמ.סי – 2.95%+
 • נקסטייג’ – 1.87%+
 • קנאשור – 1.21%+
 • טוגדר – 1.68%-
 • תיקון עולם קנביט – 2.72%-
 • סמארט אגרו – 4.00%-
 • פארמוקן – 4.68%-
 • אינטליקנה – 4.96%-
 • שיח מדיקל – 6.04%-
 • פנאקסיה – 7.46%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר