מה קרה לעסקאות של יוניבו וקנאשור? סיכום השבוע בבורסה

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בשוק ההון - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

שבוע מעניין בסקטור הקנאביס הישראלי בבורסה: קאנומד מרסקת את הערכת המכירות שלה ל-2021, עסקה אסטרטגית של קנאשור נשכחה קצת (החברה מכחישה), האם אכן עסקה של יוניבו התפוצצה (החברה מכחישה), טוגדר פותחת מפעל משלה ויש לכך משמעויות על השוק, למה השבוע הוא המבחן הגדול של אינטליקנה, זנים חדשים של איי.אמ.סי ותיקון עולם ועוד.

וונטייז: הנתונים המיוחלים הגיעו

לאחר מאבק בין הנאמן על הסדר הנושים לבין בעלי השליטה בחברת וונטייז (Vonetize), משפחת ברזני – מאבק אותו סיקרנו בהרחבה בסקירות הקודמות – נענתה חברת וונטייז לצו בית משפט ופרסמה את הנתונים הכספיים של חברת אספן, לכאורה חברה-בת של החברה שהינה מוקד הסכסוך. איך נאמר זאת? הנתונים הם לא טובים. החברה רשמה הכנסות של 4.9 מיליון דולר בשנת 2020 אך הרווח הנקי עמד על כ-65 אלף דולר בלבד. מילא אם זו הייתה חברה בצמיחה ובעלת פוטנציאל צמיחה עתידי גבוה במתקנים הנוכחיים שלה, אבל אספן מחזיקה בדיספנסרי וחווה בקולורדו שבשנת 2020 פעלו בקיבולת מלאה כמעט לחלוטין. אם בקיבולת מלאה החברה לא מצליחה להגיע לרווחיות – אזי היא בבעיה גדולה מאוד. הסיבה העיקרית לרווחיות הנמוכה היא המיסוי המוסף על מכירת הקנאביס שמוטל במדינות ארצות הברית ברמה המדינתית, מה שבמובן מסוים הוא מן “תשלום כופר” לאותן מדינות שאישרו לגליזציה שכן הקנאביס לא חוקי פדרלית ולמדינות המאשרות זאת בשטחן יש יד חופשית בקביעת המיסוי. המס משתנה ממדינה למדינה ובדרך כלל נקבע כאחוז מסוים מהמכירות של החברה בדולרים (מס מכירות), בנוסף לסכום מסוים עבור כל גרם שנמכר (מס בלו). במדינות מסוימות המס עולה גם בהתאם לרמת ה-THC בזנים כלומר ככל שהמוצר “חזק” או “מרוכז” יותר כך גם המס עליו עולה ובהתאם גם מחירו, כנראה בין השאר גם בניסיון לעודד רכישת מוצרים פחות חזקים.

קאנומד: עוד לא עברה חצי שנה והחברה מורידה כמעט 90% מתחזית המכירות מהחווה

לפני פחות מחצי שנה, פברואר 2021, דיווחה קאנומד (Cannomed) על צפי מכירות של לא פחות מ-24.4 מיליון שקל בשנת 2021 מחוות הגידול שלה, שנמצאת במושב משואה. השבוע מעדכנת החברה שבעצם ההכנסות הללו יסתכמו לכדי לא יותר מ-3.4 מיליון שקל בלבד, כלומר ירידה של כמעט 90% בהערכה שזה די דרמטי. נדיר מאוד שחברות מבצעות עדכון כל כך גדול לתחזית שנתנו לאחר חודשים בודדים. השמועות בשוק אומרות שהסיבה לכך היא שחלק ניכר מהתוצרת שהחברה גידלה לא הייתה ראויה למכירה, ואם זה נכון מדובר בדבר בעייתי מאוד. אגב, היה ראוי מצד החברה שאם היא מוציאה עדכון משמעותי כזה שתציין גם מה הסיבה שגרמה לכך, מה שהיא לא עשתה כמובן. משמעות נוספת של עדכון התחזית הוא שלחווה יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי להגיע לרווחית בשנת 2021. עם מכירות בהיקף של 3.4 מיליון שקל בשנה קשה להרוויח כשרק הוצאות התקורה הקבועות כגון אבטחה, אגרונום ראשי ושכירות זוללים את כל הרווח, וזה בלי להזכיר את מנהלי החווה, העובדים, עלות השתילים, המים והחשמל וכו’. וכל זה כשהחברה אפילו לא התחילה לשווק קנאביס לשוק. האם בשנה הבאה המצב יהיה יותר טוב? לא בטוח. נראה כי מלכתחילה השוק לא האמין כל כך לקאנומד, שכן גם במועד הדיווח עצמו בפברואר מניית החברה לא עלתה אפילו ב-2%. ראוי להזכיר שלא מדובר בצפי הראשון שהחברה לא עומדת בו, שכן החברה בנתה מגדלי מגדלים על חוות אינדור משוכללת שהיא חלמה להקים – חלום שגם הוא בסופו של דבר נגנז. ככל הנראה עקב קשיי מימון החברה נאלצה לבסוף לתת לחברה אחרת לבנות את מתקן האינדור בתמורה לכך שקאנומד תקבל 40% מרווחי החווה והמפעל ו-60% מרווחי בית המסחר. גם פרויקט זה לא ידוע האם אכן יצא לבסוף לפועל וקוראי מגזין קנאביס זוכרים ודאי מסקירה שבועית קודמת שזו נראית עסקה מוזרה שכן לא כל כך הגיוני שמישהו ישקיע עשרות מיליונים בהקמת מתקנים ואז ייתן חלק נכבד מהם לקאנומד.

טוגדר פותחת את פעילות המפעל – תביא לירידה במחירי הייצור בישראל?

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע על כך שקיבלה תקן IMC-GMP למפעל הקנאביס שלה – תקן המאפשר לה לראשונה להתחיל לייצר במפעל. כפי שקורה בדרך כלל בפתיחת מפעל חדש סביר להניח שיעברו מספר חודשים עד שהחברה תעביר את מלוא התוצרת שלה ממפעלי חברת פנאקסיה שם היא אורזת כרגע לייצור במפעל שלה, שכן היא תרצה לבדוק שהוא תקין ומצליח לעבד את הסחורה. ברגע שהחברה תפסיק לארוז את התפרחות ולמצות את השמנים שלה במפעל של פנאקסיה ובהנחה שהיא תפעיל את המפעל שלה בצורה יעילה ותצליח גם למשוך מגדלים אחרים להם היא תיתן שירותי מיצוי ואריזה, מדובר באופציה לא רעה לחיסכון בעלויות ייצור. בכך טוגדר מצטרפת למפעלים חדשים נוספים שהתחילו לאחרונה לתת שירותי ייצור לצדדי ג’ כגון המפעלים של החברות קנאשור, תיקון עולם ו-BOL. כמובן שחוץ מהחברות הללו יש גם את החברות פנאקסיה ויוניבו שבשבילן המפעל הוא הפעילות העיקרית וכן חברות פרטיות שמספקות שירותי מפעל כמו בזלת ובקרוב אולי גם נוספות כגון החברה הפרטית “דרך לחיים” של הכדורגלן לשעבר גילי ורמוט שפעילותו בתחום הקנאביס כנראה לא מוצלחת כמו פעילותו בתחום הכדורגל, כשהוא מנסה כבר כמעט 3 שנים להיכנס לפעילות אמיתית בענף ללא הצלחה. המצב הקיים הזה בשוק, של עודף במפעלי ייצור, צפוי להביא לירידה דרסטית במחירי הייצור. היום למפעלים בשוק יש קיבולת מקסימלית של פי כמה וכמה מאשר גודל השוק המקומי. במפעל אין הרבה עלות נוספת על כל גרם נוסף שמעובד שכן עיקר ההוצאות הן הוצאות קבועות ולכן צפויה להיווצר פה תחרות עזה שהמגדלים ולא המפעלים הם שירוויחו ממנה בעוד שהמפעלים לא יצאו נשכרים ממנה כנראה, בלשון המעטה.

אינטליקנה: המניה זינקה ללא סיבה, המבחן האמיתי יתחיל בשבוע הבא

ביום רביעי השבוע זינקה מניית אינטליקנה (Intelicanna) בכ-11% סתם ככה – זינוק שנראה מתמיה מאוד שכן הוא בא ללא דיווח כלשהו מצד החברה לבורסה ולמשקיעים. מדובר בזינוק עצום יחסית בשווי של המנייה וניתן לנחש שאולי מדובר במידע שדלף ונחשף השבוע גם במגזין קנאביס על כך שבימים הקרובים אינטליקנה צפויה להשיק לראשונה שני זני קנאביס חדשים לשוק תחת המותג שלה מהחווה שלה. השקת הזנים החדשים של החברה היא מעין “קפיצה למים העמוקים” שכן שני הזנים שהיא משיקה, זן (ZEN) ונאו (NEO), הם מקטגוריית T15 שנחשבת תחרותית מאוד. המבחן האמיתי הוא כמובן האם השוק אכן יאהב את המוצרים של החברה או לא. מדובר במבחן מאתגר לחברה שהשקיעה לא פחות מ-17 מיליון שקל בהקמת חווה לא גדולה של 5.5 דונם באזור השרון. לטענת החברה החווה שלה נבנתה בצורה משוכללת יותר מאשר חווה רגילה אם כי היא לא נבנתה כמתקן אינדור שהיה מעניק איכות מקסימלית. בשוק יש חששות רבים לגבי השאלה האם החברה תצליח לשמור על רווחיות שכן החווה שלה לא מאוד גדולה וסביר להניח שהיא נושאת בחובה יותר הוצאות מחווה “רגילה”.

זני קנאביס NEO ו-ZEN של אינטליקנה
זני הקנאביס NEO ו-ZEN של אינטליקנה – האתגר האמיתי של החברה מתחיל בשבוע הבא

קנאשור – מה קרה להסכם האסטרטגי?

שמועות בענף מדברות על כך ש”עסקה אסטרטגית” עליה דיווחה קנאשור (Cannassure) לפני חודשיים ושבעקבותיה היא אף דחתה אסיפה שעניינה הייתה השקעה בחברה מצד בעלת השליטה – ככל הנראה התפוצצה. על פי מידע שהגיע למגזין קנאביס קנאשור מנסה לבצע גיוסים בשוק ההון בדיסקאונט, מה שקצת מתנגש. אם היה ברקע מהלך אסטרטגי משמעותי לא היה סביר שחברה תחפש כסף בשוק ההון. יש לציין שבעקבות אותו דיווח על עסקה אסטרטגית מניית החברה זינקה באחוזים רבים לאחר שמשקיעים חשבו שהחברה לקראת מכירה בעקבות הפסדי העתק בגובה 26 מיליון ש”ח שהחברה רשמה בשנה שעברה. יתכן שהחברה החליטה שלא להמשיך בעסקה לאחר שכפי שדיווחנו בסקירה בשבוע שעבר החברה ראתה גידול משמעותי מאוד בהכנסות בחודש מאי שהגיע לכ-4.2 מיליון שקל. עם זאת, מהחברה נמסר הבוקר בתגובה למגזין קנאביס כי “בניגוד למה שמופיע בכתבה, וכפי שדיווחה החברה במסגרת דיווחיה המיידיים, קנאשור בחנה מספר הזדמנויות עסקיות שהובאו לה וממשיכה בהליך בחינה של עסקה אסטרטגית שהוצגה לה, כפי שמצופה מהנהלה אחראית של חברה ציבורית. החברה תשוב ותעדכן את ציבור המשקיעים כנדרש על פי דין”.

יוניבו הודיעה על רכישת 51% מבית מרקחת אבל מה קרה לעסקה דומה קודמת?

לפני כחודשיים דיווחה חברת יוניבו (Univo) כי חתמה על עסקה לרכישת השליטה (51%) בבית מרקחת גרין זון פארמה ביקנעם. למגזין קנאביס הגיעו שמועות על כך שככל הנראה העסקה הזאת לכאורה התפוצצה למרות שיוניבו לא דיווחה על כך דבר לבורסה ולמשקיעים. יוניבו מסרה הבוקר בתגובה כי “אין שחר לטענות” וכי “המו״מ עם גרין זון פארמה ממשיך להתנהל וכאשר יהיה במה לעדכן נעשה זאת”. מבית המרקחת גרין זון נמסר “איזו עסקה?”. את התוצאות האמיתיות מן הסתם עוד נגלה, אבל בינתיים השבוע מדווחת יוניבו על עסקה עם פרטים דומים והפעם לרכישת השליטה (51%) בבית המרקחת מדיפארם בחולון. על פי פרטי העסקה שדווחו יוניבו צפויה לשלם כ-5.5 מיליון שקל עבור בית המרקחת ועוד 1.5 מיליון שקלים נוספים בהנחה שבית המרקחת יעמוד במספר אבני דרך – שלא פורטו בדיווח. מבחינת השווי, יוצא שהחברה רוכשת את השליטה בבית המרקחת לפי שווי של 14 מיליון שקל לפי חישוב של 5.5 מיליון שקל + 1.5 מיליון שקל = 7 מיליון שקל, עבור כחצי מבית המרקחת. בית המרקחת מדיפארם עצמו דיווח כי רשם בשנת 2020 הכנסות של 15.6 מיליון שקל ורווח נקי של 450 אלף שקל, זאת מול הכנסות של 11.6 מיליון שקל ורווח נקי של 350 אלף שקל בשנת 2019, אם כי יש לציין שפעילות בתחום הקנאביס אם בכלל היתה לו בשנת 2019 היתה מצומצמת מאוד. כלומר, לא מדובר בעלייה לה היה מצופה מבית מרקחת שנכנס לתחום הקנאביס והחל למכור מוצרים בביקוש גבוה שמעולם לא מכר קודם. החברה רוכשת את בית המרקחת לפי מכפיל רווח של לא פחות מ-31 מיליון שקל, זאת כאשר כמובן בית המרקחת, בניגוד למגדלים, הוא לא בעל זנים ייחודים שמעניקים לו יתרון תחרותי אלא הוא נמצא בתחום הריטייל התחרותי. המשמעות היא שמכפיל רווח במספר כזה הוא חד משמעית לא זול ונובע בין היתר מהתחממות שוק בתי המרקחת בארץ בשנה האחרונה, אשר הובילה לעליית המחירים של בתי המרקחת.

למה חברות בורסאיות נהנות לרכוש בתי מרקחת?

בית מרקחת מאפשר לחברות היצרניות “לגעת” במטופלים עצמם, לדעת מה הם רוצים, לאסוף עליהם מידע ונתונים וכן לקבל מידע מיצרנים מתחרים אודות מחירים סיטונאיים וכיוצ”ב במסגרת הסכמים של המתחרים שלהם עם בית המרקחת בבעלותם. אך מעבר לכך, גם יוניבו שרוכשת 51% מבית מרקחת מדיפארם וגם אינטרקיור המחזיקה בכ-50.01% מבית מרקחת גבעול וגם קאנומד המחזיקה בכ-55% מבית מרקחת מקס פארם, נהנות מאפשרות “ניכוס” של 100% מרווחי בית המרקחת, כך לפי כללי החשבונאות, כשבפועל כמובן רק חלק מהרווח הוא שלהן. לא מדובר על טריק אלא על כלל שהחשבונאות מחייבת להחיל על כל החברות שהינן בעלות שליטה בעסק מסוים. העניין הזה אמנם קיים גם אצל כמה וכמה מגדלים שמחזיקים רק ב-74% מהחווה שלהם (כאשר ההחזקה הנותרת בידי בעל השטח), אך כאן מדובר ב-26% מרווחי החווה שנרשמים בתוך הרווח הנקי של המגדלים למרות שהם לא שלהם. זה משמעותי, אבל פחות משמעותי מבחינת האחוזים לעומת שלוש החברות שציינו.

איי.אמ.סי: חתמה על הסכם ייבוא מעניין מאוד

חברת איי.אמ.סי (IMC) דיווחה השבוע על כך שחתמה הסכם יבוא עם חברת The Flowr Corporation הקנדית שנסחרת בבורסת קנדה לפי שווי שוק של 98 מיליון דולר קנדי (265 מיליון שקל). במסגרת ההסכם צפויה IMC לייבא את המוצרים של פלאוור לארץ. חברת פלאוור אינה מהחברות הקנדיות הגדולות אבל אחד הזנים שהיא תייבא לישראל, פינק קוש (Pink Kush), נחשב לזן מבוקש ונמכר מאוד בקנדה. מעניין יהיה לראות את התגובה של השוק בישראל אליו. מה שלא דווח לבורסה הוא מה שנחשף במגזין קנאביס השבוע והוא שמלבד ההסכם עם פלאוור מתכוונת IMC להביא זנים נוספים גם מחברת AVANT ובסך הכל להכניס לישראל 6 זני קנאביס שנחשבים יוקרתיים למדי. השאלה שנותרה היא כמובן כיצד הזנים יתקבלו בישראל ועד כמה יצליחו להימכר היטב.

תיקון עולם קנביט משיקה שני זנים

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) דיווחה השבוע שחתמה על מזכר הבנות לפני הסכם הפצה למוצריה של קנביט עם חברת MG Biotech Ventures במסגרתו, בכפוף לחתימה על הסכם מחייב, צפויה MG להפיץ את מוצריה של קנביט בדרום אפריקה ובלסוטו. החברה חתמה עד כה על כמה וכמה הסכמי הפצה, שיתוף פעולה וכו’, אך עד כה ההסכמים לא הומרו להכנסות וכסף בקופה מה שגורם לכך שההסכמים שהחברה חותמת ומדווחת עליהם כרגע על הנייר בלבד, זאת לפחות נכון עד שהחברה תתחיל להראות תוצאות בשטח. בשלב זה חובת ההוכחה היא עליה. כמו כן הודיעה החברה השבוע על השקת שני זני קנאביס נוספים לשוק: מון (MOON) – זן אינדיקה חדש בקטגוריה T15 שישווק בבתי המרקחת החל מיום ראשון הקרוב במתכונת “זן מוזל” במחיר 140 ש”ח, ובהמשך החודש יחל שיווקו מחדש של הזן נגה (NOGA) – זן אינדיקה דומיננטי ותיק של תיקון עולם בקטגוריה T20 שחוזר לשוק לאחר כשלוש שנים וימכר -259 ש”ח.

סיכום העליות והירידות של השבוע:

 • איי.אמ.סי – 32.23%+
 • אינטליקנה – 12.88%+
 • תיקון עולם קנביט – 6.32%+
 • קנאשור – 5.72%+
 • עמיר שיווק –  5.32%+
 • נקסטייג’ – 1.13%+
 • שיח מדיקל – 0.49%+
 • יוניבו – 0.20%+
 • סמארט אגרו – 0.61%-
 • פארמוקן – 1.23%-
 • טוגדר – 4.25%-
 • קאנומד – 5.52%-
 • פנאקסיה – 6.17%-
 • אינטרקיור – 7.80%-
 • וונטייז – 26.66%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר