מה מתרחש בגוף כשאוכלים קנאביס?

בין הביס לשאכטה: מה ההבדל בין צריכה אוראלית של קנאביס לעישון או אידוי של הצמח?

כתב: גיא קרלינסקי

משתמשי קנאביס רבים מאמינים כי צריכת הצמח דרך מערכת עיכול תוביל להשפעה חזקה בהרבה מעישון. יש לא מעט משתמשים מנוסים שיוכלו להעיד כיצד הם שתו בהאנג לאסי בהודו, או אכלו עוגיית חשיש באמסטרדם, ונפלו לחצי יום של סטלה כבדה דבוקים באפאתיות לספה. פעמים רבות החוויה כל כך חזקה שהיא נחרטת בזיכרון המשתמש באופן שלילי, מה שמוביל רבים לפחד מלנסות שוב צריכה אוראלית (אכילה) של קנאביס.

רבים טוענים שניתן להגיע להשפעה חזקה יותר מגרם קנאביס הנצרך באכילה ונספג בקיבה מאשר מאותו גרם הנצרך בעישון. הדעות בעניין חלוקות בקרב צרכני הקנאביס מאחר והן מושפעות בעיקר מנסיונו והעדפותיו האישיות של כל אחד.

ישנם כאלה המייחסים את ההבדל לכך שבאכילה “כל ה-THC נספג בגוף” לעומת עישון בו חלק ניכר מהחומר הפעיל נשרף או מתבזבז. אך האמת היא ששריפה אכן מבזבזת כמויות ניכרות של רכיבים פעילים אבל צריכה אוראלית בהחלט לא מובילה לספיגה מלאה של ה-THC בגוף. למעשה ניתן למצוא ריכוז THC גבוה יותר אחרי עישון קנאביס מאשר אכילה.

עוגיות קנאביס
No more cookies for you…

מחקר של מכון הבריאות הלאומי בארה”ב הביא למסקנה שהזמינות של THC הנצרך אוראלית בגוף הוא רק בין 6%-ל10%. מסיסות נמוכה במים, פירוק בקיבה וחילוף חומרים בגוף אחראיים לכך שחלק גדול מה-THC המוכנס לגוף יוצא ממנו מבלי להשפיע כלל על המשתמש.

אך מעבר לעובדה הפשוטה שניתן לעכל כמות גדולה יותר של קנאביס בפעם אחת באכילה מאשר בעישון, קורה דבר נוסף: קנאבינואיד חדש נוצר בגוף אשר מביא לתחושת ‘היי’ חזקה במיוחד.

אם כך מדוע מאכלי קנאביס משפיעים כל כך חזק?

כשאוכלים משהו המכיל THC קורה תהליך מטאבולי בגוף שלא קורה בעישון. בערך מחצית מה-THC המעוכל בקיבה הופך לחומר בשם “11-הידרוקסי-THC” או 11-OH-THC, קנאבינואיד חזק במיוחד המגיע למוח ביעילות גבוהה יותר מה-THC וגורם להשפעה כבדה וממושכת. בעישון או אידוי של קנאביס לא נוצר החומר כמעט בכלל.

אז בפעם הבאה שאתם יושבים עם חברים לאכול ספיישל בראוניז תזכרו שאתם מרגישים לא רק את הקנאבינואידים הרגילים בצמח, ותגידו תודה ל-11-הידרוקסי-THC על הסטלה הכבדה שנמשכת שעות.

ראו גם:
צפו: איך מריחואנה משפיעה על גוף האדם
“את החשיש אני לא מרגיש” – מה עושים כשכלום כבר לא משפיע?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר