מה חושבים מתנגדי הקנאביס הותיקים על התכנית ללגליזציה

מי שהובילו את המלחמה נגד לגליזציה ואת המאבק בצרכני הקנאביס, מספרים כעת בשיחה עם מגזין קנאביס על הרגע בו הבינו שטעו, ומדוע הם תומכים היום. אחרים מסבירים מדוע למרות גל הלגליזציה העולמי הם עדיין עומדים על התנגדותם עד היום.

ועדת הלגליזציה תמליץ כבר השבוע כנראה על הסדרת שוק הקנאביס בישראל, כפי שחשפנו לראשונה בחודש שעבר, ואם לא יהיו בחירות בקרוב, ייתכן שהחקיקה תושלם כבר בתחילת 2021. לאחר מכן הפללת הצרכנים תבוטל ויוקם שוק ייצור ומסחר חוקיים של קנאביס למבוגרים. אז דקה לפני הלגליזציה, יצאנו לבדוק מה חושבים כמה ממתנגדי הלגליזציה הותיקים על המהלך הנרקם תחת עיניהם.

על רקע השינוי הצפוי, בדקנו עם כמה מהדמויות שהתנגדו ללגליזציה יותר מכולם לאורך השנים האחרונות. שניים מהם “חזרו בתשובה” ותומכים בהסדרת שוק קנאביס חוקי, אחד מהם נמנע והרביעי עומד איתן על התנגדותו.

“אני לא נגד ולא בעד לגליזציה,” אומר למשל חיליק מגנוס, בעל חברת “מגנוס חילוץ והצלה” המוכר לרבים מהמטיילים הישראליים במזרח. לדבריו “המונח הזה, ‘לגליזציה’, גונב את המוקד מהשיח האמיתי שהוא הסברה ציבורית על נושא הקנאביס והשימוש בו, איך, מתי וכמה, כדי שצעירים יבינו את ההשלכות. אי אפשר לעשות הפקרות ושימוש חופשי בחומר הזה וחובה לדעת לנהל את זה נכון”.

כזכור, הצעת החוק שעומדת לדיון מבוססת על איחוד שתי הצעות חוק פרטיות – הצעתו של ח”כ רם שפע (כחול-לבן) ללגליזציה שמשמעה הסדרת שוק קנאביס חוקי ומפוקח לבני 21 ומעלה, שיאפשר לצרכנים מגיל 21 לרכוש עד 15 גרם קנאביס בחנויות ייעודיות, והצעתה של ח”כ שרן השכל (ליכוד) לאי הפללה שאמורה לבטל את העונש של עד שלוש שנות מאסר על שימוש עצמי בקנאביס ולהמירו בקנס כספי של עד 500 ש”ח לכל היותר במקרה של החזקת קנאביס בכמות שלא עולה על 50 גרם לשימוש עצמי.

“בזכות הלגליזציה אנשים יוכלו לקבל טיפול באופן גלוי, לא יסתבכו עם העולם התחתון, לא ירדפו ע”י משטרה, ויקבלו קנאביס חוקי באיכות גבוהה יותר” – פרופ’ נתי רונאל, מומחה קרמינולוגיה

“אני מדגיש: ברמה האישית אני מתנגד לשימוש בסמים או בשתיה לשוכרה, כל הסמים באשר הם – פוגעים באדם,” אומר פרופ’ נתי רונאל, קרימינולוג קליני מהמחלקה לקרימינולוגיה באוניברסיטת בר אילן, אך מדגיש כי דווקא בגלל זה הלגליזציה נכונה לנו. “באותה נשימה אני אומר שאני בעד לגליזציה מלאה, בעיקר בגלל שהיא מהלך נכון מבחינה חברתית. שימוש בסמים הוא קודם כל בעיה אישית, רפואית, רווחתית, ולכן ההתייחסות לתופעת הסמים צריכה להיות כאל כל בעיה אישית אחרת. כיום, בגלל חקיקה נגד סמים, נוצר שוק שחור, משתמשים רבים נדחקים לשוליים, לפשיעה, ונזרקים לזרועותיו של העולם התחתון. בגלל שהסמים לא חוקיים הם יקרים יותר ויש משתמשים שנדחקים לעבריינות כדי לממן את התחביב. לכן, מצב של לגליזציה של קנאביס חייב להתקיים, אבל כמובן באופן הדרגתי ומלווה במחקר מקיף”.

אז מה בעצם היתרונות של הלגליזציה מבחינתך?

“הלגליזציה מחזירה לאדם את חופש הבחירה על חייו במקום שהמדינה תשלוט בו, היא תמנע מאנשים מלצרוך חומרים בעלי איכות ירודה, היא תיצור חנויות שמורשות למכור קנאביס איכותי ותחת פיקוח. אם גם ככה יש כבר כל כך הרבה משתמשים, אז לכל הפחות שיצרכו חומר טוב יותר. וכן, הלגליזציה גם תחסוך משאבים מיותרים מהמשטרה  – פחות רדיפות, פחות כח אדם, פחות פתיחת תיקים מיותרים. מהמיסוי שיוטל על הקנאביס אפשר להציע טיפולים למכורים, ולשנות את המסר – לא ‘למה לא להשתמש’ אלא ‘איך להשתמש נכון’ וכך למנוע נזקים”.

חיים מסינג
“מחויב שתהיה לגליזציה בנושא הקנאביס, אבל בשלבים ועם הכנה נכונה ואי הפללה” – ד”ר חיים מסינג, לשעבר מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

“כמי שעוסק בתחום הקנאביס עד היום, מכווין בהתנדבות משפחות שילדיהם נפגעו מסמים, חבר פעיל בוועדה של ‘אל-סם’, אני מאמין בלגליזציה על בסיס של אי הפללה,” אומר חיים מסינג, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר שהיה ממתנגדי הקנאביס והלגליזציה הקולניים ביותר בעבר והיום סגן ראש עיריית יבנה, שתומך בלגליזציה. “כבר לפני שלוש שנים פעלתי למען ‘אי הפללה’. קראתי ללכת לכיוון כשהדגש הוא על בני נוער, שלא יהיה מצב שמישהו שהשתמש בקנאביס לצריכה אישית בשלב כלשהו של חייו יוכתם בתיק משטרתי שילווה אותו כל חייו. שמבוגרים שמשתמשים רנדומאלית בקנאביס לא יהיו מעורבים באירועים פלילים, לא ייעצרו וייכלאו אלא מקסימום יקבלו קנס. כמובן שאני מתייחס למשתמשים ולא לסוחרים”.

מסינג מסייג עם זאת את דבריו במעט ומבהיר שלגליזציה היא אמנם צעד חיובי, אבל צריך לשקול אם לעשות זאת ממש עכשיו או להמתין שקובעי המדיניות ילמדו קודם טוב יותר את הרקע למהלך. לדבריו “יש לי תחושה שמקבלי ההחלטות לא נכנסו לעובי הקורה בנושא של קנאביס. ביקרתי בכמה מדינות שהלכו על לגליזציה כמו למשל הולנד שעברה מקיצון לקיצון, ממצב של אפס סובלנות לקנאביס למצב בו ניתן לרכוש קנאביס בכל מקום, וככה הולנד הפכה למרכז סחר עולמי של קנאביס. הם מיהרו לתת לגליזציה מבלי להסדיר נושאים כמו אספקה, רכש, חוקי קנייה בקופי שופ, ונוצר מצב של דייסה שלמה נטולת חוקים שנבעה מחוסר היערכות נכונה ומעבר קיצוני. לכן, קודם כל לקיים את אי ההפללה, לייצר הסברה שעצם העובדה שיש מתן לגיטימציה לשימוש בקנאביס לא אומר שזה בריא ובטח לא צריך להיות מונגש לנוער. אם מקיימים את התנאים הללו אז יש בסיס טוב יותר ללגליזציה”.

חיים מהל
“ישראל אינה מוכנה ללגליזציה כעת, היא תגרום לעלייה חדה במספר המשתמשים, המתמכרים ותהווה פגיעה חברתית קשה” – ד”ר חיים מהל, לשעבר בכיר ברשות למלחמה בסמים

ד”ר חיים מהל, מרצה במכללת יזרעאל בתחום הקרמינולוגיה ובכיר לשעבר ברשות למלחמה בסמים, רואה באי הפללה כצעד ראשון והכרחי בעולם הקנאביס אך מעדף בשלב זה לא להתקדם צעד נוסף ללגליזציה. “מדינת ישראל מאוד ליברלית במתן קנאביס רפואי, וניתנים מרשמים אליו יותר מכל מקום אחר בעולם אולי חוץ מקליפורניה,” הוא אומר. “זה נכון שקנאביס עוזר להרבה אנשים ויש מחלות שזו באמת תרופה פלאית שטובה עבורן יותר מתרופות קונבנציונליות, אבל נוצר מצב שבו כאילו כל דבר מצריך שימוש בקנאביס. קנאביס גם יכול להזיק הרי, הוכח במחקרים ש-10% מהמשתמשים יתמכרו אליו פיזית ונפשית, קחי 10% מתך כחצי מליון ישראלים שנוטלים קנאביס ותקבלי 50,000 איש, מי יטפל בהם?”

ד”ר מהל קובע עוד: “ישראל אינה מוכנה ללגליזציה כעת, זה יגרום לעלייה חדה במספר המשתמשים והמתמכרים ויוביל לפגיעה חברתית קשה. תמיד הייתי יותר ליברלי מחבריי ברשות למלחמה בסמים בנושא הקנאביס, כסטודנט בשנות ה-70 גם אני לקחתי קנאביס ‘בקטנה’, זה ודאי לא הרואין ולא קוקאין, ואני מאמין שבכל הנושא הזה של קנאביס צריך לנקוט עמדה שאנחנו בעד שימוש מבוקר. במקביל, צריך לקיים מדיניות של הסברה – אם תשתמש בקנאביס יקרה לך ככה וככה, מה ההשלכות של השימוש בקנאביס. כדי להוריד את התופעה הזו של התפשטות השימוש בקנאביס צריך קודם כל לטפל בנושא של אי הפללה, גם ככה בפועל ההפללה לא עוזרת, הרי איש לא ישב בכלא על שימוש של ג’וינט וסתם פותחים תיקים וסוגרים, ולכן הגיוני יותר שיהיה מקסימום קנס לאותו ג’וינט וככה נפחית את השימוש בקנאביס”.

חיליק מגנוס
“לגליזציה זו גניבת דעת ולא יותר מזה ולכן אני לא נגד ולא בעד, הממשלה לא יכולה להשפיע על הרחוב אז אומרים ‘לגליזציה’ וחושבים שהכל יסתדר. צריך חוקים, הסדרה, הסברה” – חיליק מגנוס, המחלץ הלאומי

חיליק מגנוס, “המחלץ הלאומי”, נחרד למשמע המילה ‘לגליזציה’ וכל פעם שהיא מוזכרת בשיחה הוא מדגיש באופן נחרץ ורומז שלגליזציה היא לא יותר ממילה מכובסת של בעלי אינטרס, כמו חברות הקנאביס המורשות. “השאלה היא לא אם אני בעד או נגד, אם קנאביס לגלי או לא, צריך לזכור שמי שמפעיל את השיטה ה’לגלית’ הזו אלו כמה חברות מובילות של ייצור קנאביס רפואי. יש בארץ מעל 72,000 בעלי רשיונות לקנאביס רפואי, כל אחד מקבל 30 גרם בממוצע לשבוע, תחשבו כמה כסף זה יוצא לחברה כשיש כ-15 חברות חוקיות. לכן המטרה היא לא שהקנאביס יהיה לגלי אלא לייצר מערכת של ערכים, של תרבות צריכה נכונה של הקנאביס הרפואי, לחדד את הכללים של מה מותר ומה אסור, מי מייצר, מהיכן מותר לקנות, איך להשתמש נכון, האם נשים בהריון יכולות לעשן. זה לא משנה בעד או נגד כי בפועל אין לגליזציה אבל יש קנאביס, והרבה ממנו, ולכן צריך לשנות את הגישה הציבורית לכל הנושא הזה”.

למה המילה לגליזציה מקפיצה אותך, הרי דווקא לגליזציה אמורה להסדיר את הטיפול במשתמשים?

“ברגע שמתמקדים במונח ‘לגליזציה’ משאירים שדות רבים ללא טיפול, ומטים את תשומת הלב לכתבות יח”צ מטופשות על דברים שוליים, על מינוחים כאלה ואחרים, במקום להתייחס לדברים החשובים, כמו למשל הסברה על הקנאביס הזה. עשו מחקר על שכונה בברוקלין בה רובם מכורים לקנאביס, משך תקופה ארוכה בודדו את השכונה והכניסו מודעות למשתמשים, ותך שנה הייתה הירידה של 30% בשימוש. לגליזציה נותנת פתח לשימוש חופשי בקנאביס ומי אומר שזה טוב? כל שבוע יש בעיתון כתבות על קנאביס שהוא תרופה פנטסטית, כשבפועל כמעט ואין רופא שיודע לרשום מינון מדויק של קנאביס והכל מבוסס על ניסוי וטעיה. צריך לחקור ולהעמיק בנושא לפני שמאשרים לגליזציה ולא להסתמך על ידע רכילותי לא מבוסס. קנאביס רפואי זה עדיין קנאביס אבל אנשים צעירים חסרי ידע ובינה חושבים שזה בריא ומצוין, מבלי להבין שזה גם ממכר בצורה מסוכנת ביותר שמשביתה את היכולות של אנשים. בכל מקרה אי אפשר לעשות הפקרות ואסור לאפשר שימוש חופשי בחומר הזה כמו באלכוהול וסיגריות”.

עומר פריש, מנהל כפר איזון
“אני מתנגד ללגליזציה משום שהיא מיותרת כרגע, יש לנו את משבר הקורונה על הראש ואת נושא היעדר ההפללה שצריך לקדם במהירות” – עו”ס עומר פריש, מנהל כפר איזון

אחד המתנגדים הבולטים ללגליזציה הוא עו”ס עומרי פריש, נשיא ומייסד כפר איזון, המשמש לסיוע בגמילה מהתמכרויות, ומתמחה לדבריו בטיפול בנפגעי סמים. לדעת פריש הלגליזציה אינה רלוונטית כרגע בארצנו ומה שכן רלוונטי יותר הוא הסדרת אי הפללה וחקר הקנאביס והשפעתו בטווח הרחוק. “בלגליזציה יש כמה סוגיות שנכון להיום אין עליהן תשובות, כמו למשל השפעת הקנאביס על בני נוער, השפעתו על חיילים בצבא, השפעתו על נהיגה ועוד, ולכן אני מציע לא להיות הראשונים באזורינו שרצים ללגליזציה לפני שיקום מחקר מעמיק שיאסוף נתונים כדי שנוכל בעוד שנתיים שלוש לספק אינפורמציה למקבלי ההחלטות,” הוא אומר.

לדבריו “בישראל יש שני מאפיינים שונים מבכל מדינה אחרת שצריך לקחת בחשבון לפני שיוצאים ללגליזציה שתנגיש קנאביס חופשי: הנושא הביטחוני והשירות בצבא. איך הצבא יתמודד עם עישון קנאביס בסופי שבוע? בבסיסים? בזמן פעילות מבצעית? עניין שני זה שאנחנו מדינה ב’סטרס’ קבוע, לחץ, חרדה, ולקנאביס יכולות להיות השפעות קשות בנושא של חרדה. זה ברור שקנאביס הוא דבר חיובי כשהוא חלק מהמסלול הרפואי אבל האם באמת צמח אחד יכול לתת מזור ל-14 מחלות שונות? ימים יגידו כן או לא”.

איך הלגליזציה תשפיע על ישראל?

“לגליזציה לא תעזור כאן, אלא להפך מכך. ללגליזציה יש מניע פוליטי וכספי וזה לא עוזר למשתמשים עצמם. קודם כל, לפני שמכריזים לגליזציה, צריך לקדם נושאים כמו אי הפללה, מחקר מעמיק של קנאביס והשלכותיו לטווח הארוך. ברגע שתהיה לגליזציה, אלפי הנפגעים מקנאביס יהפכו לשקופים. בכפר איזון שהוקם לפני 20 שנה, יותר ממחצית מהפניות שמגיעות אלינו בשנים האחרונות זה מאנשים שנפגעו נפשית על רקע שימוש בקנאביס. כמובן שכמות הפניות הלכה והתגברה בחודשים של הקורונה. הנסיון הטיפולי שלי מלמד, בעקבות שיחות עם מטופלים ונסיעותיי להודו, שבצורה מאוד גסה כ-80% ממעשני הקנאביס זה יעשה להם טוב, 15% הקנאביס לא יעשה להם כלום, ו-5% יפגעו בדרגות שונות של פגיעה, כלומר- 75,000 איש ממליון וחצי משתמשים בארץ, שזה נתון שאי אפשר להתעלם ממנו”.

חלקכם התנגדתם בעבר לשימוש בקנאביס, איך עברתם ממצב של התנגדות לתמיכה בלגליזציה?

מסינג: “לפני שחברתי לרשות למלחמה בסמים לא ידעתי שום דבר בנושא, קנאביס היה כמו איום שחור, בור שחור שאסור להתקרב אליו, ולא הבנתי מה משמעות של סמים קלים, סמים נצרכים, הכל היה מעורבב. ככל שהעמקתי בעניין הבנתי את ההבדל. זה נכון שבשנתיים הראשונות של הפעילות של הרשות למלחמה בסמים פעלנו באופן אגרסיבי נגד השימוש בקנאביס, אבל במשך השנים הבנתי שהמציאות כיום היא שונה, כי הרי יש קנאביס בכל מקום, אז במקום להילחם בקנאביס כמלחמה חסרת סיכוי, תלך ותזרום עם הסיטואציה ותנסה למזער את הנזק. כמי שהוזמן לאו”ם לנאום על התנהלות ישראל בתחום ההתמודדות עם סמים, אימצתי את הגישה של האו”ם והתחלתי לפעול למען אי הפללה כי אני איתן בדעתי שהדרך הכי טובה שצריכה להיעשות בעולם הקנאביס זה להכיר בשימוש בו כהליך הסברתי טיפולי ולא הליך משמעתי”.

פרופ’ רונאל: “בעבר, בשנות ה-90, התנגדתי לכל נושא הסמים והקנאביס בעיקר בגלל הטיימינג, כי זה לא התאים. הרי אם ישראל הייתה מחליטה אז על לגליזציה של קנאביס והיתה היחידה בעולם דאז שעושה זאת, היינו הופכים לאבן שואבת לאנשי ה’סאטלה’ ולא בטוח בכלל שזה טוב לנו. אבל הזמנים השתנו, קנאביס הפך לעובדה מוגמרת, ומכאן והלאה צריך רק להכניס אותו לתודעה שהוא יכול להועיל וגם לפגוע. מגיעים אליי נפגעי קנאביס שחייהם הפכו לאפר. אחד המטופלים אמר לי ‘אני מעשן כבר 20 שנה בערך, עישנתי את החיים שלי 20 שנה, ונשאר לי אפר’. זה לא משחק ילדים, רובם אמנם לא יפגעו אבל יש מיעוט שעלול להיפגע כי הקנאביס פוגע בול בנקודות התורפה שלהם, אז אני בעד אבל עם פיקוח ומודעות ציבורית”.

מגנוס: “בעבר, לפני 30 שנה, מתוקף המקצוע שלי והנסיעות הרבות למטיילים בעולם, ראיתי נפגעים רבים והייתי נגד כל עולם הסמים ובטח שנגד לגליזציה. עד שהרחבתי אופקים והבנתי את הקשר בין המין האנושי לסמים, ושלצאת נגד זה, זה לא הגיוני. הבנתי איך לדבר עם משתמשים ומכורים, איך לנהל את החיים שלהם ואילו כלים להעניק לבני המשפחה שלהם, וראיתי שזה לא אסון גדול אם מעשנים משהו, לא יקרה כלום. אז אמנם אני לא בעד לגליזציה אבל בהחלט בעד הטמעת ההיכרות עם עולם הקנאביס, ללמוד אותו ואת השלכותיו היטב לפני שרצים קדימה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר