מגלגל...

מה חושבים הח”כים הנדל והאוזר ממפלגת “דרך ארץ” על לגליזציה

מפלגת "דרך ארץ" החדשה של ח"כ יועז הנדל וח"כ צבי האוזר התפצלה מרשימת "כחול לבן" ועצמאית לפעול כרצונה. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי יו"ר הסיעה הנדל תומך בלגליזציה בעוד שותפו ח"כ האוזר לא רוצה להחליט בשלב זה.

פנינו אל שני חברי מפלגת “דרך ארץ” החדשה, שהוקמה מתוך רסיסי “כחול לבן” המפורקת, בשאלה האם הם תומכים בהסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל, כלומר בלגליזציה. המטרה: לדעת אם יתמכו בהצעת חוק כזו אם וכאשר תעלה להצבעה.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי הדעות במפלגה עדיין אולי חלוקות בעניין זה. ח”כ יועז הנדל, יו”ר המפלגה, השיב באופן חד וברור ואמר: “כן, בעד לגליזציה”. ח”כ צבי (צביקה) האוזר לעומתו סירב להשיב ושלח את הדוברת לנסות להסביר את עמדתו במקומו.

צבי האוזר, יועז הנדל (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)
ח”כ צבי האוזר (מימין) – לא החליט. ח”כ יועז הנדל (משמאל) – בעד. (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)

הדוברת של ח”כ האוזר לא הסכימה לומר הרבה וציינה רק כי “ח”כ האוזר טרם גיבש עמדה בנושא”. היא דחתה ניסיון לקיים שיחה עם חבר הכנסת הטרי בטענה כי מדובר בנושא שלא נמצא על סדר היום. “אפשר לדבר על זה בהמשך,” הסבירה.

גורמים המקורבים לח”כ האוזר מספרים כי הוא “לא בעד ולא נגד” וכי “כל רפורמה תיבחן לגופה”. הם מסבירים כי הוא אמנם אדם ליברלי מבחינה כלכלית, אבל גם שמרן מבחינה מדינית שלא אוהב לתת תשובות כלליות ומעדיף לבדוק כל נושא לגופו.

לשאלה מדוע לא בדק את הנושא עד כה לא ניתנה תשובה ברורה אך מאחר ו”דרך ארץ” הודיעה על הצטרפותה העקרונית לבני גנץ, שהבטיח כי יתמוך בלגליזציה, ומאחר ויו”ר המפלגה הנדל תומך כאמור, סביר שהסיעה החדשה לא תתנגד למהלך מסוג זה.

כזכור רשימת “כחול לבן” התנפצה ל-4 רסיסים: הראשון – “חוסן לישראל” של ח”כ בני גנץ שלקח עמו את השם “כחול לבן” ומתכוון להצטרף לממשלה בראשות רה”מ נתניהו. השני – “יש עתיד” של ח”כ יאיר לפיד, המתנגד ללגליזציה, שתישאר באופוזיציה.

הרסיס השלישי ברשימה, מפלגת תל”ם של ח”כ בוגי יעלון שמתנגד ללגליזציה, חברה בינתיים למפלגתו של לפיד ולא תיכנס לממשלה. חלק מתל”ם, שני הח”כים הנדל והאוזר, הקימו כאמור סיעה נפרדת בשם “דרך ארץ” ויצטרפו כנראה לממשלת ימין.

אם יצליח רה”מ נתניהו להקים לבסוף ממשלה יציבה, ייתכן שיעמוד בהבטחתו מקמפיין הבחירות ויביא להקמת ועדה מיוחדת בראשות שר המשפטים שתקבע באיזה אופן יאומץ מודל הלגליזציה של קנדה ותוביל להצעת חוק להסדרת שוק קנאביס חוקי.

שאלה מהותית בעניין זה היא מי יהיה שר המשפטים הבא. השר הנוכחי אמיר אוחנה תומך בלגליזציה ואף הודיע על מחיקה רטרואקטיבית של רישומים פליליים על שימוש עצמי בקנאביס. אחד המועמדים להחליפו הוא ח”כ חילי טרופר התומך בלגליזציה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר