טוען...

למה קאנומד ממנה אדם ללא ניסיון לתפקיד בכיר | השבוע בבורסה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: השבועיים האחרונים היו עמוסים מאוד בסקטור הקנאביס הישראלי בבורסה, ומלאי דיווחים ודוחות כספיים כפי שלא היו עד כה. את סיכום הדוחות השנתיים, שכל אחד מהם פורסם כאן לאורך השבועות האחרונים, נציג בתחילת השבוע הבא בכתבה מסכמת. היום נתמקד בדיווחים “הרגילים” שפורסמו על ידי החברות לאורך השבועיים האחרונים, כולל דיווחים של החברות קאנומד, טוגדר, איי.אמ.סי, בול פארמה, קנאשור, שיח מדיקל ונקסטייג’.

קאנומד מעניקה אופציות למנכ”לית ומעסיקה בתפקיד בכיר אדם ללא ניסיון בתחום הקנאביס

חברה קאנומד (Cannomed), שהדוחות השנתיים שלה לא נתנו למשקיעים הרבה נחת השבוע, הציגה הכנסות של כ-658 אלף שקל בלבד, כלומר הרבה מתחת לתחזית שנתנה אותה היא “חתכה” לפני כן כבר פעמיים, מיותר מ-20 מיליון שקל עד ל-700 אלף שקל. בשורה התחתונה, גם כן הדוחות לא היו טובים, בלשון המעטה – עת הציגה החברה הפסד מייצג של לא פחות מ-16.1 מיליון שקל, זאת מול הפסד מייצג של כ-2.9 מיליון שקל בשנה קודם עת הייתה בבעלות החברה פעילות הקמעונאות שלה, בתי המרקחת ביו מקס פארם, שנמכרו לאינטרקיור בעבור כ-16.6 מיליון שקל (להרחבה על הדוחות).

לאחר הדוחות, דיווחה קאנומד על זימון אסיפה לצורך הענקת כ-523,528 אופציות המירות למניות למנכ”לית המשותפת של החברה, רונית עומר. מחיר המימוש של האופציות עומד על כ-50 אגורות והן מהוות בהנחת מימוש כ-0.52% מהון החברה, כאשר מחיר המניה נכון למועד כתיבת שורות אלה עומד על כ-27.8 אגורות. ראשית, יש להדגיש שמדובר במחיר מימוש יפה. אמנם החברה לא יכולה לתת אופציות במחיר מימוש הנמוך מ-30 אגורות, שכן תקנון הבורסה מונע הקצאה של מניות במחיר הנמוך מ-30 אגורות, אך מחיר המימוש הגבוה מאוד ביחס למחיר המניה כיום הוא לחלוטין דבר טוב ויפה שהחברה עשתה שמחד מייצר אחידות אינטרסים בין המנכ”לית לחברה ומאידך לא נותן הטבה גדולה מדי על חשבון בעלי המניות.

כמו כן, קאנומד גם מעלה לאסיפה את ההצעה למינוי של מרדכי זילבר לתפקיד בכיר בחברה. זילבר הוא דירקטור חדש יחסית בחברה (מנובמבר אשתקד) המחזיק בכ-1.63% ממניותיה ואמור להיות ממונה לצורך “ליווי חוות הגידול של החברה והסדר היחסים עם השותפים בה”, וכן לשם “שיווק תוצרת מחוות הגידול של החברה והתקשרויות מול בתי מרקחת על מנת לשווקה” וכן “סיוע בהיבט המסחרי, הרחבת תחומי פעילות החברה, סגירת הסכמים להטמעת און ליין בבתי המרקחת, גיבוש שיתופי פעולה אסטרטגיים, כניסה לשווקים חדשים” ועוד. 

אך מבחינת קורות החיים של מר זילבר, שפורסמו בעת המינוי שלו לדירקטור, עולה כי הוא בכלל מנכ”ל של חברת משלוחים ויועץ בתחום של מיזוגים ורכישות, כך שלמשקיעים לא ממש ברור מה הניסיון שלו בתחום הקנאביס, בטח לא ניסיון שיכול להצדיק מינוי לתפקיד בכיר שכזה בחברה ציבורית. קאנומד מבקשת לאשר למר זילבר שכר של כ-25,000 שקל בחודש עבור קצת פחות מ-50%, כלומר שכר חודשי בנרמול למונחי משרה מלאה של קצת יותר מ-50,000 שקל, שהוא שכר מכובד בדרך כלל גם כשכר של מנכ”ל חברה ציבורית קטנה.

טוגדר מקבלת השקעה של כ-10 מיליון שקל וחושפת עוד פרטים על בית המרקחת שבכוונתה לרכוש

חברת טוגדר (Together) חתמה על התקשרות עם חברה שבשליטת בני פרץ, איש מתחום הנדל”ן. במסגרת ההסכם, פרץ צפוי להשקיע בטוגדר כ-10 מיליון ש”ח לפי מחיר של כ-1.03 שקל למניה, ולקבל על כל 4 מניות גם אופציה בחינם למשך שנתיים עם מחיר מימוש של כ-150 אגורות. בשקלול השווי של הרבע-אופציה על כל מניה שניתנת בחינם, מדובר בהנחה של כ-15% על מחיר מניית טוגדר לפני מועד פרסום הדיווח.

במסגרת ההסכם, במידה ובשנה הראשונה להשקעתו לא יניב פרץ תשואה של כ-7% מעליית המחיר בבורסה של מניית טוגדר, החברה תצטרך לשלם לו במזומן את ההפרש או להקצות לו מניות ללא עלות על מנת לכסות הפסד ככל וישנו וכן להעביר אותו לתשואה של כ-7% בשנה.

בנוסף, בהמשך לדיווח קודם של החברה בדבר חתימה על מזכר הבנות לרכישת בית מרקחת ששמו לא צוין בדיווח, דיווחה החברה דיווח משלים במסגרתו סיפקה מעט פרטים נוספים על בית המרקחת. ראשית, לדברי החברה מדובר בבית מרקחת הממוקם “מדרום לירושלים”; על פי בדיקת מגזין קנאביס, בית המרקחת היחיד שנמצא בסמוך לירושלים מכיוון דרום הינו בית המרקחת יו פארם, כך שסביר להניח שמדובר בו. החברה לא מכחישה. 

הסיבה לחוסר הרצון של החברה לחשוף את שם בית המרקחת הוא מובן ולא ניתן לשלול שזה נעשה בגלל שהיא חוששת מחברות כמו אינטרקיור, בול פארמה, IMC או שיח שנמצאות בבליץ רכישות של בתי מרקחת לקנאביס, שעלולות “לחטוף” לה את הרכישה שעדיין לא מאוגדת בהסכם מחייב. על פי נוסח הדיווח גם יכול להיות שמדובר במעין הטעיה ו”מדרום לירושלים” זה בכלל באילת.

החברה דיווחה שלפי מה שנמסר לה מהנהלת בית המרקחת מחזור המכירות שלו בשנת 2020 עמד על כ-6 מיליון שקל, כאשר החברה מתכננת לרכוש כ-51% לפי מכפיל הכנסות לכל השווי של בית המרקחת של כ-0.6. או במילים אחרות, במידה ומסתמכים על נתוני 2020 לקביעת שווי ההשקעה מדובר בהשקעה קטנה יחסית של בערך 1.8 מיליון שקל. מכפיל ההכנסות מאוד נמוך, ועורר תהייה בשוק לגבי הרווחיות של בית המרקחת – תהייה שתוכל להיות מאוששת או מופרכת רק בעת קבלת פרטים נוספים מהחברה באמצעות דיווח לבורסה. התמורה בעסקה בכל מקרה צפוייה להיות הן במניות של טוגדר והן במזומן.

כמו כן, השבוע נסגרה רשמית הסאגה המשפטית להארכת מועד המימוש והקטנת מחיר המימוש של האופציות מסדרה 11 של טוגדר, כאשר מועד המימוש האחרון הוארך ל-04.04.2022 ומחיר המימוש הופחת לכ-105 אגורות לכתב אופציות, כאשר לפי מחיר המימוש הזה אם כל הסדרה תמומש מדובר על תמורה של כ-10 מיליון שקל לחברה. בכל אופן, ובגלל שמניית החברה מתומחרת כעת במעט פחות ממחיר המימוש ובשל העובדה שכדי שמשקיעים ירצו להשקיע צריך שהערל יהיה לפחות כמה אחוזים יותר – סביר להניח, אלא אם כן יהיה בקרוב זינוק חריג במחיר המניה, שהאופציות יפקעו ללא מימוש משמעותי. לכן אגב, ככל הנראה, הגיעה העסקה עם בני פרץ, כמעין “תחליף” להמרת האופציות.

עוד דיווחה טוגדר על כך שהיא “חוטפת” לבול פארמה את מנהל המכירות הראשי שלה, סער יחזקאל, ומציבה אותו בתפקיד מנהל המכירות שלה. בתמורה לתפקיד, צפוי יחזקאל לקבל כ-50,000 שקל בחודש עבור משרה מלאה וכן בין 0.3% ל-0.7% מההכנסות של החברה ברבעון 4.

איי.אמ.סי: הושלמה העסקה לרכישת השליטה בבית מרקחת אורנים לפי שווי של כ-24 מיליון שקל

חברת איי.אמ.סי (IMC) דיווחה כי השלימה את העסקה עליה כבר דיווחה בעבר, לרכישת השליטה (51%) בבית המרקחת אורנים פארם בתמורה לכ-11.94 מיליון שקל. על פי הדיווח, ב-12 החודשים עד ל-31 באוקטובר 2021 רשם בית המרקחת הכנסות של כ-40 מיליון שקל, דבר המשקף מכפיל הכנסות של כ-0.6, בדומה למשל למכפיל בו טוגדר מנסה לבצע את הרכישה של בית המרקחת שלה כאמור.

בול פארמה: ביצעה רכישה של חברת מחקר ופיתוח בתחום הקנאביס

מבין הדוחות הכספיים השנתיים של חברת בול פארמה (BOL Pharma), שהינה חברת פרטית ומשכך לא מדווחת לבורסה ולכן המידע מגיע מדיווחי החברה הציבורית עמיר שיווק המחזיקה כ-36% ב-BOL, נחשף כי החברה רכשה כ-27.3% מהמניות של חברה בשם R.E.O NES WELL העוסקת במחקר ופיתוח של קנבינואידים, וזאת בתמורה לכ-9.7 מיליון שקל, סכום לא קטן בכלל.

מדובר בהשקעה הראשונה שעושה BOL בחברת מחקר ופיתוח בתחום הקנאביס. BOL כזכור, נאלצה בעבר לנסות ולגייס כסף מן היקב ומן הגורן בשביל לשרוד עקב הפסדי עתק של עשרות מיליוני שקלים לאורך השנים והפכה לאחרונה לחברה שמתחילה לבצע רכישות, כאשר לאחרונה גם דיווחה על רכישת השליטה (51%) בחברת בתי המרקחת טלפארמה בתמורה לכ-21 מיליון שקל. לא ידועים פרטים על טלפארמה, אבל בהתחשב בכך שהמניות נרכשו מכונס הנכסים של משפחת פישמן יש הסוברים שהחברה שילמה מחיר יחסית זול, שכן ידוע שלכונס נכסים יש בדרך כלל אינטרס נמוך יותר להילחם על כל שקל מבחינת מחיר העסקה, זאת לעומת הבעלים עצמם. לכן ישנו כלל ידוע לפיו בדרך כלל מכוניות, בתים, אוספי אומנות, מניות ועוד, שנמכרים מכונס נכסים, יהיו במחיר מוזל מהמחיר שלהם “בשוק חופשי”.

קנאשור: משלימה את ההחלפה המלאה של ההנהלה, מקבלת הנחות מסולבר

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע על המינוי של עדה בר-קמה, אשתו של בעל השליטה (50%) בסולבר, שהינה בעלת השליטה בקנאשור (49.42%), לתפקיד מנכ”לית החברה. על פי קורות החיים שלה, בר-קמה באה מתחום הפיתוח העסקי וייזום פרויקטי נדל”ן. בר-קמה הצטרפה לראשונה לקנאשור לפני מספר שבועות, עת מונתה לדירקטורית חליפה לבעלה, שמעון בר קמה, במהלך שהתפרש בשוק כ”כניסה לעניינים” מצדה – שכעת מתבטאת בכניסה לנעליו של רן עמיר, מנכ”ל החברה לשעבר שהתפטר. על פי מידע שהגיע למגזין קנאביס, על עבודתה בחברה עד כה לא גבתה בר-קמה שכר ולא דווח עדיין על שכר שתקבל, ככל שתקבל, במסגרת תפקידה כמנכ”לית (שכר שכזה טעון אישור אסיפה). בכך בעצם משלימה החברה את השינוי המלא בהנהלה שלה לאחר שעזבו: יו”ר החברה עידו נחושתן, מנכ”ל החברה רן עמיר, סמנכ”לית המו”פ הדיל עוננאלה וסמנכ”ל הכספים עדי נויפלד.

עוד דיווחה קנאשור כי סולבר נתנה לה מספר הטבות, בין היתר הנחה בדמי השכירות, בשירותי המעבדה ובתשלום הארנונה – כולם שירותים שקנאשור, השוכנת בתוך מפעל המיצויים של סולבר, מקבלת מסולבר. מדובר במהלך שהוא חיובי מבחינת החברה ומראה על הבעת אמון של בעלת השליטה בחברה.

שיח: נתקבל אישור לאחזקה במניות של איביאי

חברת שיח מדיקל (Seach Medical) דיווחה כי קיבלה אישור מהיק”ר ומהמשטרה לכך שבית ההשקעות איביאי (IBI) יהפוך לבעל עניין (מעל 5% מהמניות) בחברה. בכך בעצם הפך השבוע רשמית וחוקית איביאי לבעל עניין בחברה עם כ-5.48% מהחברה.

כאן במגזין קנאביס הערכנו מזמן בסקירות השבועיות של הבורסה שהאישור הינו הליך טכני בעיקרו במקרה של IBI, שכן מאחר ומדובר בבית ההשקעות מהגדולים בישראל, קשה להאמין שהיק”ר יסרב לו וזאת על אף שמתנהלת נגד כמה בכירים בו, על פי דיווחים בעיתונות, חקירה בהקשר לנושאים פליליים הקשורים לחוקי ניירות ערך. כראיה לכך ניתן לראות שגם לאחר ש-IBI רכש מניות עד לכ-5%, הוא גם המשיך להגדיל את אחזקותיה בחברה, זאת אף על פי שהמניות שמעל 5% הן לא באמת מניות, אלא הן מניות “מורדמות” ודה פקטו לא בבעלותו המלאה.

נקסטייג’: מוכרת את האחזקה בחברת Nuveev בשביל להיפגש עם הכסף

חברת נקסטייג’ דיווחה השבוע על מכירת אחזקותיה (50%) בחברת Nuveev העוסקת במכירת מוצרים מבוססי CBD. המניות נמכרו לבעלת המניות השניה (50%), חברת Cannovate. בתמורה לאחזקות תקבל נקסטייג’ עד לסוף שנת 2030 אחוז מסוים מההכנסות של Nuveev, אחוז חד ספרתי שלא פורסם. כמו כן, במקרה של אקזיט ב-4 השנים הקרובות, נקסטייג’ תהיה זכאית לאחוז משתנה מהתמורה באקזיט וכן היא תישאר ספקית המחקר ופיתוח הבלעדית של Nuveev.

את השינוי הזה עושה ככל הנראה נקסטייג’ בעקבות העובדה ש-Nuveev, שכבר מוכרת מוצרים בקנדה, ככל הנראה צריכה ותצטרך הזרמה שוטפת של כסף לצורך התרחבות (רכישת מלאי, הקמת מפעלים, הקמת רשת הפצה, שיווק), בעוד שנקסטייג’ שהינה חברה קטנה יחסית צריכה את הכסף שלה לפרויקטי המו”פ שלה. בכך בעצם, נקסטייג’ מאפשרת לעצמה לקבל סכומים מסוימים בשוטף, ולא להזדקק להשקעת סכומים משמעותיים בהתרחבות, ומנגד – מוותרת על אחזקתה במיזם.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • איי.אמ.סי – 20.10%+
 • טוגדר – 4.91%+
 • אינטרקיור – 2.99%+
 • קאנומד – 0.72%+
 • תיקון עולם קנביט – 0.43%+
 • שיח מדיקל – 0.03%+
 • וונטייז – 0.00%
 • נקסטייג’ – 0.42%-
 • פארמוקן – 0.94%-
 • עמיר שיווק –  2.27%-
 • קנבוטק – 3.78%-
 • יוניבו – 3.81%-
 • אינטליקנה – 4.63%-
 • פנאקסיה – 4.95%-
 • קנאשור – 5.07%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר