מגלגל...

מהשבוע הבא קנסות קנאביס; המשטרה: “כמעט מוכנים”

חוק 'אי הפללה באחריות' ייכנס לתוקף בשבוע הבא (1.4) ויתיר לשוטרים לרשום קנסות בסך אלפי שקלים כנגד מי שייתפס מחזיק בקנאביס לשימוש עצמי. המשטרה טרם השלימה את כל ההכנות אך ייתכן ותשלימן. החוק צפוי להכניס 20 מיליון ש' בשנה למדינה.

בשבוע הבא (ב’, 1.4) ייכנס לתוקף חוק קנסות הקנאביס (“אי הפללה באחריות“), לאחר שאושר בשנה שעברה ביוזמת השר לבטחון פנים גלעד ארדן.

החוק יאפשר לשוטרים לנפק קנסות כספיים נגד מי שייתפס עם קנאביס לשימוש עצמי, אם כי ייתכן ויהיה עיכוב מסוים בהפעלת המדיניות בשטח לאור כך שבמסגרת ההכנות לנוהל החדש טרם הושלמו כל הפרטים.

הקנסות יהיו בסך 1,000 ש”ח בפעם הראשונה, 2,000 ש”ח בפעם השנייה והסדר מותנה בפעם השלישית שמשמעותו קנסות גבוהים עד 20 אלף ש”ח לצד שלילת רישיונות, טיפולי גמילה וכיוצ”ב.

כמו כן מהפעם השלישית יירשם תיק במשטרה וכן ידווח דבר העבירה לרשויות הרווחה. בפעם הרביעית ואילך יחול הליך אכיפה פלילי רגיל במסגרתו אף עלול הצרכן לעמוד בפני עונשי מאסר בפועל.

עם זאת ה”זכות” לשלם את הקנסות תינתן רק לצרכני קנאביס אשר אינם מחזיקים בעבירה קודמת כלשהי וכן רק במידה ולא נעברה עבירה נוספת במקביל.

לצורך הדוגמה אם ייתפס אדם מעשן ג’וינט ובמקביל הוא ישליך את הג’וינט הצידה, או יקלל את השוטר, מדובר יהיה בשתי עבירות מקבילות ולפיכך הוא לא יעמוד בתנאים הנדרשים לקבל קנס והאכיפה נגדו תהיה פלילית כרגיל.

גם זה בטח יעניין אותך

בתשובה לפניית מגזין קנאביס בעניין מוכנותה להטמעת החוק החדש מבהירה המשטרה כעת כי סיימה את הפעלת מערכת הבקרה “אדום-ירוק” שתאפשר לשוטרים לדעת האם העומד מולם נתפס בפעם הראשונה, השנייה או השלישית.

כמו כן המשטרה מציינת כי סיימה את הליך הפקת פנקסי הקנסות הייעודיים לצרכני קנאביס אשר בעזרתם ירשמו הקנסות למי שייתפס עם קנאביס לשימוש עצמי, אם כי היא סירבה לחשוף טיוטה שלו בפנינו.

במשטרה מציינים עוד כי עדיין לא הושלמו כל ההכנות לכניסת החוק לתוקף, ייתכן ואלו יושלמו עד המועד הקובע (1.4).

“בימים אלו משטרת ישראל משלימה את היערכותה לקראת כניסתו לתוקף של החוק וכמעט כל ההכנות הנדרשות הושלמו,” נמסר.

יש לציין שבעקבות הנחיית המשטרה החדשה לפיה גידול עציץ קנאביס במרפסת ללא ציוד עזר נחשב כשימוש עצמי, בהחלט ייתכן שגם מי שייתפס מגדל עציץ כאמור יוכל לחמוק מענישה פלילית בעזרת תשלום קנס.

לפי הערכות המדינה צפויה להרוויח כ-20 מיליון ש”ח בשנה מקנסות שיוטלו על צרכני קנאביס.

החוק אינו תקף לחיילים וצעירים מתחת לגיל 18.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר