מהרשות למלחמה בסמים למאבק ללגליזציה: ניצב המשטרה שעבר צד

את חוק הקנסות החדש של ארדן הוא מכנה 'מגוחך' ואת מדיניות הפללת צרכני הקנאביס הוא פוסל על הסף. ניצב בדימ' שלמה גל, ראש הרשות למלחמה בסמים לשעבר, קורא להסדרה של שוק הקנאביס בישראל במסגרת חוות דעת מומחה שתוגש בקרוב לעליון.

שלמה גל (74), קרימינולוג ישראלי, ניצב בדימוס במשטרת ישראל ומנכ”ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר, תומך בהסדרה של שוק הקנאביס בישראל באופן חוקי (לגליזציה).

גל, ששירת במשטרה במשך כ-30 שנה במגוון תפקידים כולל ראש מדור עבריינות נוער, ראש מחלקת חקירות ותביעות, ראש מחלקת הדרכה וסגן ראש אגף כוח אדם, קצין חינוך ראשי, ראש המשמר האזרחי וראש המטה של המשטרה, חושב כעת שהסדרה של שוק הקנאביס בחוק היא בעלת יתרונות שעולים על המצב הנוכחי.

שלמה גל
ניצב בדימ’ שלמה גל – מהרשות למלחמה בסמים למאבק למען לגליזציה

בשיחה עם מגזין קנאביס הוא מבהיר כי “הסדרה של שוק הקנאביס באופן חוקי, עבור בגירים מעל גיל 21, תביא לתועלת רבה יותר לחברה בישראל לעומת המדיניות הנוכחית של הפללת כל הצרכנים, כמו גם לעומת מדיניות של אי הפללה בלבד שאינה כוללת בתוכה פיקוח ובקרה רציניים מצד גורמי האכיפה והמשפט”.

לאחרונה גיבש מי שעמד בראש המלחמה בסמים בישראל במשך 5 שנים חוות-דעת מומחה, שתוגש מטעמו במסגרת בג”צ הקנאביס ההיסטורי אשר עתיד לבטל את הפללת צרכני הקנאביס בישראל ולחייב למעשה את מדינת ישראל לקדם לגליזציה.

במסגרת חוות הדעת המפתיעה קובע ניצב בדימ’ גל כי ענישה של צרכני קנאביס היא מוטעית ומיותרת. לדבריו הענישה אינה מרתיעה, לא מצמצמת את השימוש, עולה הון עתק למערכות הממשל, יוצרת פערים וחוסר שיתוף פעולה בין המשטרה לציבור, מובילה לפגיעה באזרחים ועוד.

הוא אף מציין בחוות הדעת מחקרים שנערכו במטה הארצי של משטרת ישראל, מהם עולה כי בני נוער שנתפסו משתמשים בקנאביס ונפתח להם תיק במשטרה חזרו לסורם וביצעו עבירות סמים נוספות, לעומת אלו מאותו חתך אוכלוסיה שלא נפתח להם תיק ולא חזרו לסורם ולא ביצעו עבירות סמים נוספות.

עוד תוקף גל בחוות דעתו המקצועית את הגישה במודל “אי הפללה באחריות” שניסח השר גלעד ארדן, ואף מכנה אותה “מגוחכת”. לדבריו היא תזרז את הפיכתם של בני האוכלוסיות החלשות לעבריינים ותוביל לנזקים חמורים.

לטענתו יש לעבור למודל של ביטול מוחלט של הפללה של צרכני קנאביס בכל גיל והסדרה של שוק הקנאביס בחוק. “עונשים על שימוש עצמי בקנאביס, ואפילו קנסות, גורמים לזלזול בחוק ולמציאת פתרונות חילופיים,” הוא קובע. “נקיטה בחלופות מניעתיות תצמצם את השימוש באופן יעיל בהרבה”.

בקרוב כאמור תוגש חוות דעתו במסגרת בג”צ הקנאביס ההיסטורי. בעוד 7 ימים יסתיים קמפיין המימון להגשת העתירה, העומד כרגע על 96% לקראת סיום.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר