מהפך: יותר הורים צורכים קנאביס מבני נוער

חילופי דורות: במקביל לחוקי הלגליזציה בארה”ב נרשמת עלייה חדה במספר האזרחים המבוגרים הצורכים קנאביס להנאתם. כעת לראשונה ישנם יותר הורים שמשתמשים בצמח מאשר ילדיהם בני הנוער הצעירים. עלייה חדה במיוחד נרשמה בקרב קשישים. מהפכת הגילאים של הקנאביס בארה”ב בשיאה. דו”ח חדש.

אחד המיתוסים הנפוצים ביותר בנוגע לקנאביס הוא היותו “סם של צעירים” שמיועד בעיקר לנוער חסר הדאגות ואינו מעניין במיוחד את ההורים השמרנים.

אך מיתוס לחוד ומציאות לחוד. נתונים חדשים שנחשפים בדו”ח סיכום שנתי של המרכז האמריקני למניעה ובקרת מחלות (CDC) הנוגע בין היתר בצרכני הקנאביס, מצביעים על שינוי המתהווה בהרכב אוכלוסיית הצרכנים ועל “מהפך גילאים” שמתרחש כעת לראשונה.

על פי הוושינגטון פוסט ממצאי הדו”ח חושפים כי למרות חוקי הלגליזציה וההקלות על חלוקת הקנאביס הרפואי, שיעור צרכני הקנאביס הקבועים (צרכו בחודש האחרון) בקרב בני הנוער הצעירים (גילאי 12-17) עומד על 7.4% בלבד – מספר נמוך יחסית לעומת שיעורם בשנים האחרונות ועלייה מזערית (0.2%) מהשנה שעברה.

נתונים פדרליים (ארה"ב) הנוגעים לשימוש בקנאביס בקרב בני גילאים שונים (מחקר: פחות צעירים מעשנים קנאביס, יותר מבוגרים וקשישים)
לראשונה מאז 2002 – הורים צורכים יותר קנאביס מילדיהם הצעירים

לעומת זאת בקרב ההורים של אותם בני נוער (גילאי 35 עד 44), שיעור צרכני הקנאביס הקבועים עומד על 8%, הנתון הגבוה ביותר שנמדד מאז שנת 2002 (עת הוטמעה שיטת איסוף נתונים חדשה) – שעוקף כאמור את שיעור הצרכנים הצעירים.

הפריחה האמיתית: קשישים

שתי קבוצות גיל נוספות שהחלו לאמץ את הקנאביס בשנתיים האחרונות יותר הן המבוגרים (גילאי 55-64) ובני גיל הזהב (65+), בהן עומד שיעור הצרכנים על 6% ו-1.4% בהתאמה. בקבוצות גיל אלו חלה בעשור האחרון צמיחה חריגה של 455% בקרב המבוגרים ו-333% בקרב בני גיל הזהב – נתונים שמשמעותם מיליוני צרכנים נוספים.

אחת הסיבות העיקריות לשינוי החיובי שמתרחש בקרב האוכלוסיות הבוגרות היא התרחבותו של ענף הקנאביס הרפואי, שפועל כעת במחצית ממדינות ארה”ב וחושף בכל יום מבוגרים וקשישים נוספים אל נפלאות התרופה הטבעית על חשבון הרפואה הקונבנציונלית.

בנוסף נמצא בדו”ח שינוי באחוזי התמיכה בלגליזציה, שנובע לדעת החוקרים משובם של ילידי ה”בייבי בום” (נולדו בשנים 1946-1964) אל מחנה התומכים במהלך. בשנות ה-70 היו כמעט מחצית (48%) מה”בייבי בומרס” בעד לגליזציה מלאה של קנאביס, אך שיעורם ירד בצורה דרמטית לכ-19% בלבד בשנת 1989, כאשר רבים מהם השתקעו והקימו משפחה.

סקר - ילידי שנות ה-70 חוזרים לתמוך בלגליזציה של קנאביס
ילידי שנות ה-70 חוזרים לתמוך בלגליזציה – בדיוק לפני הבחירות הגורליות בנובמבר

בשל העובדה שילידי דור זה מהווים כ-24% מכלל האוכלוסייה בארה”ב (76.4 מיליון מתוך 319 מיליון סה”כ), שיעור התמיכה בקרבם (שעומד כעת על שיא של 50%) הינו משמעותי ביותר שינוי התמונה הגדולה.

משמעות הנתונים שחושף הדו”ח היא שהשימוש בקנאביס הופך לאיטו מתחביב של צעירים “פרועים” לצורך מוכר של חלק גדול מהאוכלוסייה. שנה אחר שנה הצמח צובר לו קהל תומכים רחב יותר מאי פעם, פסע לפני הבחירות לנשיאות ו-5 משאלי העם בנוגע ללגליזציה שייערכו בחודש נובמבר 2016.

ראו עוד:
פנסיונרים פורשים למדינות עם קנאביס חוקי
5 דברים לדעת על קנאביס בגיל הזהב
מחקר בארה”ב: פחות בני נוער נפגעים מקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר