“מהלך לצרכי בחירות”: האם יתממש הסכם הקנאביס של נתניהו ופייגלין?

נתניהו ופייגלין מבטיחים קנאביס חופשי ללא מגבלות עבור כל כאב ראש, בעיות שינה או עניין בריאותי אחר, אך גורמים בממשלה סקפטיים וטוענים כי מדובר בקמפיין בחירות בלבד. גם בסביבת פייגלין מבהירים: "הוא בסך הכל רצה לכסות חובות".

גורמים במשרדי ממשלה, כולל במשרדי הבריאות והבט”פ, ובמשטרה, לא מאמינים שאכן יצא לפועל ההסכם עליו חתמו בסוף השבוע רה”מ נתניהו ויו”ר מפלגת “זהות” משה פייגלין בעניין הקנאביס הרפואי (“לגליזציה לחולים”), ושאותו יצטרכו היום לאשר מתפקדי המפלגה בהצבעה.

כזכור על פי הסיכום הרשמי בין השניים, שהגיע רק בעקבות ביקורת קשה על הסיכום המקורי שהיה למעשה אימוץ של הרפורמות הקיימות, יוכל לכאורה כל רופא משפחה לרשום כל כמות של קנאביס לכל חולה באופן חופשי וללא בקרה.

בנימין נתניהו משה פייגלין (צילום: פלאש90)
“בסופו של דבר הוא היה צריך לכסות את החובות” – רה”מ בנימין נתניהו ויו”ר “זהות” משה פייגלין לאחר חתימת ההסכם (צילום: פלאש90)

רבים שמחו לשמוע את ההודעה וחשבו שמדובר במודל דומה לזה שהוטמע בקליפורניה בשנת 1996 במסגרתו יכול היה כל תושב לגשת לרופא, לקבל כרטיס אישור שימוש בקנאביס, ולרכוש קנאביס בחנויות ייעודיות שנפתחו לצורך כך. מודל זה היה לגליזציה דה-פקטו, וכל שהיה צריך על מנת לקבל אישור לרכישת קנאביס חוקי זה לדווח לרופא על כאב ראש או בעיות שינה.

בפועל מודל נתניהו-פייגלין הוא מעט אחר אמנם מזה של קליפורניה והוא מתנהל באחריות משרד הבריאות, במרשמי רופא, ובאספקה דרך בתי מרקחת בלבד, כך שלא בטוח שזה יהיה פשוט כל כך, אך גם כך כן מדובר בהחלט במודל מתירני בהרבה לעומת זה שתיכנן משה”ב, וכזה שאם אכן יוטמע יהיה חצי-לגליזציה, או בדרך לשם, בדומה לקליפורניה, וללא ספק יהיה בשורה גדולה לתומכי הלגליזציה והקנאביס.

זו גם הסיבה לכך שגורמים בממשלה ובפוליטיקה מאמינים שכאשר יונח בפועל הנושא על שולחנם של המחליטים, אם וכאשר, הוא ייתקל בודאות בהתנגדות רבתי מצד גורמי המקצוע – ולא יאושר לבסוף. “ממשלת ימין שבה יושבים סמוטריץ, דרעי וליצמן, לא תאשר דבר כזה, שהוא לגליזציה לכל דבר,” אומר גורם פוליטי בכיר באחד המשרדים.

ואכן אמש (מוצ”ש) רה”מ תיקן במעט את המסר הקודם שעלה ממסיבת העיתונאים ובעיקר מהדברים שנכתבו במסמך ההסכם עצמו, כשבשידור לייב בדף הפייסבוק שלו התייחס לנושא שוב, אך הפעם הדגיש כי הכל יעשה בכפוף לאישורים של משרדי הבריאות ובטחון פנים.

לטענת גורמים במשרדי הממשלה הרלוונטיים ובמשטרה מדובר בהסכם שנערך לצרכי בחירות בלבד וכזה שאינו מחייב, ואף אינו בעל היתכנות אמיתית, זאת לאור התנגדות עקרונית של העומדים בראש המשרדים ועל בסיס חוסר סבירות מבחינה רגולטורית.

“בהסכם פוליטי כל מפלגה מכניסה כל מה שבא לה,” הם אומרים הבוקר (א’) בשיחה עם מגזין קנאביס, ומתעקשים שמדובר בהסכם לצרכי בחירות ולא בעניין אמיתי. “בסוף יש מציאות. מה שנקבע בהסכם אינו סביר שיקרה, יש שם הצהרות חסרות היתכנות”.

יעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
לא תומך במתווה המתירני. יעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

בלשכתו של ליצמן מבהירים גם הם שסגן השר תומך רק במתווה שפורסם על ידי משרד הבריאות ונחשף במגזין קנאביס, ושאינו מהווה בשורה גדולה אלא הקלה קטנה עבור החולים בסרטן, איידס, טרשת נפוצה וקרוהן. לדבריהם בודאי שליצמן אינו תומך בהסכם עליו חתמו נתניהו ופייגלין.

כזכור לצד הסכם זה קיבל פייגלין מנתניהו הבטחה כי הליכוד יכסה את חובות מפלגת “זהות” וכן רמז לכך שאולי פייגלין עצמו ימונה לתפקיד שר בממשלת נתניהו הבאה אם וכאשר תקום. גם ההבטחה למינוי שר נשמעה לרבים כבלתי אמינה שכן נתניהו אמר שהוא “רואה” את פייגלין מתאים להיות שר, אך לא הבטיח בפועל לעשות זאת.

“בסופו של דבר פייגלין היה צריך לכסות חובות עתק שאם לא היה מכסה היו מסבכים אותו באמת,” אומר גורם המקורב אליו בשיחה עם מגזין קנאביס. “הוא ידע שלא יעבור את אחוז החסימה ולכן זו היתה האופציה היחידה שלו למילוט. אולי הוא לא יהיה שר, אולי הוא לא יקבל את ההבטחה לקנאביס רפואי חופשי לכולם, אבל לפחות הוא לא יהיה בחובות ולא יתבזה עם 50 אלף קולות בקושי, זה גם משהו”.


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתונים רשמיים (פרטים כאן)
חדשות
Close