דרום אפריקה התירה צריכה וגידול קנאביס לשימוש עצמי

בית המשפט החוקתי העליון בדרום אפריקה דחה ערעור שהגישה המדינה על החלטת ביהמ”ש מהשנה שעברה לפיה הפללת צרכני קנאביס מנוגדת לחוקה. המדינה תתקן בתוך שנתיים את החוק ובינתיים אזרחים רשאים לצרוך ולגדל קנאביס לשימוש עצמי.

בשנה שעברה (2017) קבע ביהמ”ש העליון ‘ווסטרן קייפ’ בדרום אפריקה כי הפללת צרכני קנאביס הינה מנוגדת לחוקה ובכך הצטרפה המדינה ל-8 מדינות אחרות בהן בתי המשפט העליון קבעו זאת עוד קודם.

לפי החלטת שופטי העליון ומתוקף חוקי הפרטיות, העולים על חוקי הסמים, הותר מאז לאזרחי המדינה להחזיק, לגדל ולהשתמש בקנאביס (הנקרא בדרא”פ ‘דגא’ Dagga) בביתם, לשימושם האישי בלבד.

במקביל השופטים הורו לפרלמנט הדרום אפריקני לעדכן מחדש את חוקי הסחר בסמים כמו גם את חוקי התרופות, וקבעו כי עליו לעשות זאת תוך 24 חודשים.

אך משרדי המשפטים, המשטרה והבריאות במדינה הגישו בתגובה ערעור על ההחלטה בטענה כי “ישנן עדויות אובייקטיביות להשפעות המזיקות של קנאביס”.

הבוקר (ג’) דחה ביהמ”ש העליון את ערעור המדינה כשסגן נשיא ביהמ”ש העליון של דרא”פ, ריימונד זונדו, הציג את פסק הדין שנתקבל פה אחד ואישרר את החלטת בית המשפט מן השנה שעברה.

בפסק הדין קבעו כי האיסור על החזקה, צריכה וגידול של קנאביס לשימוש עצמי בבית הינו בלתי חוקתי.

הפרלמנט של דרום אפריקה קיבל ארכה של 24 חודשים נוספים לנסח חוק חדש ולעדכן את הסעיפים הנוגעים לסחר בסמים ולבקרה על תרופות לאחר שנמצא שהן מנוגדות לחוקה.

עד שיחלפו שנתיים לעדכון החוקים קבע השופט זונדו כי דרום אפריקנים יורשו לצרוך ולגדל קנאביס בביתם כבר מעתה, אך הדגיש כי השימוש אסור לצעירים מתחת לגיל 18 וכן כי חל איסור על מכירת קנאביס או שימוש בציבור.

בימים אלה מתכוננים במפלגת ‘עלה ירוק’ לקמפיין לגיוס מימון עבור הגשת עתירה לבג”צ באותו הנושא בדיוק, בתקווה שבית המשפט העליון בישראל יאמץ את החלטת בתי המשפט המקבילים לו כפי שצוין.

בית המשפט העליון החוקתי דרום אפריקה (צילום: Chris Collingridge)
בית המשפט העליון החוקתי של דרום אפריקה (צילום: Chris Collingridge)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר