מהו זן הקנאביס המושלם?

פרויקט בראשותו של ד”ר אדם וינדסטוק ביקש לבחון את ההעדפות והרגלי צריכת הקנאביס של צרכנים שונים ברחבי העולם ולמצוא מהו זן הקנאביס המושלם.

אחד האבסורדים הגדולים ביותר במלחמה בסמים הוא הניסיון להראות מצג שווא על פיו תופעת צריכת חומרים משני תודעה היא תופעה חדשה יחסית האופיינית רק לאוכלוסיות מסוימות באזורים גאוגרפים מוגדרים. אולם האמת היא שלכל אורך ההיסטוריה האנושית נעשו שימושים שונים בחומרים משני תודעה במגוון רחב של תרבויות ומוקדים שונים ברחבי העולם.

פרויקט “סקר הסמים הגדול” החל כיוזמה אישית של ד”ר אדם וינדסטוק, פסיכיאטר מומחה להתמכרויות מבריטניה, אשר שם לו כמטרה להפיץ ולהנגיש מידע רלוונטי בנוגע לשימוש נבון ומתון בסמים תוך מתן דגש על מזעור נזקים.

מאחר והקנאביס מחזיק זה עשרות שנים בתואר “הסם הבלתי חוקי הנפוץ ביותר בעולם”, זכה הצמח באופן לא מפתיע למרב ההתייחסויות והתגובות של המשתתפים בסקר עם קרוב ל-80,000 איש שלקחו בו חלק מ-18 מדינות שונות בעולם.

על הרגלי הקיסוס והשאכטה האידיאלית

אחת מהבדיקות הראשונות שנערכו בסקר הייתה לבחון את האופן שבו צרכני קנאביס שונים ברחבי העולם נוהגים להכין את תערובת ה”קססה” שלהם. התוצאות מראות כי ברוב המדינות בעולם המערבי נוהגים לערבב את הקנאביס עם טבק (בעיקר עבור שיפור הבעירה). יוצאי דופן ב”הרגל המגונה” הזה הם צרכני הקנאביס האמריקאים שרק 10% מהם דיווחו על שילוב של טבק או מוצרים אחרים בתערובת שלהם בניגוד ל70%-80% מהצרכנים בשאר המדינות שנבדקו:

רוב העולם המערבי משלב טבק בקססה
רוב העולם המערבי משלב טבק בקססה

בדיקה נוספת ומעניינת לא פחות שנעשתה בסקר הייתה לבחון את תכונות ההשפעה של הצמח על המשתמש האינדיווידואלי (בעיקר ברמה הפסיכו-אקטיבית) ולבדוק אילו מהתכונות הקיימות בזני הקנאביס הנפוצים היום הן תכונות שהצרכנים מבקשים להעצים ואילו נתפסות בעיניהם כפחות אידיאליות.

הממצאים שעלו הצביעו על כך שצרכני קנאביס רבים מרגישים כי חלק ניכר מהזנים אותם הם צורכים כיום הינם בעלי השפעה דומיננטית מידי בשדות מסוימים (כגון איבוד זיכרון לטווח הקצר או היכולת לתקשר עם הזולת) לעומת תחומי השפעה אחרים אותם הם היו מבקשים דווקא לחזק (כמו רגישות לצחוק או היכולת לתפקד תחת השפעה).

על פי הסקר זן הקנאביס המושלם יהיה בעל התכונות וההשפעות הדומיננטיות הבאות:

  • הרגשת נינוחות
  • היכולת לתקשר עם הזולת
  • טעם עשיר
  • שינוי תודעה
  • רגישות לצחוק
  • היכולת לתפקד תחת השפעה

מנגד חלק מהתכונות וההשפעות הפחות רצויות של הקנאביס אשר עלו מהסקר היו:

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי