מדריך: מה עושים כשהעציץ נמתח יותר מידי?

קנאביס שסובל מצמיחה מתוחה מדי, עלול לפגוע לכם ביבול הסופי. כך תמנעו מתופעת ה”מתיחות”

סטרץ’ (“strech”) הוא כינוי למתיחה/גדילה מוגזמת של הצמח בצורה לא רגילה העשויה לקרות בשלב הגדילה ובמיוחד בתחילת שלב הפריחה. מתיחות בצמח נחשבת למזיקה ואף לבלתי הפיכה, וזאת על אף שמגדלים מסויימים מעדיפים שהקנאביס שלהם יהיה מעט מתוח בכדי שיהיה יותר מקום בו יוכלו הפרחים לגדול.

עידוד המתיחות בצמח יכול להוות פיתרון טוב למניעת בעיות סירקולציה כגון ריקבון ועובש – המרווח הנוסף משמש למעבר אוויר ומונע הצטברות של לחות לא רצויה.

הערה: בדרך כלל, אצל זכרים נראה מתיחות גדולה יותר מאשר המתיחות אצל הנקבות. סממן זה עשוי להועיל בקביעת מין הצמח אם אינו ידוע מראש.

ראו עוד: איך להבדיל בין צמח קנאביס זכר לצמח קנאביס נקבה

אז למה בעצם תופעת המתיחות בצמח נחשבת בעיה?

על מנת שיהיה לנו קציר נאה ומספק, על הצמח לקבל כמה שיותר אור בכל חלקיו. כאשר הצמח לא מואר כולו בצורה שווה, הוא יגדל תפרחות עם פרחים בודדים ו/או לא מפותחים. בנוסף, מתיחות בצמח בגידול פנים (indoor) היא בעיה חמורה כיוון שהיא מונעת ספיגת אור בכמות שווה בכל חלקי בצמח. מה שמקטין את היבול.

מתיחות גורמת למצב בו הצמח יהיה גבוה עם גבעולים דקים וחלשים שאינם מסוגלים לפעמים להחזיק את התפרחת (לכן חשוב לסייע ע”י קשירה).

ראו עוד: מדריך קשירות למריחואנה – LST

צמחים מתוחים צורכים יותר אנרגיה בהעברת מים וחומרי הזנה מהעלים והשורשים לכל חלקי הצמח. אנרגיה מבוזבזת זו יכולה לשמש את הצמח לתהליך הפריחה המגדיל את היבול – צמחים מתוחים מפיקים בין 30% – 50% פחות יבול.

סאטיבה טהורה תתמתח באופן טבעי לעומת האינדיקה
סאטיבה טהורה תתמתח באופן טבעי לעומת האינדיקה

איך אפשר למזער את מתיחות הצמח?

הערה: חלק מהשיטות ניתנות לביצוע רק במהלך שלב הפריחה.

1. גנטיקה – שימוש בזני אינדיקה בלבד. זני היבריד (אינדיקה+סאטיבה) עלולים להיות לא צפויים.
2. שמירה על מרווח אופטימלי מהנורות – מרחק גדול מידי עלול לעודד מתיחה בצמח.
3. מרווח נכון בין צמחים – גידול צפוף בחדר הגידול יעודד חלוקת אור לא שווה וזה יעודד מתיחה.
4. גיזום קיטום ו-FIM – גיזום מבוקר בשלב הגדילה ובשבועיים הראשונים של הפריחה יפחית מתיחה. (לא מומלץ לגזום כשמגדלים בשיטת SOG).
5. שימוש בנורות בספקטרום הכחול-לבן – שימוש בנורות אלו בשלב הצמיחה ובשלב הפריחה המוקדמת ישמרו על אורך נורמאלי של הצמח. בשלב הפריחה נעבור לאור עם ספקטרום אדום יותר.

ראו עוד: לראות את האור -מדריך תאורה בסיסי לגידול קנאביס

זה מה שקורה כשמניחים את הנורה רחוק מידי
זה מה שקורה כשמניחים את הנורה רחוק מידי

6. הבדלי טמפרטורות בין היום ללילה: ישנו קשר ישיר בין המרחק בין ענפי הצמח לתנאי הגידול והבדלי הטמפ’ בחדר הגידול בין היום והלילה – ככל שפערי הטמפ’ בין היום ללילה יהיו גדולים יותר, כך הצמח ימתח יותר, וכן להפך, ככל שהפער יהיה קטן יותר – כך הקנאביס ימתח פחות.
7. פחות “לחץ” על הצמח – מתיחה יכולה להיות תגובה פיזיולוגית למגוון רחב של לחצים סביבתיים (אור נמוך, לחות גבוהה, טמפ’ נמוכה/גבוהה, הלם שתילה, אובדן עלים וכו’). שמירה על תנאי גידול אופטימליים היא ההגנה הטובה ביותר מפני מתיחה.
8. תוספים מונעי מתיחה – תוספים המעודדים “צמיחת שיח” וזירוז פריחה.
9. הימנעות מהורמונים – תוספי גדילה וריסוס מסוימים עלולים להכיל הורמונים שיעודדו מתיחה (CYTOKININE).

טיפים נוספים:
  • שימוש בנורות MH בשלב הגדילה ובשבועיים הראשונים לפריחה.
  • במהלך השבועיים הראשונים של הפריחה יש להימנע מלתת לצמח כמות גדולה של חנקן ולדשן ביחס של 1-1-1.
  • מעבר חד מדישון עשיר בחנקן לדישון שמתאים יותר לשלב הפריחה עלול לגרום להצהבה מוקדמת של העלים לכן מומלץ לבצע שטיפה למצע הגידול בכדי למנוע תופעה זו.
  • שימוש במאווררים בכדי לחזק את הגבעול.

תודה לאלנתן הקטן על תרגום המאמר!
מקור

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר