מדריך הסאחים המלא – 24 תשובות לשאלות נפוצות

מהי מריחואנה? האם היא פוגעת בבריאות? האם היא מתאימה לכל אחד? למה היא לא חוקית? מי מגדל אותה ומה הקשר לצבא ולמשטרה? כלכלן בכיר ויועץ השקעות מנסה להסביר.

הפוסט הזה נכתב על ידי אדם שהיה בדיוק כמוך, אחד שלא מתקרב לסמים ו”לעולם לא יתקרב לסמים”. אחד שלמד ביסודי/חטיבה/תיכון + 4 שנות צה”ל (שנה קבע) ועבר את אותן ההרצאות שאתם עברתם, שמע את אותם המטיפים שאתם שמעתם, כולם “מכורים לשעבר” שהתנקו ועכשיו עובדים ומקבלים משכורת מ”הרשות למלחמה בסמים”. גם אני הזדעזעתי ונשבעתי: לא אגע בסמים לעולם – בדיוק כמוכם.

סטלן?

עד לפני כמה שנים הסתכלתי בבוז על “סטלנים”, אלו שהולכים עם מכנסי שרוואל, חולצות בצבעי ג’מייקה, דיוקני בוב מארלי ושיער מפוזר המצביע על בטלנות וחוסר “זרימה” עם הסטטוס קוו החברתי, בו כולנו אמורים להיראות אותו דבר, מחויטים, מגולחים, משלמים הון על פסיכומטרי, הון על לימודים, מעבירים כרטיס עבודה מ08:00 ועד 18:00 ומשלמים מיסים לטייקונים.

אם אתם אנשים אטומים, כאלו שמתנגדים מיד לכל דעה שונה מזו של המנהיגים הפופולריים בישראל או כאלו שכבר החליטו שעמוד בשם “מריחואנה” כנראה מדבר שטויות, או אנשים שמעדיפים להשקיע את ה-15 דקות הבאות בלעשות לייקים לתמונות באינסטגרם, אל תמשיכו לקרוא, חבל על הזמן הלא יקר שלכם.

קצת עלי: אני ישראלי, בן 41, כלכלן בכיר בתחום ההשקעות, עברתי לאירופה לפני כשנתיים עקב דרישות העבודה.

חשוב לי לציין שבמהלך חיי עברתי תהפוכות שלמות של חוסר תמיכה ותמיכה במריחואנה, עד שהחלטתי לשים סוף לחוסר הוודאות ולחוסר הידע שלי בשיחות על הנושא (כמו שלרובינו יש). השקעתי שנתיים על קריאה, מחקר עצמי, לימוד, שיחות עם רופאים בכירים, דיונים והבנה כלכלית של כל עולם המריחואנה.

הטריגר הראשוני לכך היה בעצם אדם שהערצתי ואני מעריץ עד היום (אולי גם חלקכם), גאון שעשה אקזיט עם לא פחות מ4 חברות סטארט-אפ בהן הוא השקיע. הגאון הזה היה בדיוק ההיפך ממה שהסביבה תיארה לי על “מכורים לסמים קשים כמו מריחואנה”. הוא לא בטלן, לא עצלן, לא טיפש אלא פשוט היה בחור שמעשן מריחואנה מידי יום ביומו.

עם הזמן, זה היה בלתי נמנע. התחלתי לפקפק בכל האמרות האלו שהאנשים הפשוטים (אבא, אמא, מורים ומורות, מפקדים ומפקדות, פרסומות בטלוויזיה) דואגים להתוות ל”סטלנים”. התחלתי להכיר עוד ועוד אנשים “איכותיים”, דווקא מהשכבה הבכירה של הציבור, בעלי מקצוע, מנהלים בכירים, יזמים, חדים, בעלי מוטיבציה ואמביציה.

במהלך המסע, למדתי והפנמתי לראשונה כמה באמת משפיעות חברות הענק על החיים שלנו, האזרחים הטיפשים והפשוטים. עד היום, כשהייתי שומע על השטויות האלו, בדיוק כמוכם, הייתי מגחך בביטול וטוען שמדובר ב”קונספירציה הזויה חסרת שחר”. היום, אני יותר חכם, פשוט כי הקדשתי מחשבה רבה לנושא ולמדתי אותו עד תום.

בכל מחקר/מאמר/ערך שקראתי ניסיתי להבין בזהירות רבה היכן התעמולה, היכן סילוף הנתונים, היכן השקרים והיכן ההשפעות הכלכליות של חברות הענק. אין לי שום אינטרס לשקר, להמציא עובדות, אני לא עובד ולא אעבוד אצל מישהו שקשור בצורה כלשהי לעולם הסמים/תרופות/ממשלות/משטרות.

אני לא רוצה לשכנע את כל עם ישראל לעשן מריחואנה, חס וחלילה לא לעודד אף אחד לעבור על החוק, להיפך, יש חוק, אל תעברו עליו, תילחמו בעזרת הפצת המידע. אני לא רופאפסיכיאטר. אני רק רוצה שתדעו את האמת כפי שאני למדתי אותה:

מדריך הסאחים המלא

ש: מה היא מריחואנה?

ת: “מריחואנה” או “קנאביס”, היא צמח: סם, כמו קולה (המכילה קפאין פסיכואקטיבי), כמו קפה, כמו וודקה, כמו אקמול, כמו אדוויל, ריטלין, כמו משקאות אנרגיה (XL, BLU) כמו עוגות רבות ועוד המון. את כל הרשימה הזו אתם צורכים ככל הנראה על בסיס כמעט יומי.

המריחואנה גורמת ל”ראש” או “סטלה”, הרגשת ריחוף, הרפיית שרירים ועוד המון השפעות אחרות. בדיוק כמו שקפה גורם לתחושת עירנות, המריחואנה גורמת לתחושות אחרות.
מריחואנה ניתן לצרוך בעישון, אידוי, אכילה ועוד מספר שיטות.

ש: האם מריחואנה (קנאביס) פוגעת בבריאות?

ת: מריחואנה, לכשעצמה, כמעט ואינה פוגעת בבריאות. למען האמת, היא ככל הנראה פוגעת בבריאות פחות מקפה, פחות ממשקאות מוגזים, פחות מבשר אדום, פחות מחטיפים ואלפי מונים פחות מאלכוהול, כל אלו חוקיים למהדרין. שימו לב: למריחואנה ישנן השפעות פסיכולוגיות חיוביות ושליליות עליהן נרחיב בהמשך.
אף אדם לא מת מעולם (!) ממנת יתר של מריחואנה, כי פשוט אין דבר כזה.

ש: אבל אנשים מעשנים מריחואנה, כיצד יתכן שהעישון לא פוגע בבריאות?

ת: העישון עצמו אכן פוגע בבריאות, אך אין קשר למריחואנה. מריחואנה ניתן (ומומלץ) לאדות במכשיר אידוי או לאכול בתוך עוגיות חשיש. גם אם היית מעשן סתם סיגריה ריקה בלי טבק, העובדה שאתה שואף עשן היא זו ש”תורמת” לפגיעה בבריאות. במדינות השמרניות יותר, כדוגמת ישראל, צריכת המריחואנה אסורה לחלוטין ובבחינת עבירה פלילית קשה. העובדה הזו גורמת לעליית המחירים של המריחואנה (פשוט כי מדובר במוצר מוברח, מבוקש ובלתי חוקי העולה כ80 ש”ח לג’וינט אחד), כך שהישראלים בעצם נאלצים (לצערי הרב) לערבב את המריחואנה עם טבק (מזיק מאוד), על מנת להנות כמה שיותר מהכמות המזערית.

ש: אז למה אנשים מעשנים מריחואנה ולא מאדים אותה או אוכלים עוגיות חשיש?

ת: הסיכון והמחירים. אידוי מריחואנה מתבצע על ידי מכשיר גדול מימדים (יחסית לג’וינט), מחיר המכשיר יקר (כ1,200 ש”ח), היבוא שלו מסוכן (המכס מעביר רשימה למשטרת ישראל עם הפרטים המלאים של מקבלי המוצר), השימוש מחשיד עוברים ושבים וכמובן לא ניתן להשליך את המכשיר ללא עקבות במידה והמשטרה מגיחה.

בנוסף, צרכני מריחואנה ישראלים רבים אינם מודעים לשיטות הצריכה השונות עקב חוסר הידע בתחום במדינת ישראל, הנוצר עקב אי חוקיות, כך בעצם המדינה אשר מודעת לצריכת המריחואנה הקיימת בכל מקרה, מונעת מצרכניה מידע יקר ערך.

המחירים האמירו לשחקים עקב הביקוש האדיר, מדובר בתחביב יקר מאוד (בישראל) כאשר גרם אחד ובודד של מריחואנה נע בין 100 ל130 ש”ח. גרם אחד מספיק בדרך כלל לג’וינט עד שני ג’וינטים. במדינת אורוגוואי (בה צריכת המריחואנה חוקית), גרם אחד יעלה כ8 ש”ח.

בשורה התחתונה: מדינת ישראל מאלצת את צרכני המריחואנה הישראלים לעשן ג’וינט מריחואנה בשילוב עם טבק, שיטת הצריכה הכי פחות מומלצת והכי מזיקה.

ש: אז איך יתכן שה”רשות למלחמה בסמים” והממשלה מפרסמות כל הזמן מחקרים על הנזקים משימוש במריחואנה?

ת: מחקרים רבים, במיוחד אלו שה”רשות למלחמה בסמים” והממשלות מפרסמות מצביעים על: פגיעה ביכולת הקואורדינציה, יכולת ריכוז, מוטיבציה ועוד.

מה שמצחיק הוא (ואף פעם לא יזכירו את זה בפרסומים) שהמחקרים הללו נעשים במהלך עישון הג’וינט עצמו, או בזמן חווית ה”סטלה”. זו בדיוק החוויה שצרכן המריחואנה רוצה לקבל מלכתחילה וזו בדיוק החוויה שמתנדפת לחלוטין תוך מספר שעות. אם היו מבצעים את המחקר בשעות שלאחר מכן (יש אגב, מאות מחקרים כאלו) לא היו מוצאים כל זכר להשפעות המריחואנה המיידיות, אלו שהמחקרים המפחידים מתייחסים אליהן. לכן בעצם הממשלה דואגת לשקר לנו, היא טוענת מה הן השפעות המריחואנה אך שוכחת להצהיר כי אלו ההשפעות לטווח של השעות הקרובות מרגע הצריכה, אותן השפעות שרצינו לקבל במודע וביודעין.

תארו לכם שהיו עושים מחקר על השפעות השינה והיו מצביעים על חוסר במוטיבציה, חוסר בקואורדינציה וחוסר ריכוז. הרי מובן מאליו שבזמן השינה כל התכונות האלו נפגעות. זו בדיוק המניפולציה שמנסים (ומצליחים) לשדר לנו.

בנוסף, ישנם מעט מחקרים על סרטן ריאות הנגרם כתוצאה משימוש במריחואנה. המחקר מתייחס לעישון המריחואנה בתוך ג’וינט (לרוב, מעורבב עם טבק). כפי שציינתי בסעיפים הקודמים, העישון אכן מזיק ופוגע בבריאות, אך יש אלטרנטיבות פחות מזיקות אפילו מאכילת המבורגר בלחמניה: אידוי ואכילת עוגיות חשיש. האלטרנטיבות האלו נחסמות על ידי הממשלה (על ידי איסור כללי, המעלה מחירים) כך שבעצם הממשלה מאלצת את הצרכנים (הקיימים בכל מקרה ויהיו קיימים תמיד) לעשן את המריחואנה בצורה הזולה ביותר עם טבק מזיק בתוך סיגריה מזיקה.

ש: אז למה תמיד אומרים שמריחואנה יכולה לגרום להתקפים פסיכוטיים?

ת: בצדק. על פי מחקרים שנערכו, מריחואנה, או חווית “סטלה” כלשהי, בין אם הנגרמת מקפה, מריחואנה, יין, וודקה או בירה, יכולה להוות טריגר להתקף פסיכוטי מסוגים ודרגות שונות, קלות וחמורות. שוב, אין הדבר מבדיל את המריחואנה משאר הסמים שניתן למצוא בכל פיצוצייה בכל קניון: קפה (כן כן, קפה), בירה, וודקה, רדבול, ויסקי ואפילו יין. האבסורד הוא שרוב האנשים יגידו שמריחואנה גורמת להתקפים פסיכוטיים אך ימשיכו ללגום את הוודקה שלהם בשמחה, האנשים הללו לא יודעים כי משקאות אלכוהול הם טריגר הרבה יותר נפוץ להתקפים האלו.
באופן כללי, אנשים הסובלים מבעיות פסיכולוגיות מסוימות אמורים להמנע ממצבי “סטלה” כאלו או אחרים, בעיקר כאלו הנגרמים מאלכוהול. האם כששתיתם בבוקר את הקפה שלכם (המכיל סם פסיכואקטיבי בשם “קפאין”) חששתם מהתקף פסיכוטי? כנראה שלא. ישנו קשר חד משמעי בין צריכת קפאין לפסיכוזות (עקיף, מחלת אינסומניה), גדול פי כמה ממריחואנה.

ש: האם מריחואנה ממכרת?

ת: מריחואנה, כחומר, אינה ממכרת כלל וכלל. בכל אופן, ההרגשה שהשימוש במריחואנה יוצרת, הרגשת ה”סטלה” או ה”ראש” אכן ממכרת קלות מאוד (פסיכולוגית) ובצדק, מדובר בהרגשה נפלאה (לדעתי) ולמה למנוע הרגשה נפלאה כאשר הגוף לא נפגע? אחרי כמה ג’וינטים, אתם תרצו להמשיך ולהשתמש בצמח, אך אין תופעת “קריז” כמו בסמים אחרים, דוגמת קולה, קפה, וודקה ועוד.

ניתן פשוט להפסיק להשתמש במריחואנה והגוף שלכם לא ירגיש שום כמיהה לצמח. כמה מחקרים חשובים ונחשבים (ביניהם של מגזין המדע המפורסם בעולם PS) מצביעים על כך שהמריחואנה היא הסם הנפוץ הכי פחות ממכר מאז ומעולם, ממש בתחתית הרשימה, הרבה מתחת לסם הפסיכואקטיבי “קפאין” – אשר נמצא בקולה (30 מ”ג לפחית) ובקפה (200 מ”ג לכוס).

ש: האם משתמשי מריחואנה ממשיכים לסמים קשים כמו הירואין וקוקאין?

ת: על פי מחקר גרמני, הקישור בין משתמשי מריחואנה לבין דרדור לסמים קשים אפסי וזניח, כך שאין שום סיבה להאשים את המריחואנה כסם מעבר לסמים קשים, להיפך, מריחואנה ניתנת במקומות רבים בעולם כאמצעי מחסל התמכרות לנרקומנים המכורים לסמים קשים. תשמעו הרבה פעמים ש”מריחואנה לא מספיקה ואז עוברים להירואין”, זהו שקר מוחלט.

ש: האם מריחואנה מתאימה לכל אחד ובכל עת?

ת: זו השאלה הקשה ביותר ואין תשובה חד משמעית העולה ממחקרים. בכל אופן, לדעתי, אנשים בעלי עבר פסיכולוגי ואו עבר משפחתי פסיכולוגי חמור – עדיף להתייעץ עם פסיכולוג ואו לחפש את שם המחלה שלכם בגוגל, בצירוף “מריחואנה”.

בנוסף, לדעתי, גילאי 18 ומטה, בדיוק כמו שתיית אלכוהול, עדיף להמנע בבחינת “יש ספק אין ספק”. קיים מחקר המצביע על פגיעה מינימלית בהתפתחות ההתנהגותית במידה וצרכת מריחואנה (או כל חומר מסמםמשכר אחר – במיוחד “ריטלין”) בצורה קבועה במהלך גיל ההתבגרות. כמובן, בעקבות אישור המריחואנה לצריכה עצמית, מחקרים חדשים, אמינים ולא מושפעים יצוצו ויעזרו לנו לעשות סדר בתשובות.

ש: הרי מדינת ישראל מוקפת אויבים ובאיום בטחוני מתמיד, איך החיילים שלנו יתמודדו בקרב כשהם “מסטולים”? האם יחזרו הפיגועים?

ת: זו השאלה הכי מטומטמת שנשאלת (והיא נשאלת הרבה) בנושא המריחואנה. בדיוק כפי שהחיילים לא ילכו לקרב עם בקבוק וודקה, כך הם גם לא ילכו עם ג’וינט. בדיוק כפי שהחיילים יענשו בחומרה על שתייה בזמן פעילות ואו בבסיס, כך בדיוק הם יענשו במידה ויצרכו מריחואנה. הרווח היחיד מכל הסיפור הוא שהחיילים יגיעו ביום ראשון לבסיס כשהם מרגישים טוב וללא “האנג אובר” מצריכת וודקה רדבול במסיבה שהם היו בה במוצ”ש, הם לא יקיאו ולא ישלשלו. הרווח היחידי הוא של צה”ל, של המדינה ושל החיילים.

ש: מה עם חיילי המודיעין, אנשי המוסד והשב”כ? הרי הם יתחילו לפטפט אם יצרכו מריחואנה. מה נעשה איתם?

ת: השפעת מריחואנה, לעומת השפעת אלכוהול (אותו מותר להם לצרוך כאוות נפשם), אינה מבטלת את הגבולות האדומים אשר קבעת לעצמך (מהנסיון הרב שלי, לצערי אין מחקר בנושא) בזמן השימוש. לעומת זאת, דווקא צריכת אלכוהול חוקי למהדרין אכן גורמת לאיבוד שליטה מוחלט בגבולות האלו, רבים הסיפורים שבהם חייל פטפט על נושא רגיש בעת היותו שיכור.

ש: מה עם הנהגים, הרי אם יאשרו מריחואנה מחר יהיו 500 הרוגים בכביש.

ת: בדיוק כפי שאסור לנהוג שתוי מאלכוהול, כך יש לאסור נהיגה עם מריחואנה. למרות שקיים מחקר קנדי המצביע על קשר קטן יחסית בין השימוש בכמות קטנה לפגיעה בנהיגה, אני אישית חושב שנהיגה תחת השפעת מריחואנה היא מסוכנת, אומנם לא כמו אלכוהול. המשטרה תוכל לבדוק בקלות את רמת הTHC (החומר הממסטל) ע”י רכישת מכשיר הרבה יותר זול מהינשוף (לבדיקת אלכוהול). המשטרה תחליט על כמות מריחואנה מותרת (כמו בקליפורניה) והעולם יעבוד בצורה רגילה ונורמטיבית. המחקר והפיתוח במכשירים האלו יתפתח והם יהיו זולים וקלים לשימוש.

ש: הרי הישראלים “מגזימים” בכל דבר, מה יקרה למחרת היום בו יאשרו צריכת מריחואנה (או יפסיקו לרדוף)?

ת: כלום. זוהי ההפחדה הקלאסית של מנהיגי הממשלה, כחלק ממסע ההפחדות השקרי. לא מאמינים? הביטו על קליפורניה, הביטו על הולנד, הביטו על ספרד, הביטו על צ’כיה, הביטו על קולורדו. לא קרה שום דבר רע ולא יקרה שום דבר רע. אך ורק טוב יוכל לצאת מהסיפור הזה. בהולנד הצריכה היא חוקית (או לא נרדפת) ואחוז הצריכה שם הוא בסה”כ 13.5%. זה לא שמחר מדינת ישראל תסגור את שעריה כי מותר לצרוך מריחואנה. למען האמת, הכל ימשיך כרגיל ואף יותר טוב. זה מה שמנסים להחדיר לנו לראש מגיל שנה אבל זה פשוט שקר מטורף, אבל יש הוכחות בשטח, אין צורך בספקולציות.

ש: כמה כסף ממשלת ישראל משקיעה במאבק נגד המריחואנה?

ת: כמה מיליארדי שקלים בשנה שיכלו ללכת לדיור, בינוי, בתי החולים, כבישים טובים יותר, תחבורה ציבורית, ירידה במיסים ועוד המון. ההשקעה מתחלקת בין משטרת ישראל, צה”ל, שב”כ, רשות המלחמה בסמים ועוד המון גופים שנהנים מהכסף.

ש: למה “משטרת ישראל” אשמה במצב?

ת: מפכ”ל המשטרה הצהיר כי מטרת העל היא “המלחמה בסמים” (חס וחלילה לא רוצחים, גנבים, אנסים ומושחתים), כאשר הכוונה העיקרית היא המלחמה במריחואנה.
בטח אתם שואלים את עצמכם למה דווקא מריחואנה? פשוט מאוד: מריחואנה קלה מאוד לתפיסה, היא מפיצה ריח חזק מאוד, השימוש במריחואנה כל כך נפוץ שמשטרת ישראל פותחת – שימו לב – כמעט 30,000 תיקים פליליים בשנה על שימוש במריחואנה.

אם הייתם מפכ”ל המשטרה, הייתם מאוד שמחים להכין מצגת יפה, בה יש יותר מ30,000 מעצרים על שימוש בסמים קלים ומתוכם כ93% הם תיקים מוצלחים עם כתב אישום. המטרה הישירה וחד משמעית של המפכ”ל היא פשוט להציג מצגות יפות, בכדי לקדם את עצמו, אין שום קשר לבריאות ושלום הציבור ושלא יעבדו עליכם. אם שלום הציבור היה קריטי, המפכ”ל היה שולח את עשרות אלפי השוטרים שמתעסקים בצמח אחד ופשוט לרחובות, כדי למנוע רציחות, גניבות, תאונות ואינוסים – אלו לא חסרים. עשרות אלפי שוטרים שמתעסקים בקקה במקום להתעסק בדברים האמיתיים ועוד אחרי זה יש לו אומץ לבכות שאין מספיק כסף לכח אדם. כמו כל דבר בישראל, גם במשטרה, הכל קומבינה ושקרים.

ש: למה גם צה”ל צריך להתעסק בזה?

ת: כי צה”ל שומר על הגבולות. במקום לשמור עלינו מפני מחבלים, ממשלת ישראל הורתה לצה”ל גם להתעסק בסמים ולסכן את חיי החיילים במאבק מטומטם, יקר ועיקש. ממשלת ישראל עצמה גורמת להברחות המריחואנה מלכתחילה וממשיכה לשחק בהצגה שהיא עצמה יוצרת.

ש: כמה ישראלים צורכים מריחואנה?

ת: “הרשות למלחמה בסמים” טוענת שמדובר ב400,000 ישראלים. הרשות למלחמה בסמים לא רוצה להציג חס וחלילה מצגת אמיתית לבכירי הממשלה ולהודות במספר האמיתי בכדי שלא יסגרו אותה מפאת חוסר תוצאות. אני מעריך שבישראל ישנם קרוב למליון צרכני מריחואנה. לא מאמינים? כנסו למכללהאוניברסיטה הקרובה או קפצו לכל ברמסיבה.

ש: למה להוסיף אש למדורה? הרי אלכוהול וסמים אחרים פוגעים בנו מספיק!

ת: אישור מריחואנה אינו הוספת אש למדורה, ההיפך המוחלט. המדורה תדעך משמעותית מהסיבה הפשוטה שאנשים בכל מקרה צורכים וימשיכו לצרוך אלכוהול רעיל, סיגריות מסרטנות ומסריחות, סמים סינתטיים חסרי כל פיקוח כמו נייס גיא ועוד אלפי תרכובות לא ידועות ומסוכנות.

צריכת מריחואנה מופיעה במספר מחקרים כיעילה ביותר במלחמה נגד התמכרויות שונות (סיגריות, אוכל משמין, סמים קשים, אלכוהול). אנשים אלו יחליפו הרבה מההתמכרויות שלהם במריחואנה לא ממכרת. בלי שום קשר, אתם חייבים לזכור שהמדורה היא לא רק שלכם. המדורה היא של כולנו ואם יש כמעט מליון צרכני מריחואנה בישראל, המדורה שייכת גם להם, אף אחד לא יכול להחליט שאין שום בעיה למכור סיגריות (כי הממשלה מרוויחה מזה המון כסף) אבל יש בעיה למכור מריחואנה (כי הממשלה לא מרוויחה מזה כלום – כיום). סיגריות רעילות פי כמה ממריחואנה.

ש: האם מריחואנה יכולה לרפא מחלות?

ת: המון מחקרים מצביעים על כך. המוני עדויות מחולים מצביעות על כך. לצערי הרב, חברות התרופות הענקיות, אלו שמגלגלות עשרות מיליארדי דולרים, חוסמות כל אפשרות לחקור לעומק את המריחואנה. למה הן עושות את זה? נסו להכנס לנעליים שלהן: תארו לעצמכם שאתם המנכ”ל של חברת “טבע”, אתם מגלגלים מיליארדים מתרופות יחודיות לכם, אתם יצרתם אותם והפטנט הוא שלכם. אף חברה אחרת לא יכולה לייצר תרופה כזו, כך שכל הכסף הולך אליכם.

פתאום, ביום בהיר אחד, יגידו לכם שהצליחו לגלות שמריחואנה מקטינה גידולי סרטן ריאות ב50% (מחקר אמיתי אגב, שבוצע בעכברושים). אין לכם אופציה חוקית לרשום פטנט על המריחואנה, מכיוון שהוא צמח פשוט שכל אחד יכול לגדל בבית. מה הייתם עושים? האופציה היחידה שלכם היא להשתיק את המחקר הזה וללעוג למריחואנה. כי מובן מאליו שאם מחר תוציאו תרופה שמורכבת ממריחואנה, כל חברה מתחרה בעולם, או אפילו גרוע מכך, כל אדם בביתו, יוכלו לייצר את התרופה. ההכנסות שלכם ירדו בעשרות אחוזים.

אז מה הייתם עושים? נלחמים עם כל הכלים והכסף שלכם במריחואנה. שולחים לוביסטים למשרדי הממשלה ומשכנעים את השרים כמה המריחואנה רעה ולא טובה. תורמים מאות מליוני דולרים לקמפיינים נגד מריחואנה. בשורה התחתונה, הייתם מנסים להשפיע על הציבור הטיפש (ומצליחים).

ש: למה משרד הבריאות ושרת הבריאות יעל גרמן אשמים במצב?

ת: כי משרד הבריאות בעצמו מעניק היתרים ל”קנאביס רפואי” לחולים כרוניים במחלות קשות מאוד. מה זה אומר לנו? שמשרד הבריאות מכיר בסגולות הרפואיות של המריחואנה. אין שום הבדל בין מריחואנה רגילה לבין מריחואנה רפואית. הביטוי “קנאביס רפואי” הומצא בכדי למנוע חס וחלילה קישור בין מריחואנה ממסטלת לבין רפואית. משרד הבריאות בעצם מאשר שמריחואנה היא טובה, בעלת סגולות רפואיות, אך מערים קשיים מטורפים על אנשים חולים.

מריחואנה ניתנת על ידי משרד הבריאות בדרך כלל רק לאנשים שסופם קרוב. אלו יקבלו את האישור רק אחרי ביקור אצל אין ספור רופאים, רק אחרי שהם קיבלו סמים מטורפים (מורפיום ועוד) במשך שנה לפחות. זו היא לא שחיתות אלא פשוט סחיטה ורצח לאור יום. פורסם במחקרים רבים שמריחואנה עוזרת לפרקינסון ועוד מחלות רבות. אחרי תחנונים רבים, אחרי עשרות אלפי ישראלים שסבלו ומתו מפרקינסון, גברת השרה יעל גרמן הועילה בטובה להוסיף את המחלה לרשימת המחלות המקנות אישור לקנאביס רפואי, כמובן לא לפני שהחולה עובר שנה של טיפולים במרפאת כאב עם הסמים המטורפים והקשים ביותר, סמים ששימוש בהם מעניק למנכ”לי חברות התרופות המון כסף וכתוצאה מכך גם קומבינות ותפקידים עתידיים לעובדי משרד הבריאות. שרת הבריאות יעל גרמן, ממפלגת “יש עתיד”, אותה מפלגה שהוקמה על ידי סמנכ”ל חברת טבע.

מה בעצם המדינה אומרת לכם? אנחנו יודעים שמריחואנה עוזרת לפרקינסון, לסרטן, לסינוסיטיס, לברונכיטיס, לפיברומיאלגיה ולעוד מחלות רבות, אבל חבר’ה, אף אחד לא מרוויח מהמריחואנה הזו. אז אם אף אחד לא מכניס כסף, עדיף שתסבלו ותמותו.

ש: אז למה בעצם המריחואנה אינה חוקית במדינת ישראל?

ת: המריחואנה אינה חוקית במדינה ישראל עקב “פקודת הסמים”, חוק שנחקק בתקופת המנדט הבריטי (לא צוחק). האיסור, בדיוק כמו סיפורים רבים שקריים אחרים, עבר מדור לדור ובעצם אנשים יצרו לעצמם מן “אמנת שכנוע” מלאה בשקרים, חצאי אמיתות ובסילופים, כל זה היה בתקופה בה הפייסבוק לא היה קיים ולא ניתן היה להעביר את האמת, חסרת השפעות כלכליות לכל אדם. אם פעם המידע היה עובר אלינו דרך העיתונים, אותם עיתונים שמקבלים המון כסף ממפרסמים כמו “אדויל” ו”אקמול”, המידע היה מצונזר בקלילות (עקב בקשות מחברות התרופות). היום, תודות לקידמה, ניתן להעביר מידע בלתי משוחד. לצערינו הרב, רוב חברי הכנסת (אולי מפאת גילם המבוגר מאוד) פרימיטיביים ומפחדים מחדשנות, הם מעדיפים לשמר את המצב הקיים, בדרך כלל זה פועל לרעתינו ומשאיר אותנו הרחק מאחור. תארו לכם שהייתם צריכים לשכנע את סבא וסבתא שלכם, כמה קשה המשימה הזו הייתה?

לא מזמן פורסם שמדינת ישראל מעניקה לחברת “טבע” את האופציה המטורפת לשלם 0.3% מס בלבד. זה אחוז מס שלא נשמע בשום מקום בעולם בטח שלא לחברת ענק כמו “טבע”. האחיזה המטורפת הזו של חברת “טבע” בממשלה, היא ההוכחה והתשובה לשאלה: כיצד יתכן שממשלת ישראל אוסרת על מריחואנה. רוצים לשמוע משהו מצחיק? אחד מארבעת מקימי מפלגת “יש עתיד” הוא סמנכ”ל חברת “טבע” – אבינועם ספיר. המפלגה מתנגדת נחרצות למריחואנה (למרות אין ספור עדויות על השימוש של יו”ר המפלגה – יאיר לפיד במריחואנה).

ישראל אכן חתומה על “אמנת סמים” בין לאומית אך זה לא האלמנט האמיתי ברצון שלה למנוע מריחואנה. ארה”ב גם הייתה חתומה, אורוגוואי כמו כן, הולנד גם כן -ולא קרה ולא יקרה להן כלום.

ש: מי מגדל את המריחואנה שמגיעה כרגע לישראלים?

ת: חיזבאללה, חמאס וארגונים נוספים במדינות הסובבות אותנו. זוהי אחת ההכנסות העיקריות לאויבינו הגדולים ביותר, קשה להאמין? חפשו באינטרנט על שדות הגידול של החיזבאללה ותחשבו כמה כסף שהולך לפיגועים. הם -לא היו מרוויחים- אם מריחואנה הייתה חוקית ומגודלת היטב, תחת תנאים מפוקחים במדינת ישראל. בנוסף, המריחואנה שמגיעה מאויבינו היא בד”כ בצורת חשיש מעורבב עם כימיקלים רעילים ביותר, כך שפה המסקנה המתבקשת היא שמדינת ישראל ביודעין מבינה שהישראלים ממשיכים וימשיכו לצרוך מריחואנה, אז היא מאלצת אותם לצרוך מריחואנה רעילה.

ש: איך יועיל לנו אישור מריחואנה לצריכה עצמית בישראל (לגליזציה)

ת: בעשרות דרכים. פחות מיסים, המשטרה ממש תתעסק במשימות האמיתיות שכל משטרה אמורה להתעסק בהן: רצח, גניבה, אונס ושחיתות. צה”ל יתעסק רק בעבודה האמיתית שלו. הממשלה תחסוך מיליארדים מהתקציב. הממשלה תוכל להפנות את הכסף הזה לחיים טובים יותר, יותר דירות, שיפור בתחבורה ציבורית ועוד המון. אבל מה שיותר חשוב מכל הדברים האלו: אישור מריחואנה בחוק יוביל לצריכה מופחתת ביותר של אלכוהול (מזיק ונוראי), האישור יוביל למחקר אמיתי במריחואנה ולהפקת מאות תרופות מן המריחואנה למאות סוגי מחלות שונות. האישור יוביל לפגיעה משמעותית בכלכלת החמאס והחיזבאללה ובסופו של דבר לשיפור הכלכלה הישראלית. מחקרים טוענים ששימוש במריחואנה מפחית את עישון הסיגריות הרעילות ואף מעבר לכך, ישנו מחקר המצביע על הפחתת ההתמכרות לסמים קשים (הירואין, קוקאין ועוד) על ידי שימוש במריחואנה. כשהמדינה תחליט לפקח על מכירת מריחואנה ולגבות מס, היא תרוויח הון כסף, תיירות נכנסת ובעיקר טוב.

ש: מה קורה ויקרה עם מריחואנה בעולם?

ת: פשוט מאוד, המריחואנה כרגע חוקית במספר מצומצם של מדינות (כולן מפותחות ומודרניות מאוד), המריחואנה לא נרדפת (הממשלה לא משקיעה כספים ברדיפה) במספר רב של מדינות בעולם. אני מעריך שב10-20 שנים הקרובות, מריחואנה תהיה חוקית בכל העולם ובעוד 30 שנים, אנשים יצחקו על העבר ולא יבינו בכלל כיצד יתכן שהייתה פעם קונספירציה כנגד צמח ושמו מריחואנה. אנשים אומרים לי שאני נאיבי אבל אני תמיד נזכר בפייסבוק וביכולתו להעביר מידע בלתי תלוי, לא מוטה, חסר השפעות כלכליות ואמיתי לאנשים הפשוטים, אנחנו. יש לי תקווה.

שתפו למען עולם טוב יותר!

הטקסט פורסם במקור בדף הפייסבוק “מריחואנה”.

ראו גם: שוברים את המיתוסים – העובדות על הסכנות הבריאותיות בצריכת קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר