חייל אמריקני הביס 20 לוחמי וייטקונג – תחת השפעת מריחואנה

סמל פיטר למון, אשר שירת בצבא האמריקאי במלחמת ויאטנם, זכה בשנת 1971 למדליית כבוד צבאית בגין פעולותיו באחד הקרבות בהם לקח חלק במהלך המלחמה. את כל הקרב מול לוחמי הוויטקונג אשר ערך יותר משעתיים, לחם פיטר כאשר הוא תחת השפעת מריחואנה.

המלחמה בויאנטם הייתה אחת הנוראות בהסיטוריה האמריקאית. שנה שלמה של לחימה הביאה עמה מאות הרוגים ואלפי נפגעי טראומה, בנוסף לעשרות אלפי האלמנות והיתומים שנותרו ממשפחות ההרוגים.

לצד האסונות והטבח, סיפקה המלחמה גם כמה מסיפורי הגבורה הגדולים ביותר. מתוך יותר ממאתיים לוחמים בכוחות האמריקאים אשר זכו לקבל את מדליית הכבוד ,עיטור הגבורה העליון בכוחות החמושים של ארה”ב, סיפורו של פיטר למון הוא מיוחד במינו.

Medal of Honor Ceremony
סמל פיטר למון – הביס 20 לוחמים תחת השפעת מריחואנה

סמל פיטר למון נולד בשנת 1950 בטורונטו שבקנדה. בגיל 19 הוא עבר להתגורר בתחומי ארה”ב וחודשיים לאחר מכן התגייס לצבא.

לאחר סיום הכשרתו,הוטס פיטר מיידית לאחד משדות הקרב בויאטנם ושובץ ביחידה עורפית שנועדה לפעול במצבי חירום כדי להעניק גיבוי טקטי לכוחות הנלחמים בחזית.

יחידתו של פיטר נפרשה במוצב גיבוי הממוקם בג’ונג’ל הסמוך לגבול הנסיכות האיזורית טאי ניאה, בו היא שהתה במשך מספר חודשים ללא פעילות.

גם זה בטח יעניין אותך

לאחר חודשים של שקט יחסי, בבוקר ה-1 לאפריל 1971 פשטו כוחות הוייטקונג על המוצב במתקפת פתע שתפסה את הלוחמים לא מוכנים.

לילה של חגיגות מריחואנה

“הלילה שלפני התקרית היה לילה של חגיגות” סיפר פיטר בריאיון לעיתון הסנטינל. “תפקדנו כמוצב חירום ולכן לא היינו מוכנים ללחימה ישירה, בעיקר לא אחרי לילה שלם של עישון מריחואנה.”

כעשרים לוחמי וייטקונג חמושים הסתערו על המוצב והרגו שניים מהלוחמים באופן מיידי. לאחת השעה הראשונה של הלחימה, לוחם נוסף בצוות נהרג ושאר הלוחמים נפצעו פציעות קשות עד אנושות. בזמן זה, פיטר הצליח להשתלט מחדש על המוצב אך הוא נותר לבדו אל מול שני גדודי וייטקונג.

במשך כשעה וחצי נוספות, הצליח פיטר להדוף בעצמו את כל חיילי האויב תוך שהוא נפצע בידיו, ברגליו ובגבו. במהלך הקרב הוא חיסל את כל לוחמי הוויטקונג בעזרת מכונת ירייה, נשקו האישי, מספר רימונים ואפילו קרב מגע, ואבטח את השטח עד להגעת התגבורת.

לאחר הגעת התגבורת סרב פיטר להתפנות לטיפול רפואי ונשאר לאבטח את כוחות הפינוי עד שאחרון הפצועים הוצא משדה הקרב.

Medal-of-honor
מדליית הכבוד – עיטור הגבורה העליון בצבא ארה”ב

מדליית הכבוד

כאשר חזר פיטר לאדמת ארה”ב, הוענקה לו מדליית הכבוד, ביחד עם עוד 12 עיטורי כבוד אחרים ומכתב רשמי מהממשל האמריקאי על פעולותיו בזמן הקרב:

“בפעולות אמיצות שנעשו תחת אש כבדה, הצליח סמל פיטר למון להדוף לבדו מעל עשרים חיילי אויב ולבסוף גם לחסלם, תוך ספיגה של שתי פציעות חמורות בגפיים ופציעה נוספת בגב התחתון. גם לאחר הגעת התגבורת סרב הסמל להתפנות לטיפול רפואי ואבטח את שיירת הפינוי עד שאחרון החיילים פונה מהשטח.”

“בגין פעולות אלו, אשר מתעלות הרבה מעל חובת השירות, ראוי סמל פיטר למון לקבל את עיטור מדליית הכבוד…”

בנוסף למקום השמיני ברשימת הלוחמים הצעירים ביותר שזכו לקבל את מדליית הכבוד, פיטר הוא גם הלוחם האמריקאי הראשון ממוצא קנדי לזכות בעיטור זה.

לחימה תחת השפעת מריחואנה

לסיום הריאיון, סיפר פיטר על לחימה תחת השפעת מריחואנה:

“אני לא חושב שהייתי בוחר להיכנס לקרב כשאני מסטול. זאת הייתה הפעם הראשונה והאחרונה שנכנסתי לקרב במצב כזה. למרות זאת, בצורה מסוימת ההשפעה דווקא עזרה לי: משום שלא הייתה לי ברירה וזמן לחשוב, המריחואנה שמרה אותי עירני ודרוך ואולי אפילו הצילה את חיי.”

ראו עוד:
חיילי גדוד 202 נתפסו מעשנים קנאביס בחברון
צה”ל אישר: מותר לעשן קנאביס רפואי בעת שירות צבאי
מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר