מדוע סירבנו למכור את עלה ירוק לפייגלין תמורת כסף

בטור דעה חושף לראשונה מנהל האסטרטגיה לשעבר של עלה ירוק פרטים ממערכת הבחירות הראשונה של 2019, אז ניסה פייגלין "לקנות" את עלה ירוק ואת המאבק ללגליזציה בתמורה לכסף.

ההסכם שנחתם בסוף השבוע בין פייגלין לנתניהו, במסגרתו “זהות” בחרה לפרוש מהמירוץ לבחירות תמורת סל הבטחות מפתה, החזיר אותי מעט יותר מחצי שנה אחורה בזמן, והזכיר לי כיצד עמדנו בעלה ירוק בפיתוי וסירבנו למכור לפייגלין את מאבק הלגליזציה בתמורה להבטחות כספיות.

וכך היה: במהלך חודש ינואר 2019, כשלושה חודשים לפני בחירות מועד א’, אנשים מטעמו של פייגלין הציעו ליו”ר המפלגה סכומי כסף דמיוניים (בלי לפרט סכומים מדוייקים, אומר שהוא היה יכול לקנות דירה בשרון עם הכסף), זאת על מנת שנסיר את ההתמודדות של עלה ירוק ונדאג שהמפלגה תתמוך בזהות ובפייגלין. למרות הפיתוי דחינו את ההצעה על הסף.

משה פייגלין (צילום: תומר נויברג, פלאש90)
ביקש “לקנות” את עלה ירוק בכסף? משה פייגלין (צילום: תומר נויברג, פלאש90)

בסוף השבוע פייגלין, כשעמד במקומנו מול נתניהו, דווקא הסכים להסיר מועמדותו בתמורה להבטחות כספיות ותפקיד שר. פייגלין הסכים להתפשר על הלגליזציה וגם על הפסקת הפללת הצרכנים, ויתרה מכך – הסכים לחתום על הכל ללא הישג משמעותי אף לקבוצת החולים המטופלים בקנאביס רפואי. את נספח הקנאביס הרפואי, שלדעתי הינו חסר משמעות ובכל מקרה לא יקויים, הכינו רק לאחר שהבינו את היקף הביקורת ואל מול התנגדות של בכירי זהות.

עובדות אלה נותנות חיזוק להחלטה שקיבלנו, ואני מוצא לנכון לפרט כעת את 4 הסיבות בגינן דחינו הצעה לקבל כסף גדול כדי למכור את הלגליזציה ואת עלה ירוק לפייגלין: 

סיבה 1: הלגליזציה לא שייכת לנו

אנו מקדמים רעיון מטעם כולם לטובת כולם. אני מרגיש שאינני רשאי למכור את הרעיון ולקבל עליו תמורה כי הוא לא שייך לי. אני רק השליח. 

סיבה 2: פייגלין לא מחוייב ללגליזציה

כאשר פייגלין היה חבר כנסת מטעם ‘הליכוד’ בין השנים 2013 ל-2015, הוא לא קידם את הלגליזציה, לא את הפסקת ההפללה, וגם לא תרם כמעט דבר לקידום הקנאביס הרפואי. בתקופה זו פנינו אליו פעמים רבות שיצטרף להצעות חוק להפסקת ההפללה, אך אפילו על הצעת חוק למעבר למודל קנסות כמו זה של גלעד ארדן הוא לא הסכים לדבר. מכאן הבנו שהוא לא מחוייב לנושא. פייגלין בהחלט כן מחוייב לסוגיית הקנאביס הרפואי, ומחובר אליה נוכח הטיפול שקיבל אביו ז”ל ומקבלת אשתו שתחיה חיים ארוכים ומאושרים, והוא אכן ניסה לסייע למטופלי הקנאביס הרפואי. גם אם הוא לא מאמין בנושא, אין ספק שהדיבור שלו בעד לגליזציה בעיתונות חשוב, אבל כשזה הגיע לרגע האמת הוא ויתר ופחד לעבור לשלב הבא והחשוב ביותר – הפסקת ההפללה, אז איך אפשר לסמוך עליו שיקדם הסדרה מלאה של שוק הקנאביס? אי אפשר. 

סיבה 3: פייגלין לא הסכים לשותפות הוגנת 

משה פייגלין לא הסכים לריצה משותפת בבלוק טכני עם עלה ירוק במסגרתה עלה ירוק תקבל מקום ברביעייה הראשונה, ומקומות נוספים בהמשך הרשימה. הוא הסכים אך ורק לשריון יו”ר המפלגה במקום 6, בתנאי שנסגור את עלה ירוק, שהמפלגה תודיע על תמיכה בפייגלין, ושהיו”ר יצהיר לו אמונים ויאמר אמן לכל תכנית שלו, מופרכת ככל שתהיה. אנחנו לא מאמינים באנשים שמבקשים נאמנות מוחלטת, זו גישה של ראשי כת ולא של מנהיגים ראויים. 

סיבה 4: האמנו, ומסתבר שבצדק, שפייגלין יוותר על הלגליזציה במסגרת מו”מ פוליטי

פייגלין התפרסם בהבטחת הבחירות שלו “לא ניכנס לשום ממשלה בלי לגליזציה”. אנחנו פשוט לא האמנו לו וההערכה שלנו הייתה שהוא יפר אותה בהזדמנות הראשונה שתינתן לו, בתמורה להטבות אלו או אחרות. הסיבה היא שפייגלין הוא בראש ובראשונה אדם עם אידיאולוגיה יהודית-משיחית, ואני לא אומר את זה כביקורת, כל אדם ודעותיו. אבל אי אפשר לצפות שפייגלין ידחה שותפות עם ממשלה שתקדם סיפוח שטחים ביהודה ושומרון ותחזק את מעמד מדינת ישראל בהר הבית, ויעדיף על פניה ממשלה שתחליש את מעמדנו ביהודה ושומרון ובהר הבית רק בגלל הקנאביס. מדובר במשהו שהיה לנו מובן מאליו שהוא בלתי אפשרי – והוכח עכשיו בעקבות חתימתו על פרישה, כאמת. 

חץ-דוד עוזר
כותב הטור, עו”ד חץ-דוד עוזר, לשעבר מנהל הקמפיין של עלה ירוק

יכולים מעריצי “זהות” לומר שפייגלין מימש את מעט הכח הפוליטי שיש לו לפני שיובס בבחירות, ושהוא השיג הישג לחולים, ושאם משהו יצא מהמסמך הזה כמובן שאני מברך, למרות שאינני מאמין שזה רלוונטי. כל עוד הגישה לקנאביס נמצאת בידיים של הרופאים ושל מערכת הבריאות לא יהיה פתרון לחולים, מאחר ומדע הרפואה מתקדם לאט והוא מדע שמרני. 

אבל אני מאמין שקנאביס איכותי במחיר הוגן צריך להיות נגיש לכולם, שכל הרישומים הפליליים צריכים להימחק, כולל לסוחרים, מגדלים, מייבאים, אנשי טלגראס ועמוס סילברים למינהם, ושהמדינה צריכה להתנצל על מדיניות ההפללה ולשלם פיצויים לנפגעים. זו עמדתי. אני מוכן להישגי ביניים אבל לעולם לא אוותר עליה או אמכור אותה תמורת כסף.

זו לעומת זאת לא העמדה של פייגלין, שגם כאשר הוא מציג את סוגיית הלגליזציה הוא מצדיק אותה תחת הסיסמה: “בלי לגליזציה לא יהיה פיתרון לחולים”. בעיניי, החולים אינם במרכז, אלא כל צרכני הקנאביס והחולים בתוכם הם במרכז. הבעיה היא עצם ההפללה ומדיניות האיסור הפלילי השגויה, ולא כמות הקנאביס שמקבל מטופל זה או אחר בחודש או מגוון הזנים שביכולתו לקבל. 

בסופו של דבר פייגלין חשף את סדרי העדיפויות שלו, והפתיע אפילו אותי לרעה: קודם כל נאמנות למלך היהודים נתניהו ולממשלת ימין דתית-חרדית, ורק אחרי זה כל השאר. הפסקת הפללת הצרכנים? לגליזציה? אלו נותרו נמוכות בסדר העדיפויות. 

הכותב, עו”ד חץ-דוד עוזר, שימש כמנהל אסטרטגי וטקטי בעלה ירוק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר