ח”כ משה גפני מסרב לערוך דיון על רפורמת הקנאביס הרפואי

יו"ר ועדת הכספים מסרב לקיים דיון דחוף בנושא משבר רפורמת הקנאביס הרפואי, בדגש על המחסור ועליית המחירים, למרות שהכנסת הצביעה בעד קיום הדיון. למגזין קנאביס הוא מוסר כי יש דיונים קודמים "חשובים לא פחות". ח"כ פרומן משיבה: "מדובר בחיי אדם!"

למרות החלטה רשמית שאושרה בכנסת כבר לפני כחודש בהצבעה במליאה ובה נקבע כי יש לקיים דיון דחוף בועדת הכספים לצורך מציאת פתרון למשבר רפורמת הקנאביס הרפואי בדגש על המחסור ועליית מחירי הקנאביס בבתי המרקחת, מסרב יו”ר הועדה, ח”כ משה גפני (יהדות התורה), לקיימו.

בנוסף מתעלם ח”כ גפני מפנייה דחופה שהוגשה אליו בחודש שעבר ע”י מגזין קנאביס ובה שתי דרישות: לאפשר למכור קנאביס רפואי ללא מע”מ כמתאפשר בחוק (הוזלה של 17% מהמחיר למטופל), וכן לאפשר מכירת קנאביס בשיווק ישיר – מהמפעל למטופל – כדי לחסוך את הנתח של בתי המרקחת (הוזלנה נוספת של כ-25% לפחות).

משה גפני (צילום: יונתן סינדל)
ח”כ משה גפני, יו”ר ועדת הכספים (צילום: יונתן סינדל)

התעלמות זו של חבר הכנסת גפני באה למרות שסוגיית עליית המחיר והמחסור בקנאביס רפואי בבתי המרקחת אף הובילה להחלטה דרמטית של בג”ץ בסוף השבוע האחרון לפיה מחוייבות את החברות לחזור לשווק במחירי האסדרה הישנה (370 ש”ח לחודש). כמו כן דיונים אחרים כן מתנהלים בועדה, למשל הבוקר בעניין מס על דלקים ושמנים.

בתגובה לפניית מגזין קנאביס מסבירים הבוקר (ג’) מקורבים לח”כ גפני כי “אין שום ועדה מתפקדת בכנסת היום מלבד ועדת הכספים, ולכן הצעה זו ממתינה בתור כמו עשרות הצעות אחרות לא פחות חשובות מהשבועות האחרונים”. לדבריהם “ועדת הכספים קורסת מרוב דיונים וצריכה לדון בזה כמו בעוד עשרות מקרים אחרים ותעשה זאת אחת-אחת. נעביר את פנייתכם שוב לח”כ גפני יו”ר הועדה”.

ח”כ אורלי פרומן (כח”ל), שיזמה את ההצבעה במליאה אשר הובילה להחלטה לקיים דיון בנושא בועדת הכספים, מסרה הבוקר למגזין קנאביס כי “אין סיבה שהמצב הפוליטי ישפיע על כינוס ועדת הכספים. מדובר בחיי אדם! אני מברכת על החלטת בג״צ אך זהו צעד זמני בלבד. על סגן שר הבריאות לפעול בכדי לתקן את הרפורמה שפוגעת בעשרות אלפי מטופלים. ולכן, כפי שביקשתי במליאת הכנסת, יש לכנס את ועדת הכספים בכדי לדון בנושא מחירי הקנאביס הרפואי בהקדם האפשרי”.

כזכור חברות הקנאביס מתנגדות לחובה שהוטלה עליהן על ידי בג”ץ למכור קנאביס רפואי במחירים נמוכים, שכן לטענתן הן מחויבות על ידי משרד הבריאות לייצר קנאביס בתנאי האסדרה החדשה בלבד, בעלויות גבוהות, ועל כן מכירה במחירים נמוכים תפגע בהן כלכלית.

משרד הבריאות מנסה במקביל לקדם מהלך של פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס הרפואי, עד כה ללא הצלחה. החברות ובתי המרקחת מתנגדים לפיקוח מחירים וטוענים כי מהלך זה יוביל לחוסר היתכנות כלכלית בענף ואף לקריסה מוחלטת של הרפורמה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר