“מדברים קנאביס” – אילן גיל בראיון

אילן גיל, מחבר הספר “אבא הוריד ראש” ומי שהקים את קבוצת הפייסבוק “מדברים קנאביס”, התראיין למגזין האזורי “הגפן” וסיפר על עצמו, על קבוצת “מדברים קנאביס” ועל מדיניות ההפללה של צרכני הקנאביס בישראל.

‮”‬יש בי המון ביקורת על המון דברים במדינה‮”, ‬כך נפתח הראיון עם אילן גיל, בן 52 מחדרה, שפורסם הבוקר במגזין האזורי “הגפן”. “‬אני מאמין שאם עשית משהו לטובת הכלל‮, ‬אז קיבלת הזכות להעביר ביקורת‮. ‬נורא קל לשבת בבית ולעשות לייק בפייסבוק‮, ‬צריך לעשות מעבר והרעיון הוא לנסות ולתקן‮”. ‬גיל עומד בראשותה של קבוצה חברתית ששמה לה מטרות מרכזיות ובראשן להביא את נושא הקנאביס להידברות‮. “‬פעם עוד שאפו לקרוא ללגליזציה של התחום‮, ‬אך כיום התמתנו מעט ובסך הכל שואפים להביא את הנושא לכדי הידברות ציבורית פתוחה וחסרת פניות ודעות קדומות,” אומר אילן‮.

אילן גיל
אילן גיל – מקים קבוצת “מדברים קנאביס” וכותב הספר “אבא הוריד ראש”

בראיון המלא מדבר אילן על נושאים שונים בתחום הקנאביס בישראל וטוען כי מדינת ישראל מנהלת מלחמה על אזרחיה הנורמטיביים: “‬מעל מיליון איש בארץ מעשנים‮, ‬אם בגלוי ואם בנסתר‮. ‬משמע‮, ‬שביעית מהמדינה צורכת קנאביס לסוגיו‮, ‬לא ייתכן שמדינה דמוקרטית ונאורה תקיים מלחמה גלויה בשביעית מאזרחיה‮, ‬ותשתמש לצורך כך באמצעי הרתעה והפחדה שקריים ומסולפים‮”.

ראיון עם אילן גיל במגזין גפן
הראיון במגזין “גפן”

אדומים, אפורים וירוקים

גיל מחלק את החברה ל’אדומים‮’, ‬אלו הנלחמים בסמים‮, ‘‬הירוקים‮’ – ‬אלו המכירים בסגולות הצמח‮, ‬ורוב הציבור‮ ‘‬האפורים‮’, ‬אנשים הגיוניים ששומעים דברי טעם והגיון משני הצדדים וקשה להם להחליט‮. “‬אם אדם ממוצע מהיישוב היה צריך לתת דעתו לגבי חוקיות הקנאביס‮, ‬וודאי ולא היה רוצה לראות את כל העם שלנו‮ ‘‬מסטול‮’. ‬השאלה אם יש אמת בהפחדת הרשויות‮? ‬מצד שני‮, ‬גם הירוקים אומרים דברי טעם והגיון כשמדברים ומוכיחים את סגולות הקנאביס למיניהן‮, ‬והן רבות‮”. עיקר הבעיה מולה ניצבים‮ “‬הירוקים‮”, ‬אם נשתמש בכינויו של גיל‮, ‬היא התדמית של‮ ‘‬הסטלן‮’ ‬שנוצרה לציבור המעשנים‮, ‬אדם תלותי ולא יצרן שאינו מועיל לחברה‮. “‬רוב האנשים שאני מכיר ומעשנים גראס הם אנשים טובים בעלי מודעות חברתית וחשיבה עצמאית שאכפת להם מהמדינה‮”, ‬מעיד גיל ומתאר כי חוסר הרצון להידבק בתדמית שלילית זו‮, ‬בנוסף לעובדה כי שימוש בקנאביס אינו חוקי‮, ‬מאלץ אנשים‮ “‬לעשן בארון‮”, ‬בהשאלה מהתחום ההומו לסבי‮. “‬כמו שבארצות ערב מקובל לחזור הביתה ולסיים את היום בכוסית‮, ‬אצלנו עושים זאת עם ג’וינט‮. ‬לפי מחקרים רפואיים עדיף לאדם לעשן ג’וינט מאשר לשתות אלכוהול‮, ‬ואם תהיה התעוררות לגיטימית‮, ‬אולי זה גם יקרה בגלוי‮”.

מדברים קנאביס

לפני כשנה בערך, הקים אילן גיל את קבוצת הפייסבוק “מדברים קנאביס”, ששמה לה למטרה לשנות את השיח הציבורי ואת מדיניות הממשלה בנוגע לקנאביס ותוצריו. בקבוצה הגדירו יעדים ברורים:

1. הוצאתם של כמיליון אזרחים ממעגל הפושעים הפליליים עקב היותם מעשני גראס.
2. מניעת פגיעה באנשים עובדים, עקב היותם מעשני גראס כל עוד לא הוכח שהדבר פוגע או מפריע בביצוע עבודתם.
3. פעילות בכל דרך לעידוד החציצה המוחלטת בין אזרחים ישרים המעשנים גראס לבין הגורמים הפלילייים אשר שולטים במסחר בגראס.
4. הקמת קבוצה דמוקרטית ולחלוטין אה-פוליטית, אשר תתנהל בהתאם לתקנון דמוקרטי, עם רוטציה בתפקידים ועל בסיס התנדבותי, אשר תפעל באופן קבוע להדברות והסברה.
5. הקמת מרכז הסברה מקיף, אשר יספק מידע אובייקטיבי בהתאם לכלל הידע הקיים עד כה על השימוש בגראס.
6. הקמת מערך מחקר, אשר ישתף פעולה עם כל הגורמים האחראים במדינה (אחריות אישית ונטולת שקרים) על מנת למצוא תשובות אמת לשאלות קיימות בדבר הטוב והרע בשימוש בגראס. (סוגים, אופני שימוש, התאמת שימוש לאדם וכו’).

מדברים קנאביס

קבוצת “מדברים קנאביס” לקחה חלק בפעילויות שונות כגון יום המריחואנה הבינלאומי שנערך ב-20 באפריל (420) בפארק הירקון וכן באירוע המחאה שנערך ב-12.05.2012 בו הקימו דוכן הסברה בכיכר רבין. כמו כן, לוקחת הקבוצה חלק בארגון אירוע הלגליזציה הענק שייערך ב-2.10.2012 כחלק מהפגנות לגליזציה בכל רחבי העולם שנערכות בחסות ארגון “אנונימוס” שקורא לצדק חברתי עולמי.

אילן גיל הוא מחבר הספר “אבא הוריד ראש” אשר ניתן לקריאה כאן:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר