מגרש הכדורגל כמשל ללגליזציה של קנאביס

עד שנת 2002 קבע החוק בישראל כי במשחקי הכדורגל יש להציב גדר בין מתחם האוהדים לכר הדשא. עדי מחלוף מסביר למה הורידו אותה ומה זה קשור לקנאביס ולגברי לוי.

מאת: עדי מחלוף

אתם יודעים מה החוק נגד קנאביס מזכיר לי?

עד שנת 2002 קבע החוק בישראל כי במשחקי הכדורגל יש להציב גדר בין מתחם האוהדים לכר הדשא.

למה? כי כך ניתן למנוע התפרצויות של אוהדים לכר הדשא, פיצוץ משחקים, והחשוב מכל – שמירה על שלום אוהדי הכדורגל.

בפועל, בין שנות ה-80 ל-90, היינו עדים למספר רב של אסונות, כשהשיא היה פציעתו של הילד אמיר רנד במשחק ההכתרה של מכבי חיפה. 30 איש נפצעו אז, אמיר נכנס לקומה, לשארית חייו כנראה, רק בשביל להעיר את הרשויות.

בשנת 2002 הועלתה הצעה להסיר חלק מהגדרות במגרשים – הצעה שהביאה להתנגדויות חריפות שגרסו כי “אנחנו לא מספיק מתורבתים בשביל זה”, “עם אוהדים כמו שלנו, זה רק יביא לאסונות”, “אסור להוריד גדרות, אלא רק להוסיף”.

יו”ר ההתאחדות גברי לוי, שעד אז התנגד נחרצות להסרת הגדרות, הבין את הלך הרוח בציבור שדורש את הורדת הגדרות, וביקש גם הוא להורידם. במשטרה יצאו מגדרם, וטענו כי הם “לא מוכנים לקחת אחריות” מאחר וזה יביא לכאוס במגרשים. הם טענו כי כנראה שגברי לוי לא מבין איזו אחריות הוא לוקח, איזה אסון זה עלול להביא, למה הוא הולך לגרום.

בסופו של דבר החליטו רשויות החוק להרים ידיים מול הדרישה הציבורית, תוך שהם זועקים את צעקת ההפחדה האחרונה שלהם בסגנון “האחריות היא עליכם!”, “אם יקרה משהו – אל תגידו שלא אמרנו” או “האסון עוד יבוא, אבל זה מה שאתם רקחתם”.

אוהדים פצועים במשחק כדורגל
אוהדים פצועים במשחק כדורגל

11 שנים עברו מאז, והאסונות הצטמצמו לעד כ-0. מדי פעם חוליגן פה, אחד שמתפרץ שם, או קבוצה כזאת או אחרת שמחליטה לעשות פרובוקציה, אבל המקרים משום מה כמעט נפסקו. למה? כי זה כבר לא אסור. כי הגדרות והמחסומים כבר הוסרו.

דעתי האישית היא שאנשים מטבעם יעשו דווקא מול החוק, אך כמו ילדים, כשאומרים להם “אתם יודעים מה? בבקשה, קחו” הם יאבדו עניין. אין בזה יותר את האפקט שהופך את זה למעניין, לטאבו.

האיסור על הקנאביס יבוטל בסופו של דבר. ירצו בזה או לא, יסכימו עם זה או לא – זה יקרה. זו הדרישה הציבורית, שמבינה שהיינו חלק משטיפות המוח של רשויות החוק ובעלי האינטרס של ההון הקפיטליסטי. ששיקרו לנו, רימו אותנו. שאסרו עלינו משהו ללא סיבה, או אולי עם סיבה שהפכה אותנו לפראיירים – לעשות עלינו קופה, להרוויח עלינו קצת.

החוק יבוטל כי הוא לא נכון, כי הוא מעלה ריח רע, וכי אין סיבה אמיתית ונכונה להמשיך לציית לו. אותן טענות אחרונות של ייאוש – כמו במקרה הגדרות במגרשי הכדורגל – עולות היום מבעלי הכוח: “אנחנו לא מוכנים לזה”, “זה יביא לכאוס” או זאת שמפחידה מכל “אל תגידו שלא אמרנו לכם!”

אבל לי… לי זה רק מזכיר את המקרה הזה מפעם. מזכיר לי שזה האור הקטן לפני היציאה מהמנהרה, רגע לפני הניצחון הגדול. בזה אני כן מאמין.

בהצלחה לנו.

עוד דעות במדור דעות.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר