מגלגל...

ביהמ”ש: מגיבים בפייסבוק ישלמו עשרות אלפי שקלים לשוטר שנעלב

השוטר אלכסנדר שניידר, שתבע באמצעות עו"ד יוני ג'ורנו 7 אזרחים לאחר שהגיבו בפייסבוק בחריפות לתיעוד בו הוא נראה רושם דו"ח למטופל קנאביס רפואי חף מפשע, צפוי לקבל בין 70,000 ל-140,000 ש"ח. השופט חילמי חג'וג' קיבל את דרישת ג'ורנו לפסיקה לאחר שחלק מהנתבעים לא הגישו כתב הגנה

השוטר אלכסנדר שניידר, שתועד וסוקר כמה פעמים כמי שמקפיד לרדוף באופן מיוחד אחרי צרכני ומטופלי קנאביס רפואי גם כאשר הם פועלים בהתאם לחוק, הגיש לאחרונה באמצעות עו”ד יוני ג’ורנו תביעה בסך 220,000 ש”ח נגד 7 אזרחים שכתבו בפייסבוק טוקבקים שלא נשאו חן בעיניו בתגובה לתיעוד בו הוא נראה רושם דו”ח למטופל.

מתוך 7 הנתבעים, אחד קיבל בטעות את כתב התביעה מכיוון שנשא שם דומה לאדם שהגיב כך שהתביעה נגדו בוטלה, אחת אחרת, אם יחידנית לשלושה ילדים הנמצאת במצב כלכלי קשה, הגיעה לפשרה עם עו”ד ג’ורנו במסגרתו היא תשלם לשוטר שניידר 3,000 ש”ח, ושלישית נמצאת בחו”ל ולכן לא קיבלה את כתב ההגנה.

מתוך 4 הנותרים, עד כה פסק שופט בית משפט השלום חילמי חג’וג’ כי שניים לפחות ישלמו 35,000 שקל כל אחד, כפי שנדרש בתביעה, לאור העובדה שלא הגישו כתב הגנה. שניים נוספים ככל הנראה יקבלו גזר דין דומה בקרוב.

השופט חילמי חג'וג' (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)
השופט חילמי חג’וג’ (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

כזכור, הנתבעים הגיבו לסרטון שצולם על ידי מטופל ששניידר רשם לו דו”ח על עישון קנאביס בחוף דלילה באשקלון, למרות שהוא לא עישן אלא רק החזיק עליו את הקנאביס כפי שמתיר לו החוק. שניידר עצמו אף הודה בכך בסרטון, אך בכל זאת רשם את הדו”ח.

הסרטון פורסם בעמוד הפייסבוק של גדי וילצ’רסקי ובדף הפייסבוק של מגזין קנאביס, והמגיבים הביעו כעס על מה שנראה כמו חיפוש לא חוקי ורישום דו”ח לא חוקי נגד מטופל על לא עוול בכפו, וכתבו את דעתם על התנהגותו של השוטר.

התיעוד הזה הצטרף לאירועים קודמים בהם שניידר נראה כמי שפועל לכאורה דווקא נגד מטופלים ברישיון, למשל מקרה בו רשם השוטר דו”ח למטופלת נכה בת 46 שסבלה מכאבים מכיוון שהדליקה ג’וינט בחוף הים.

אלכסנדר שניידר שוטר
צפוי לקבל עשרות אלפי שקלים כפיצוי על תגובות בפייסבוק נגדו – השוטר אלכסנדר שניידר

על פי כתב התביעה, בין התגובות שבגינן החליט שניידר לתבוע היתה למשל תגובתו של “נתבע 2” שכתב: “אלכסנדר ליצן החצר מציק לכולם, מחלק דו”חות כמו כלום, *ונה כזה שאוהב להציק לאנשים סתם, צריך לתת לו למצוץ, אולי יירגע קצת”. את כתב התביעה נגדו שלח עו”ד ג’ורנו בטעות לאדם אחר שנשא שם דומה ולכן נאלץ כאמור לבטלו לבסוף.

את התביעה נגד נתבעת 1 נאלץ ג’ורנו לבקש למחוק לאחר שהסתבר שהיא גרה בחו”ל. נתבעת 7, אם יחידנית לשלושה ילדים הנמצאת במצב כלכלי קשה, שכתבה בפייסבוק “שוטר טמבל, מה יהיה עם העלובים האלה, רק מי שעם פיגור קשה מגייסים אותו למשטרה?”, הגיעה כאמור לפשרה עם עו”ד ג’ורנו במסגרתה היא תשלם 3,000 ש”ח פיצוי.

ארבעת הנתבעים הנותרים היו הנתבע 3 שלפי כתב התביעה כינה את שניידר “גסטפו”, נתבעת 4 שכתבה “זרע עמלק זה וזה בדוק ה**טלר הזה”, נתבע 5 שכתב “עשו יבוא מסיבי של פאשיסטים מרוסיה בדיוק בשביל זה” ונתבע 6 שכתב “דעתי האישית היא שהוא בן זונה גדול, אין הוכחות, לא חד משמעי, אבל בלב שלי אני מאמין שהוא בן זונה גדול”.

לאחר שלא הגישו כתב הגנה, נגד שניים מהם לפחות דרש עו”ד ג’ורנו לפסוק את מה שנדרש בתביעה. השופט קיבל את הדרישה ופסק כי הם ישלמו 35,000 ש”ח כל אחד. סביר להניח שבקרוב ייפסק סכום דומה גם נגד שני המגיבים הנוספים כך ששניידר וג’ורנו יקבלו יותר מ-70,000 ש”ח באופן מיידי וסביר שאף עד 140,000 ש”ח בהמשך, אלא אם יוגשו ערעורים.

עו"ד יוני ג'ורנו (צילום מסך: יוטיוב, כאן 11)
מייצג שוטרים שנעלבו מתגובות בפייסבוק – עו”ד יוני ג’ורנו (צילום מסך: יוטיוב, כאן 11)

עוד קודם להגשת התביעות שניידר שיגר לא פחות מ-18 מכתבי התראה למגיבים. רובם המוחלט התעלמו מהמכתב, אחד הגיע איתו לפשרה בה סוכם כי הוא ישלם 7,000 ש”ח, בעוד 7 מתוכם קיבלו כאמור כתבי תביעה ולבסוף נגד 2-4 מהם נפסק כי ישלמו.

יש לציין שעו”ד ג’ורנו עשה לעצמו נוהג להגיש תביעות דיבה רבות נגד אזרחים בשם שוטרים ממשטרת ישראל שנעלבו מטענות כלפיהם שפורסמו ברשתות החברתיות, כפי שפורסם בפברואר השנה בעיתון “כלכליסט”.   

תחת הכותרת “קילשון הרע”, נכתב כי “כמה משוטרי משטרת ישראל שאוכפים את הסדר בהפגנות מצאו דרך מקורית וקלה למדי להגדלת הכנסה: תביעות לשון הרע נגד מפגינים שעלבו בהם ברשתות החברתיות. את רובם ככולם מייצג עורך דין אחד, יוני ג’ורנו מנתניה, שפיתח התמחות מהירה בתביעות האלה. סוג של מונופול שמבוסס על הפטנט”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר