מגוחך: 10 סרטוני תעמולה גרועים במיוחד

הזמן עושה את שלו ונסיונות הרשויות למלחמה בסמים לשכנע אותנו שגראס זה רע, הולכים ונהיים מגוחכים ככל שנוקפים להם הימים. לפניכם סרטוני התעמולה הכי מגוחכים שנעשו נגד קנאביס.

התעמולה נגד הקנאביס פרחה בארצות הברית של תחילת המאה ה-20, בעיקר ממניעים כלכליים ויש האומרים גם גזעניים. מטרת התעמולה הייתה להפריד את הקנאביס המוכר כצמח המשמש לרפואה ותעשייה ל”מריחואנה” המזוהה עם פשע, אלימות, מוות, ומחלות נפש. אומרים שהמוטיבציה מאחורי המהלך הזה הייתה שילוב של אינטרסים של חברות הנפט, פלסטיק ותרופות שרצו להכחיד את תעשיית הקנבוס הפורחת של ארה”ב. בתחילה פורסמו כרזות ולאחר מכן גם פרסומות וסרטים באורך מלא שמטרתם היתה אחת: להפחיד את הציבור מפני הסכנות הרבות שבעישון מריחואנה. הבולט מכל הסרטים הוא כמובן “Reefer Madness” משנת 1937, שלימים הפך לקאלט של ממש בשל רמת הגיחוך שהוא מעלה כיום. (את הסרט המלא והמשוחזר בצבע ניתן לראות כאן).

הסרט זכה אף למספר פארודיות משעשעות ביותר כשהזכורה שבהן היא מתוך “מופע שנות השבעים”. מעניין שלמרות שזאת סאטירה, הם שיחזרו את המקור בצורה די מדויקת.

עם השנים הפרופגאנדה שינתה את האסטרטגיה שלה והחלה לתקוף כיוונים שונים וחלקם הזויים. גם קהל היעד הפך לסקפטי יותר, מאמין פחות ולא ממהר לקבל את העובדות שמפיצי התעמולה רוצים להעביר. לכן כיום רוב הפרסומות נגד מריחואנה משחקות על קלף “להיות סטלן זה מעפן” ומספרות לנו שמי שמעשן סמים הוא לוזר ופחות מתמקדות ב”נזקים האיומים” להם היא גורמת.

הפרסומת הזאת היא אחת מתוך סדרה של פרסומות שמנסות להעביר את המסר של “סמים יגרמו לך להיות פחות פופולארי וחברתי”. בקטע הבא כלב מדבר עם איזו ילדה ומנסה לשכנע אותה להפסיק לעשן גראס. אחרי שראיתי את זה דאגתי נורא, אבל שאלתי את הכלב שלי והוא אמר לי שמבחינתו הכל סבבה.

אם כבר בכלבים עסקינן, הסרטון הבא גם קשור לכלבים המאוכזבים מסטלנים. כאן הכלב המצוייר עוזב את הבית שלו כי הבעלים שלו סטלן, אבל כשחושבים על זה – מי בכלל צריך כלבים סאחים בכל מקרה.

למרות שעל פי הרמה של הסרט אפשר לחשוב שמדובר בסתם איזו שטות, הסרט הוא אמיתי לגמרי וגם הוא זכה לפארודיות – המפורסמת בהם מ”איש משפחה”.

“ארוחת המוות” – סרטון משנות ה-60 מציג את צ’אד, סטודנט משקיען שאוהב לשתות כוס יין מפעם לפעם, אבל כשחבר ללימודים מציע לו לעשן גראס – עולמו משתנה. הוא זונח את לימודיו, מתמכר לאלכוהול, והגרוע מכל – הוא הופך להיפי (!) הומו (!) שאוהב ריקודים ואוכל מטוגן. בזמן שצפיתם בסרטון הזה 475 אלף צעירים התמכרו למריחואנה…

הסרטון הבא מגיע אלינו מאי שם בסוף שנות ה-80, אולי אפילו תחילת התשעים. בסרטון נראה ג’ואי הצעיר כשהוא עומד בפני דילמה מוסרית אם להסכים ללחץ החברתי ולנסות מריחואנה או לא. למען הסרטון התגייסו צבי הנינג’ה כדי לעזור לג’ואי לעשות את הבחירה הנכונה ולשלוח את הסוחר לעזאזל. “סוחרי סמים הם מעפנים, אל תדברו איתם אפילו.” בתור חבר’ה שחיים בביוב וטוחנים פיצות כל היום, מפתיע שצבי הנינג’ה כאלה סאחים.

הנה עוד פרסומת משנות התשעים בה מוצג עולם שנראה אוטופי ובו בכל פינת רחוב מוצע לכם ג’וינט – “בדומה” כמובן לחייו של ילד בן 13. חברים, מסתבר שאם אתם רוצים כיוון, לכו להיות ילדים בני 13 בארה”ב, כי זה נשמע מדהים.

כמובן שישראל גם היא מאלופות העולם בסרטוני תעמולה מגוחכים. אם במהלך השנים ניסו לחנך ילדים להתנגד ללחץ חברתי לעישון סמים, הרשות למלחמה בסמים סותרים את עצמם ומפעילים לחץ חברתי חדש, הפעם “זה מגניב *לא* לעשן סמים”. אם אתם מכירים את המילים אתם מוזמנים להצטרף.

בסרטון הבא יש לנו מישהו נוהג במשאית כשהוא מסטול. לי הוא לא נראה מסטול כל כך, אלא יותר כאילו הוא די נהנה מהחיים, הלוואי וכל נהגי המשאיות היו נחמדים כאלה.

הרשות למלחמה בסמים ממשיכה בהגזמות, וכאן יש סרטון שבאמת מטריד אותי. בקמפיין “ההתאבדות” נחצה איזשהו קו אדום כאשר משווים עישון מריחואנה למחבל מתאבד. ההשוואה בין עישון מריחואנה והתאבדות, או בין טרור לבין עישון, היא הזויה ואפילו מעליבה ברמת הזלזול באינטליגנציה של הציבור. כל מי שמעשן היום מודע לצד האפל של העניין. בגלל שהדבר אינו חוקי הכספים עלולים להתגלגל למשפחות פשע ואפילו מחבלים. וזה נכון, יש מצב, אך הדבר הזה לא תקף מבחינת ויכוח כי אילו החוק היה מתיר לנו לעשן – הכסף לא היה מגיע אליהם.

כאשר חיפשתי סרטונים לכתבה הזאת הופתעתי לגלות שיש עוד שחקן מפתיע בתעמולה נגד הסמים שהוא לא הרשויות הסאחיות למינהן. מדובר כאן בסיינטולוגיה. כן חברים, הסיינטלוגים לא רוצים אתכם מסטולים. כנראה עוד טקטיקת שליטה של הכת המוזרה הזאת. למען הפרופורציה חשוב לציין שהם גם מתנגדים לפסיכיאטריה באופן כללי, והם גם מאמינים שאת האנושות ברא חייזר מרושע בשם זינו. איילת מאליס-כהן, נשיאת ארגון ‘עולם ללא סמים’ בחיפה, ארגון-בן של כת הסיינטולוגיה, היא אחת הלוחמות הבולטות בקנאביס וטוענת ש”קנאביס מסרטן יותר מסיגריות”.

סרטונים מגוחכים נוספים ניתן למצוא בפרק 6 של “על סם” – תכנית התחקירים המצויינת של אושרת קוטלר על סמים והשפעותיה – העוסק ספציפית בכשלון ההסברה של הרשויות.

לסיכום, כאשר מישהו מנסה למכור לך סיפור ומחליף לך אותו לגמרי כל פעם שאתה מתפכח, סימן שמשהו רקוב. אם פעם אמרו שמריחואנה הורגת, ואז הם שינו את דעתם שהיא בעצם מובילה לסמים קשים יותר, ואז שינו את דעתם שרק לוזרים מעשנים מריחואנה – לאן זה עוד יגיע? האמינות של המלחמה בסמים הגיעה לשיא שלילי בשנים האחרונות, ואפילו לסקפטיות פנימית על ידי ראשי הרשות עצמם. אז לא כדאי להפסיק את קמפיין השקרים הזה? עד אז, אנחנו נשב ונצחק על השמיניות באוויר שאנשי הקריאייטיב ברשות עושים כדי לשכנע את הציבור שיש משהו שלילי בגראס, רק שצריך להחליט מה הוא.

עוד מגדעון ליבנה: קנאביס קומדי קלאב: 10 הסטנדאפיסטים המצחיקים ביותר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר