מבקר המדינה נוזף במשרד הבריאות: “לא יודעים כמה מכורים לתרופות”

דו"ח מבקר המדינה תוקף את משרד הבריאות על כך שעדיין לא הקים מאגר נתונים למעקב אחר שימוש בתרופות מרשם ממכרות בישראל, למרות שזיהה את הצורך בכך עוד בשנת 2016. נתונים שפורסמו לראשונה במגזין קנאביס בחודש שעבר מצביעים על עלייה מדאיגה בשימוש בתרופות אלו.

מבקר המדינה יוסף שפירא נוזף במשרד הבריאות על כך שאינו מסוגל לספק נתונים לגבי התמכרות לתרופות מרשם בישראל, וזאת “למרות אינדיקציות המעידות על עלייה בצריכה”.

הדברים עולים בדו”ח המבקר החדש, שפורסם בחודש שעבר, ומדגישים עוד יותר את ההתעקשות השנויה במחלוקת של משרד הבריאות לחייב מיצוי טיפול תרופתי נרקוטי כתנאי מקדים לאישור בקשות לקנאביס רפואי.

מבקר המדינה יוסף שפירא (צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש90)
מבקר המדינה יוסף שפירא (צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש90)

בדו”ח המלא מופיע השנה לראשונה פרק שלם שכותרתו “היבטים בטיפול המדינה בהתמכרויות למיניהן”, ובו ביקורת חריפה נגד משרד הבריאות על כך שעדיין אינו מספק נתונים על גודל ומשמעויות התופעה.

למעשה מאשים המבקר את משרד הבריאות בכך שבהיעדר נתונים אלו גם הוא עצמו וגם שאר הגופים הרלוונטים אינם יכולים לגבש מדיניות בנושא ולפעול כנגד התופעה.

“בשנים האחרונות הצטברו בעולם נתונים על שיעור גבוה של מכורים לתרופות מרשם, והתופעה אף מוגדרת כ’אפידמיה’ (מגיפה) הגורמת להתמכרות ולתמותה כתוצאה משימוש לא מבוקר בתרופות מרשם”, כותב המבקר.

עוד הוא מוסיף: “גם בישראל יש אינדיקציות המעידות על עלייה בצריכה של התרופות האמורות ובמספר צרכני תרופות מרשם הסובלים מהתמכרות ומשימוש מזיק בתרופות אלה”.

יש להדגיש כי דו”ח המבקר נכתב מעט לפני הממצאים שפורסמו לראשונה במגזין קנאביס ומבוססים על נתוני ה-OECD, לפיהם ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם בעלייה בשימוש במשככי כאבים אופיואידים.

בנוסף לא היה מודע המבקר כנראה לנתונים נוספים שגם הם פורסמו כאן ולא נכללו בדו”ח, לפיהם ישנו בישראל שיעור גבוה של שימוש בתרופות מרשם ממכרות אחרות גם כן.

לדבריו מבקר המדינה על מנת לקבוע מדיניות בנושא ההתמכרות לתרופות מרשם יש בשלב ראשון לבנות מסד נתונים ארצי שיצביע על היקף התופעה ויאפשר לנתחם על מנת להסיק מהם מסקנות.

לא מדובר בתובנה חדשה של המבקר, אלא בנושא שמנהלת המחלקה להתמכרויות במשרד הבריאות, ד”ר פאולה רושקה, הצביעה עליו עוד ב-2015, ואף הוזכר בדיון בועדת הסמים של הכנסת במאי 2016.

רק לאחר אזכור זה בועדת הסמים בכנסת פנה לראשונה משרד הבריאות לארבע קופות החולים הגדולות בבקשה לקבל נתונים על השימוש בתרופות מרשם.

אלא שלפי המבקר, המידע שקיבל משרד הבריאות מקופות החולים היה “מידע חלקי שלא ניתן היה להפיק ממנו מידע של ממש על היקף תופעת השימוש לרעה וההתמכרות לתרופות אלה”.

חלק מהקופות מודות בפה מלא שאין בידיהן נתונים כאלה, כמו קופ”ח ‘מכבי’ שהשיבה למבקר כי “אין מידע מהימן אשר מזהה את המכורים לתרופות מרשם”.

אך גם אם המידע שמתקבל מקופות החולים היה מושלם, הוא עדיין אינו כולל את המטופלים שרוכשים תרופות מרשם באופן פרטי, כפי שמשרד הבריאות מציין בעצמו בתגובה שלו לדו”ח.

“נתונים על שימוש בתרופות אינם זמינים באופן מלא כי יש הרבה מאוד מקרים בהם מרשמים ניתנים על ידי רופאים פרטיים”, כתב משרד הבריאות בתגובתו למבקר, והוסיף כי בינתיים קיבל מידע בנושא רק משתי קופות חולים.

המבקר משיב כי על משרד הבריאות “לפעול לאיסוף מידע גם מרופאים פרטיים באמצעות סקר או באמצעים אחרים”, כך במסקנות הדו”ח.

למרות הליקויים שלו, משרד הבריאות ביצע לפחות שינוי חיובי אחד שצפוי להיכנס לתוקף בקרוב, במסגרתו המחלקה להתמכרויות תחל להשתתף באופן רשמי בביקורות של משרד הבריאות בקופות החולים, במטרה לאסוף נתונים על התמכרות לתרופות מרשם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר