מאכלי קנאביס: 4 טעויות נפוצות של מתחילים

ישנם כמה דברים שכדאי לזכור ולהכיר לפני הפעם הראשונה בה מכינים או מתנסים בצריכת מאכלי קנאביס (Edibels): הנה 4 טעויות של מתחילים שכדאי להימנע מהן, ומספר טיפים לצריכה בטוחה.

לפני מספר חודשים אמר שר הבריאות יעקב ליצמן כי הוא מתנגד ללגליזציה. הסיבה לכך, כך הסביר, היא שהוא “לא רוצה שאנשים יאכלו קנאביס”. שר הבריאות אמנם רק הפגין את בורותו בכל הנוגע לצמח, אבל הצליח להזכיר נקודה חשובה: קנאביס הוא לא רק לג’וינטים, אלא גם למאכל.

צריכת קנאביס באמצעות מאכלים המכילים THC, בדרך כלל על ידי שילוב של שמן קנאביס לבישול או חמאת קנאביס, עשויה להוות תחליף טוב לצרכנים שאינם מעוניינים בעישון.

צריכת החומרים הפעילים דרך מערכת העיכול שונה מצריכתם דרך הריאות – החל מאורכה של ההשפעה ועד לעוצמתה. בעיקר אם זו הפעם הראשונה שלכם – הנה 4 טיפים לאכלן המתחיל שכדאי ליישם.

מאכלי קנאביס: שוקולד, סוכריות ומסטיקים המכילים THC
מאכלי קנאביס: שוקולד, סוכריות ומסטיקים המכילים THC

1. שמן ולא מים

הטיפ החשוב ביותר להכנת מאכלי קנאביס הוא לזכור שכדי להנות ממאכלי קנאביס יש לערבב את החומר עם בסיס שומני כלשהו (שמן, חמאה) ולא עם מים – זאת מאחר ו-THC מתמוסס בשומן ולא במים.

כך למשל אם נרצה להכין תה קנאביס, חשוב מאוד לזכור שערבוב פרחי הקנאביס עם מים בלבד, לא יעשו את העבודה טוב מספיק. יש להשתמש בחלב, רגיל או טבעוני (חלב סויה, חלב המפ, חלב אורז וכו’), או בכל בסיס שומני אחר אותו נוסיף למים.

2. סילוק פחמן דו חמצני

בפרחי קנאביס בצורתם הטבעית קיים קנבינואיד הנקרא THC-A, המתפרק למולקולות THC כאשר עובר תהליך חימום. חלק מהתליך הפירוק מבוסס על הפרדת מולקולות פחמן דו-חמצני (CO2) ממולקולות ה-THC-A, אך בעת המסת הקנאביס אל תוך הבסיס השומני, מאחר ולא נעשית בחום גבוה כמו זה הקיים בעישון למשל, פירוק זה אינו מתבצע במלואו.

בגלל עובדה זו צרכנים רבים המעוניינים להכין מאכלים עם קנאביס בביתם, נכשלים עוד לפני שהתחילו, זאת מאחר ורוב מתכוני הבישול הקיימים ברשת אינם מציינים את השלב הראשון והחשוב ביותר: סילוק הפחמן הדו חמצני מהפרחים לפני המסתם לתוך הבסיס השומני.

פעולה זו נעשית על ידי בישול הפרחים הטחונים למשך 90 דקות בתנור שחומם מראש לחום של 100 מעלות צלזיוס, או למשך 40-60 דקות בחום של 115 מעלות צלזיוס, או למשך 10-20 דקות בחום של 150-160 מעלות צלזיוס. רק לאחר שלב זה תוכלו להמשיך בבישול על פי המתכון המקורי.

3. צריכה איטית ומתונה

אחת הסכנות הקיימות במאכלי קנאביס היא תופעה של תחושת “היי” יתרה ומוגזמת שעלולה לנבוע מצריכת יתר. בעוד שבניגוד לחומרים נפוצים אחרים כמו אלכוהול, קפה ואפילו מים – שעלולים להרוג במקרה של מנת יתר, קנאביס אינו יכול להרוג ממנת יתר.

עם זאת, מאחר ובניגוד לעישון קנאביס בו מיד מרגישים את ההשפעה, במאכלי קנאביס הסיפור שונה וההשפעה מגיעה לעיתים גם רק שעה ויותר לאחר שאכלנו.

כאשר ההשפעה היא אינה מיידית, יש כאלו הנוטים להתבלבל ולחשוב שזה “לא עובד”, “לא עושה לי כלום” או “לא משפיע עליי” ולצרוך יתר על המידה. לאחר מכן הם סובלים מהשפעות חזקות שאולי רצויות אצל אחדים אבל עשויות להפתיע את אלו שאינם מנוסים.

מרגע שעוכל בגוף ונכנס לכבד, ה-THC מומר לחומר כימי אחר הנקרא ’11 הידרוקסי THC’, ההופך את השפעתו על הגוף לחזקה יותר.

זכרו: תמיד אפשר לאכול עוד, אך לאחר שאכלתם לא ניתן לחזור אחורה. יש להתחיל עם מינון נמוך של 10 מיליגרם THC ולהמתין שעתיים לפני צריכה נוספת. מערכת העיכול מעבדת קנאביס לאט, במיוחד לאחר שאכלתם ארוחה משמעותית.

קצב חילוף החומרים (מטבוליזם) של כל אחד הוא שונה, וגם למשקל ולכושר הגופני הכללי ישנה השפעה. גם אם אחרי 40 דקות לא מרגישים כלום, לא כדאי להתפתות ולאכול כמות נוספת, כזו שאחר כך אולי תתחרטו עליה.

סאטלה רעה: איך לטפל ב”מנת יתר” של קנאביס

מאכלים המכילים קנאביס ומסומנים בתוויות אזהרה
הקפידו לשים תוויות על מאכלים המכילים THC, למניעת צריכה בטעות

4. בטיחות ובריאות

הקנאביס, למרות חוסר הפוטנציאל הקטלני שלו, הוא בכל זאת צמח המכיל חומרים פסיכואקטיביים, ויש להתייחס אליו בזהירות מסוימת.

ככלל, מומלץ שלא לערבב מאכלי קנאביס ואלכוהול ביחד. מי שמנוסה בצריכת שני החומרים עשוי להרגיש בנוח לערבב אותם, אך אם אינכם צרכנים מנוסים הימנעו משילוב של השניים. מחקרים מוכיחים כי האלכוהול מכפיל ואף משלש את השפעת הקנאביס על הגוף ועשוי לגרום לכם לתחושה רעה שתפגום בחוויה.

לסיום, אם יש לכם ילדים בבית, הקפידו להרחיק מאכלי קנאביס מחוץ להישג ידם. הקנאביס כאמור הוא אינו קטלני ואף בעל סגולות רפואיות ומשמש לטיפול בילדים חולים גם בישראל, אך ללא צורך רפואי מומלץ שלא לאפשר לילדים לצרוך אותו. המלצה של אתר The Stoner’s Cookbook העוסק בבישול עם קנאביס היא להדביק תוויות ברורות על קופסאות המכילות מאכלים עם קנאביס, כדי למנוע צריכה בטעות.

ראו עוד:
המדריך למעשן המתחיל
שוקולד קנאביס – מתכון פשוט וקל להכנה
קנאביס נוטלה: מתכון לממרח שוקולד אגוזים
קנאביס וסמים אחרים: מה מותר לערבב – ומה עדיף שלא

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר