מאות תעודות זהות של לקוחות ‘טלגראס’ נמצאות בידי המשטרה

בימים האחרונים זומנו לחקירה במשטרת ראשל”צ אזרחים החשודים בכך שרכשו קנאביס דרך אפליקציית ‘טלגרם’, בדגש על קבוצות ‘טלגראס’. חלקם מדווחים לנו כי ראו בידי המשטרה קלסר ובו בין 200 ל-500 צילומי תעודות זהות שנשלחו על ידי לקוחות לסוחרים, במסגרת שלב האימות לפני הרכישה.

למרות הצהרות המשטרה כי ביכולתה לנטרל את פעילות המסחר הענף בקנאביס בקבוצות ‘טלגראס‘, עד כה לא נרשמה כל ירידה בקצב המכירות ואף להפך מכך, דרך מה שמכונה כ’קניון הקנאביס’ החדש של ישראל.

במסגרת הליך רכישת הקנאביס דרך הפלטפורמה – המבוססת על אפליקציית המסרים ‘טלגרם’ – מתבקשים הלקוחות המעוניינים בקניית קנאביס לשלוח צילום של תעודת הזהות שלהם, לצד תמונת סלפי כלשהי, זאת כדי שהסוחרים יוכלו לאמת שלא מדובר בשוטר סמוי.

שיטה זו של אימות על ידי תעודות זהות העלתה מדי פעם חששות שמא מאגר תעודות הזהות ייחשף למשטרה, אך מאחר וידוע שכוחות האכיפה אינם מחפשים את הלקוחות הקטנים, אלא את הסוחרים עצמם, חשש זה לא פגע בקצב פעילות המסחר, הנאמד במיליוני שקלים ביום.

כעת נראה שאכן בידי המשטרה נמצא מאגר של תעודות זהות של לקוחות ‘טלגראס’, זאת ככל הנראה בעקבות מעצר של אחד הסוחרים מאזור ראשון לציון, שבמכשיר הטלפון שלו נמצאו לכאורה מאות צילומים מסוג זה.

בעקבות מאגר זה, זימנה בימים האחרונים משטרת ראשל”צ מספר לא ידוע של אזרחים החשודים ברכישת קנאביס – כאלו שפרטי תעודות הזהות שלהם הופיעו לכאורה באותם תצלומים.

“התקשרו אליי וזימנו אותי להגיע לתחנה,” מספר אחד המוזמנים לחקירה. “כשהגעתי אמרו לי ‘אתה לא מעניין את המשטרה, אנחנו יודעים שאתה צורך קנאביס אבל אנחנו לא מחפשים את הצרכנים, רק את הסוחרים’. אמרו לי עוד שהיו שם כבר המון אנשים”.

“בזמן החקירה החוקר הוציא קלסר עם עשרות רבות של דפים ובכל אחד מהדפים צילומים של כמה וכמה תעודות זהות,” הוא מעיד בשיחה עם המגזין. “היו בין 4 ל-8 תצלומים בכל עמוד – תמונת סלפי של בנאדם ולידו תעודת הזהות שלו. החוקר התחיל לדפדף בין כל תעודות הזהות עד שהגיע לתעודה שלי.”

“אני בטוח שהיו בקלסר בין 200 ל-500 תעודות זהות לפחות,” הוא אומר. “ראיתי שם גם המון תמונות סלפי, אפילו כאלה של בנות שתעודת הזהות מונחת להן על החזה – כנראה שזה מה שהסוחרים ביקשו מהן כדי לאמת שזו תמונה עדכנית.”

בעקבות בדיקה נוספת פנו אל המגזין ישראלים רבים שגם הם זומנו לחקירה בתחנת ראשון, מה שמאמת כנראה את עדות זו. “זומנתי לחקירה והראו לי מיליון ואחד נערים שחתמו,” מסרה תושבת העיר. “גם אני זומנתי, תיארתי לעצמי שזו איזה שטות,” כתב אחר.

“אני ראיתי בערך 350 דפים שבכל אחד יש שתי תעודות זהות,” מסר הבוקר (ב’) צעיר נוסף שזומן לחקירה בימים האחרונים. “אני לא מעניין אותם כמובן אותם, רק השיטה. מדובר בסוחר בכינוי קופי שופ [שחלק מהתמונות דלפו כנראה ממנו]. שאלו אותי על כתובת שנפגשתי איתו ואם ראיתי אותו.”

בתשובה לפניית המגזין לא הכחישו במשטרת ישראל את עובדת החקירה הנרחבת ואת הימצאות תעודות הזהות בידי המשטרה – אך טענו כי הפרטים אינם מדוייקים. “המידע המופיע בפנייה אינו מדוייק, בלשון המעטה, ובשלב זה אין בכוונתנו להתייחס לחקירות המתנהלות,” נמסר מהמשטרה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר