מאות בהפגנת המטופלים: “מצב חירום לאומי”

מאות מפגינים בתל אביב נגד התנהלות משרד הבריאות בעניין רפורמת הקנאביס הרפואי. המטופלים מתלוננים על כשלים ברפורמה שהובילו לפגיעה חמורה בבריאותם.

כ-300 מפגינים בשעה זו מול בניין קריית הממשלה בת”א, במחאה על כשלי רפורמת הקנאביס הרפואי ובטענות נגד משרד הבריאות והרופאים על התנהלותם נגד המטופלים.

במקום נוכחים בעיקר אנשים מבוגרים, רחוקים מדמות “הסטלן”, שקוראים יחדיו קריאות במחאה נגד הממשלה, כולל קריאות בוז נגד שר הבריאות רה”מ בנימין נתניהו וסגן השר יעקב ליצמן.

המטופלים קראו במגפון: “מעלים לנו את המחירים, מכרו לנו קנאביס עם עובש, אנחנו רק רוצים לחיות. אנחנו נאלצים לפנות לשוק השחור. מאזרחים שומרי חוק הפכנו לעבריינים. המדינה הפקירה אותנו ולא טורחים לנמק לנו מדוע מתעלמים מאיתנו”.

הפגנת מטופלי קנאביס רפואי
צילום: יובל ברקאי

“איך אפשר לחיות מקצבת נכות ולשלם אלפי שקלים על קנאביס,” תהה אחד המטופלים בהפגנה. “לא נפסיק עד שהמאבק הזה יסתיים. נמשיך בכל הכח.”

הפגנת מטופלי קנאביס בתל אביב
צילום: שירי סימן טוב

ענת קובלסקי, ממארגנות ההפגנה: “אנחנו קוראים לפרק את היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר). התאחדנו יחד, אין יותר מפלגות, אנחנו נשמור על הביחד הזה”.

הפגנת מטופלי קנאביס רפואי
צילום: יובל ברקאי

ניר יופטרו, ממארגני ההפגנה: “אנחנו רק רוצים לחיות. שמן קנאביס מחולל ניסים בכל העולם אבל ישראל אסרה על השימוש בו. מחירי הקנאביס קפצו לאלפי שקלים בחודש, וגם מי שידו משגת לא מצליח למצוא את התרופה כי אין קנאביס בבתי המרקחת. זה שכן נמצא בבית המרקחת הוא ברמה ירודה לעומת הסטנדרטים של קנאביס בחו”ל. חולים שכבר מצאו זני קנאביס שסייעו להם, נאלצים לחפש זנים חדשים. הרצף הטיפולי נקטע ומצבם מתדרדר. חולי סרטן סובלים כי פשוט אין מלאי. אחרים מחכים לרישיון חודשים, למרות הרפורמה שהיתה אמורה לשפר את התהליך. הרפורמה משפרת את מצבן של ספקיות קנאביס במקום של המטופלים. אדוני ראש הממשלה ושר הבריאות, סגן שר הבריאות, אנחנו נמצאים במצב חירום לאומי. עליכם להתעשת. המאבק שלנו לא נגמר היום, הוא רק מתחיל.”

הפגנת מטופלי קנאביס בתל אביב
צילום: שירי סימן טוב

גיא לרר: “חשבו על כל הדברים, על בתי המרקחת, על העסקים, אבל על דבר אחד לא חשבו – עליכם המטופלים. אני פונה לרופאים בתחינה: מתוך שבועת היפוקרטס, השבועה שמנחה את הרופאים, עליה הם נשבעים בשלב ההסמכה כרופאים. שם כתוב לשמור על החולים מאי-צדק. זה מה שצריך לעמוד לנגד עיניהם כשהם מורידים את המינון שאתם צריכים לקבל. רופא שמסרב לתת למטופל שלו קנאביס ובמקום זה דוחף לו תרופות פסיכיאטריות ומשככי כאבים – זה רופא שלא נאמן לשבועה לה הוא נשבע.”

הפגנת מטופלי קנאביס בתל אביב
צילום: שירי סימן טוב

ד”ר ברקת שיף: אני רואה בכם חברים שלי, חברים לדרך. אני בנויה מאותו חומר כמוכם. אני נדהמת וחסרת אונים מגזרות משרד הבריאות. אם לא נותנים תרופות החולה לא יקבל קנאביס, כך קובע משרד הבריאות בנהליו. בסוף אפריל נגזרה עלינו הרפורמה. מדיקליזציה. מה זה מדיקליזציה? במשטרים אפלים זו הדרך לאסור בני אדם שמתנגדים למשטר תחת מסווה של מחלות. אצלנו זה אומר להפוך את השרשרת בין המייצר למטופל לשרשרת בת 5 חוליות שכל אחת גוזרת קופון על חשבון החולה. אנחנו, המטפלים והמטופלים, יודעים מה זה קנאביס, שר הבריאות, מנכ”ל המשרד, בואו שבו איתנו ונפתח דף חדש.”

הפגנת מטופלי קנאביס רפואי

בהפגנה נאמו גם עו”ד יניב פרץ, עו”ד מרים בריינין ועו”ד יסמין מזרחי – המייצגים את המטופלים. כמו כן הגיעו לנאטום משה פייגלין ואורלי לוי, שמקווים להיכנס הפעם לכנסת בסוף קמפיין הבחירות הנוכחי, לאחר שכשלו לעשות זאת בבחירות הקודמות.

גם הורים לילדים, והילדים עצמם, נאמו בפני הקהל: “לקחו לנו את הטיפול שמציל את הילדים, שינו להם זנים, ביטלו להם את התרופה היחידה שמצילה להם את החיים. מה רוצים שנעשה? קנאביס זה צמח מרפא, וכך הוא היה כל הזמן, עד שהגיעו חברות ענק והחליטו לעשות מזה כסף. אנחנו ההוכחה שקנאביס זו תרופה.”

בתום האירוע אף הדליקו המטופלים נרות זיכרון לזכר קרוביהם.

שידור חי מהאירוע כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר