טוען...

השבוע בבורסה: העסקה המוזרה של מדיוי ומאבק השליטה באינטליקנה

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בשוק ההון - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: הקרב על השליטה בחברת אינטליקנה בין אורי וייס ליונה לוי מתחמם, פנאקסיה טוענת שיש בידיה מידע קליני לכאורה שהיא לא מוכנה לחשוף, מה קנאשור מתכוונת לספר למשקיעים בכנס זום בשבוע הבא, העסקה המוזרה ביותר שאי פעם נחתמה בשוק הקנאביס ועוד.

אינטליקנה: נורתה יריית הפתיחה במאבק השליטה?

חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה השבוע על כך שחברת אלויט (Alvit) של יונה לוי, לשעבר יושב ראש החברה וכיום בעל מניות המחזיק בכ-24.9% ממניות החברה, פנתה לחברה בדרישה לבצע מספר פעולות עקב אי סדרים שאלויט טוענת שיש בחברה. אינטליקנה לא דיווחה באילו אי סדרים לכאורה מדובר. מגזין קנאביס היה הראשון לדווח על הקרע בין מייסדי החברה יונה לוי לאורי וייס (מנכ”ל ומחזיק 27.2% ממניות החברה), קרע שהיה ניתן לזהותו עקב הצבעות שונות בשלל נושאים קריטיים שעלו להצבעה, למשל המינוי המחודש של יונה לוי ליושב ראש החברה. אורי וייס לא הצביע בעד ולכן הופסקה הכהונה של יונה לוי. כעת זהו בעצם הדיווח הראשון לבורסה שחושף רשמית את המאבק בין הצדדים בריש גלי. במקביל מניית אינטליקנה זינקה השבוע בכמה “פיקים”, מדוע? יתכן מאוד שמדובר בשחקנים בשוק המנסים לרכוש מניות בבורסה בשביל להוות “חיץ” בין שני בעלי השליטה. כלומר בשביל להיות לשון המאזניים, הקול שקובע במאבק, וכך אולי להירכש בהמשך על ידי אחד משני בעלי השליטה במחיר גבוה ממחיר המניה בשוק. יתכן גם שמדובר במקורבים של אחד משני בעלי השליטה שרוכשים מניות על מנת להצביע לצד שלו.

פנאקסיה תשווק מוצריה למטופלים אונקולוגים בגרמניה, ההסכם משום מה רשום על שם החברה האם

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע על הסכם הפצה עם חברת AxioNovo הגרמנית העוסקת בתחום האונקולוגיה, לדברי החברה מזה 15 שנה. במסגרת ההסכם תפיץ AxioNovo את מוצרי החברה לחולים אונקולוגים בגרמניה, אך משום מה ההסכם לא נחתם על ידי החברה, אלא על ידי החברה האם – “פנאקסיה תעשיות” – חברה פרטית בשליטת דדי סגל מנכ”ל פנאקסיה. לא ברור מה הסיבה לכך והיה טוב אם החברה הייתה מסבירה בדיווח את הסוגיה הזו ומציינת מדוע ההסכם נחתם באמצעות החברה האם ולא באמצעות החברה הציבורית. בכל מקרה, הזכויות בהסכם, כלומר הרווחים, ככל שיהיו כאלה, יגיעו לפנאקסיה הציבורית. כמו בכל שאר ההסכמים שחתמה פנאקסיה מה שיקבע בסוף זה התגובות מצד שוק המטופלים בגרמניה. כל עוד אין הזמנות מהותיות עם ציון של היקף כל הזמנה, למעשה אין להסכמים הללו שום ערך. דבר נוסף ששמנו לב אליו הוא שפנאקסיה ציינה בדיווח כי “המוצרים פותחו על בסיס מידע קליני רחב שנצבר בחברות קבוצת פנאקסיה”. מגזין קנאביס פנה לפנאקסיה כדי לנסות להבין על איזה “מידע קליני” בדיוק מדובר שכן לא ידוע על מחר קליני שהחברה ביצעה בתחום הקנאביס הרפואי, אך פניות חוזרות ונשנות לחברה עלו בתוהו. פנאקסיה פשוט מסרבת להגיב וזה די מקומם.

אינטרקיור הגישה את הטופס האחרון בדרך לנאסד”ק, אך בחודש האחרון המניה יורדת

בהמשך לדיווח של אינטרקיור (Intercure) בעלת קנדוק (Canndoc) משבוע שעבר על כך שהחברה צפויה להירשם למסחר בנאסד”ק בשבוע האחרון של חודש יולי, כלומר בשבוע הבא, החברה דיווחה השבוע על הגשת טופס F1 – שהוא הטופס האחרון שנדרש במסגרת הליך ההרשמה. הטופס הזה הוא בעצם הדוחות הכספיים של החברה שכבר פורסמו, רק בשפה האנגלית ולפי הכללים הנהוגים בנאסד”ק. מגזין קנאביס יעדכן כמובן אם וכאשר אינטרקיור אכן תירשם למסחר בנאסד”ק. בחודש האחרון המחזיקים במניה לא רווים נחת מבחינת מחירה בשוק, כשהמניה צנחה במהלך 30 הימים האחרונים ביותר מ-16%. עם זאת, בסך הכל, מאז ההודעה על המיזוג עם הספאק מניית החברה עלתה ב-17%.

קנאשור תקיים כנס זום, מה הנקודות המעניינות שיתכן שיאמרו וממה צריך להיזהר

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע על כך שקבעה כנס זום למשקיעים ב-27 ליולי בשעה 10:00 (ישודר כאן). באופן כללי לכנסי זום אין משמעות רבה מכיוון שמלכתחילה לחברות אסור להגיד בכנסים כאלה דברים שלא פורסמו לבורסה ואם הן רוצות “לחדש” משהו למשקיעים הן מוכרחות לרשום זאת במצגת או בטופס ייעודי כאשר הן המצגת והן הטופס חייבים, על פי חוק, להיות מפורסמים קודם לבורסה, לפני תחילת הכנס. “פליטות הפה” של מנכ”לים של חברות ציבוריות בכנסים כאלה הן מועטות מאוד שכן הם עוברים תדריך לפני, כך שלא בטוח שיש למה לצפות אלא אם רגע לפני תפורסם הודעה מהותית כלשהי. אז למה הכנסים האלה טובים? לרוב המטרה היא לנסות להתרשם מההנהלה או סתם לבזבז כמה שעות בבוקר. במקרה של קנאשור הנקודות החשובות שיהיה מעניין לשמוע הן בנוגע לקצב המכירות. החברה כזכור הציגה הכנסות של 4.2 מיליון שקל בחודש מאי 2021 – הכנסות שבחישוב שנתי מביאות אותה להיות אחת החברות הגדולות ביותר בסקטור הקנאביס במונחי הכנסות שנתיות (50.4 מיליון שקל). השאלה היא האם גם חודש יוני היה דומה בהכנסות, או שחודש מאי היה חריג לטובה, שכן חודש לפני מאי, בחודש אפריל, ההכנסות הסתכמו בכ-2.4 מיליון שקל בלבד. אבל לא הכל ורוד בקנאשור. הבעיה של קנאשור לא נמצאת בשורה העליונה, בהכנסות, אלא בשורה התחתונה. בסופו של דבר הרוב המוחלט של ההכנסות שלה לא מגיע ממוצרים שהיא מגדלת אלא מייצור לצדדי ג’ (קנדוק ובטר) וקניית סחורה מחוות אחרות (קנערבה וקאנומד) ומכירת הסחורה תחת המותג של קנאשור, כך שהחשש בשוק ההון הוא שיהיה לחברה קשה מאוד להציג רווחיות. אבל, המשקיעים יצטרכו לחכות לדוחות שיפורסמו בהמשך ואולי ישפכו אור על שאלות אלו. טיפ קטן לחברה: בדוחות מחצית 1, למרות שאין חובה כזאת, כדאי לקנאשור לציין פירוט לרבעונים מבחינת הכנסות ורווח שכן רק ברבעון 2 התחילו הכנסות מהותיות וככה המשקיעים יוכלו לשפוט כמה החברה מרוויחה או מפסידה ברבעון שהוא יחסית מלא מבחינת ההכנסות.

הזיה: מדיוי מוכרת מניות בחברה ומשלמת כסף למי שקונה

השבוע דיווחה חברת מדיוי (Medivie) אודות אחת העסקאות הביזאריות ביותר שנחתמו אי פעם בתולדות סקטור הקנאביס הישראלי בבורסה. על פי הדיווח מדיוי מוכרת את החברה שלה במקדוניה שעוסקת בגידול ועיבוד המפ לרוכש סרבי. אבל שימו לב: בתמורה לרכישה הרוכש ישלם לחברה כ-100 אירו והחברה תחזיר לו 100,000 אירו. או במילים פשוטות: החברה משלמת 99,900 אירו לבן אדם בשביל שיקח ממנה את המניות! הסבר אפשרי למהלך המוזר הזה שנמסר למגזין קנאביס על ידי מקורבים לחברה הוא שהרוכש איים באופן כלשהו לעשות לחברה בעיות במיזוג הצפוי שלה, אבל, ההסבר הזה קלוש למדי שכן החברה דיווחה קודם שלרוכש אין קשר אליה או לבעלי השליטה בה, כלומר אם היה לו קשר לחברה או לחברות הבנות שלה החברה הייתה צריכה לדווח על כך. גם התירוץ לפיו “החברה המקדונית בחובות” אינו תקף פה שכן מדובר על חברה בערבות מוגבלת, קרי – במידה והחברה פושטת רגל ונשארת עם חובות, מדיוי אינה חבה בהתחייבויות הללו. מדיוי כזכור כבר אינה חברת קנאביס מאז שיצאה מהתחום וחתמה על הסכם מיזוג עם חברת סטורג’ דרופ העוסקת בתחום האנרגיה המתחדשת ושגדי איזנקוט, הרמטכ”ל לשעבר, הוא יושב הראש שלה. עם זאת מדיוי עדיין מחזיקה בבעלות על חברת חוה בערבה – חווה השוכנת במושב חצבה ומנוהלת על ידי נועה בראל ודנה מלצר.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • אינטרקיור – 1.16%+
 • פנאקסיה – 0.42%-
 • קנאשור – 0.45%-
 • שיח מדיקל – 0.82%-
 • עמיר שיווק –  0.83%-
 • סמארט אגרו – 0.89%-
 • קאנומד – 1.85%-
 • פארמוקן – 2.29%-
 • נקסטייג’ – 2.34%-
 • אינטליקנה – 2.48%-
 • תיקון עולם קנביט – 3.24%-
 • יוניבו – 3.32%-
 • וונטייז – 3.60%-
 • טוגדר – 3.82%-
 • איי.אמ.סי – 4.08%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר