ח"כ עינת וילף מצטרפת למאבקם של המטופלים בקנאביס רפואי

כהכנה לקראת התכנסות "הוועדה למלחמה בסמים" שנערכה ב-06.03.2012, הכינו בעמותת מטופלי הקנאביס הרפואי, מסמך המפרט את הקשיים וההגבלות מהם סובלים אלו שאושר להם הטיפול בקנאביס רפואי במקום חומרים כימיים וכדורים ממכרים כאלה ואחרים.

בעקבות המסמך והוועדה בעניינו, פורסמו המסקנות בדו"ח מיוחד של הכנסת בנדון. הדו"ח קבע כי "לא חל שינוי של ממש בהסדרת השימוש בקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, ולכן לא נפתרו בעיות שפתרונן טמון בסיום הליך ההסדרה של השימוש בקנאביס הרפואי בישראל."

שלומי סנדק, אחד ממובילי המאבק למען שיפור השירות והביורוקטיה בתחום הקנאביס הרפואי, פנה לח"כ ד"ר עינת וילף – הבולטת בתמיכתה בנושא קנאביס רפואי, לגליזציה וכיוצ"ב, ומי שתיכנס ביום רביעי הקרוב (13.06) לתפקידה כיו"ר וועדת החינוך של הכנסת עד לתום הכנסת ה-18. – וקיים עימה ראיון.

לצפייה בראיון:

יעקב ליצמן, עינת וילף, שלומי סנדק
סגן השר יעקב ליצמן, ח"כ ד"ר עינת וילף ו"הסנדק של הקנאביס בישראל" - שלומי סנדק

בעקבות הראיון, הכינה ח"כ עינת וילף מכתב שיישלח בשבועות הקרובים אל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (אשר רק השבוע נתפסו ברכבו שאריות קנאביס), ובו מבקשת וילף מהשר לקדם את הטיפול בעניין הקנאביס הרפואי בישראל ולהקל על המטופלים בעלי האישור.

חשוב להדגיש כי גם לאחר קבלת האישור הרפואי המיוחל, חייהם של "המאושרים" אינם פשוטים וכרוכים במגבלות רבות אשר מונעות מהם לקיים אורח חיים תקין ונורמלי עד כדי כך שהם נאלצים להפוך לעבריינים בעל כורכם ועל אף האישור.

להלן תוכן המכתב שתשלח ח"כ עינת וילף לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

הנדון: בחינת שינוי מדיניות משרד הבריאות לגבי מתן היתרים לשימוש בקנאביס רפואי כטיפול תרופתי

שלום רב,

הגיעו לידי פניות רבות בעניין התנהלות ביורוקרטית ובלתי יעילה של משרד הבריאות במתן היתרים לשימוש בקנאביס רפואי כתרופה.

טענות רבות עולות מהשטח כלפי המדיניות של משרד הבריאות והמשרד לביטחון הפנים בתחום הקנאביס הרפואי וביניהן כי ההתנהלות היא בלתי שקופה, איטית, סבוכה, ביורוקרטית וגורמת לסבל רב ומיותר לחולים רבים.

בעקבות פגישות ושיחות שערכתי עם גורמים אזרחיים ואנשי מקצוע בנושא, ברצוני להציע שתשקול שינוי במדיניות כדלהלן:

1. הגדלת מספר רופאים המוסמכים לאשר טיפול בקנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות כך שתהיה זמינות למטופלים בכל רחבי הארץ כולל בפריפריה.

כיום רק לד"ר יהודה ברוך הסמכות לתת היתרים לשימוש בקנאביס רפואי, דבר היוצר מצב ריכוזי בידי אדם אחד, המקבל כאלף פניות חדשות בחודש. בנוסף עליו לטפל באלפי בקשות החידוש, בבקשות להעלאת מינון ובבקשות להחלפת ספק – כל זאת בנוסף לתפקידו כמנהל בית החולים אברבנאל.

הפתרון הוא להרחיב את מעגל הרופאים המומחים שיוכלו לאשר לאלפי המטופלים את הטיפול הדרוש להם.

יש לשקול להתוות מדיניות שתתיר שימוש בקנאביס רפואי כטיפול תרופתי לאילו הזקוקים לו שיש להם המלצה רשמית מרופא המטפל, אותה יגיש למשרד הבריאות. המלצה של רופא מומחה אמורה להספיק כדי להתיר למטופל את השימוש בתרופה.

לא ברור מדוע כיום, החלטתו של ד"ר יהודה ברוך גוברת על המלצות וחוות דעת מומחים נוספים בדחיית הבקשות לשימוש תרופתי בקנאביס הרפואי.

המטרה בהצעה זו היא להקל הן על משרד הבריאות בייעול תהליכים והן על ציבור המטופלים הזקוקים לטיפול זה כדי לנהל חיים נורמטיביים ללא תופעות לוואי.

2. הגדלת מספר ההתוויות למחלות שונות לטיפול בקנאביס רפואי.
עבור מטופלים רבים, מדובר בפתרון היחיד לשיפור איכות חייהם, תוך חיסכון ניכר בעלות התרופות ובתקציב סל התרופות למדינה. עלות הכימיקלים שמשמשים משככי כאבים לחולים מסתכמת בסכומי כסף גבוהים מהעלות שקאנביס רפואי עשוי לעלות.

בנוסף, תופעות הלוואי של כימיקלים אלה גורמים על פי דיווחי המטופלים לתסמינים קשים במיוחד המונעים מהם תפקוד נורמלי בחיי היום יום. זאת, לעומת האפקט החיובי של הטיפול בקנאביס הרפואי, המאפשר להם לנהל אורח חיים סדיר ולתרום את חלקם למדינה במקום להוות עול עליה.

3. קביעת קריטריונים לטיפול ובהדרכת מטופלים, הנחיית ציבור הרופאים, עריכה וריכוז מחקרים בנושא. הכוונת מחקרים עתידיים וקבוצות מיקוד, בשיתוף או באחריות משרד החקלאות: קביעת קריטריונים נאותים לגידול, ייצור ורישיונות למגדלים. משרד החקלאות האחראי על אכיפה ופיקוח על הגידולים בישראל יכול וצריך לתת להתערב בנושא ולתת פן נוסף ברגולציה והסדרתו.

4. שקיפות פרוטוקולים של הוועדה הבין-משרדית – תפקידה של ועדה זו היה לבחון את ההסדרה, הפיקוח וההתנהלות של עניין התרת השימוש בקנאביס הרפואי. הפרוטוקולים של ועדה זו למיטב ידיעתי נותרו כמעט חסויים וספק רב אם בכלל נרשמו. קיים צורך הכרחי, ציבורי ודמוקרטי בעניין שקיפות הפרוטוקולים של ועדה זו.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט