לתפוס ראש מסלוויה – למען המדע

עכברי מעבדה: חוקרים באוניברסיטת ‘ייל’ ערכו מחקר במהלכו הם ביקשו מ-30 נסיינים לעשן את צמח הסלוויה דיווינורום – מה זה עשה להם?

חלק מהאנשים סיפרו שהם שכחו איזה כיוון זה ‘למעלה’, אחרים טענו שהם כבר לא היו בטוחים אם הגוף שלהם שייך להם בכלל, היו כאלה שדיווחו על תחושה לא נעימה שבה האיברים הפנימיים של הגוף נתלשים מהמקום ומושלכים אל עבר ממדים שהם כלל לא ידעו על קיומם – והיה מיעוט שגם ידע לספר כיצד הוא “מרגיש” חפצים דוממים רק מלהביט בהם.

כל הדיווחים הללו הגיעו מאנשים שעישנו צמח ממשפחת המרווה המכונה ‘סלוויה דיווינורום‘, המוכר יותר פשוט בשם “סלוויה”. שנים רבות שהצמח הזה היה בשימוש בטקסים דתיים בקרב האינדיאנים במקסיקו ובאמריקה הלטינית, הוא מקושר בעיניהם למריה הקדושה ולגורמים רוחניים נוספים.

במהלך העשורים האחרונים צבר השימוש בצמח תאוצה רבה גם בארה”ב, בעיקר בזכות ההשפעות הפסיכואקטיביות שלו, כאשר צעירים רבים נוהגים לתעד את עצמם מעשנים את הסלוויה ומעלים את הסרטון ליוטיוב. התגובות כאמור מגוונות ביותר, כשלעיתים קרובות מעורבות תגובות של ניתוק, צחקוקים עזים ומוגבלות תנועה מסוימת.

החוקר פטר אדי מאוניברסיטת ‘ייל’ האמריקאית, החליט לערוך את המחקר הראשון על הצמח בסדר גודל משמעותי, זאת בכדי לנסות ולתאר את האפקטים הסובייקטיבים של עישון סלוויה.

אדי אסף חבורה של 30 נסיינים שיעשנו סלוויה בסביבה מוגנת ונינוחה במעבדה, כאשר יש צוות רפואי מוכן בהישג יד. אדי ישב ליד כל נסיין בזמן שהוא עישן דוגמית מוכנה של הצמח, ולאחר טריפ שערך בין 10 דקות לרבע שעה, הוא שוחח עימו על החוויה שעברה עליו.

גם זה בטח יעניין אותך
"אחד מסמי ההזיות החזקים ביותר בטבע". פריחת הסלוויה.
“אחד מסמי ההזיות החזקים ביותר בטבע”. פריחת הסלוויה.
האפקט הראשון שבא לידי ביטוי הוא תחושת ה-“היי” הפתאומית “כשאתה מעשן סלוויה, זה כמו להטיל מטבע – הכל נורמלי, ואז באופן מיידי הכל לפתע שונה לגמרי” אומר אדי. ההשפעה היא אינטנסיבית וייחודית: “קשה להשוות אותה לכל סוג אחר של סם” הוא מוסיף “בניגוד לשאר החומרים משני התודעה, ההתנסות עם הסלוויה היא חוויה שקשה לתאר במילים ולהגדיר בצורה פשטנית, כאשר אנשים רבים מדווחים על טריפים שונים ומגוונים”.

אם בכל זאת יש תיאור אחד משותף כמעט לכל הנסיינים במחקר – הוא שהסלוויה גורמת לאדם לשנות “אינטרפרטציה” בנוגע לתחושת הגוף על מצבו הפיזיולוגי, ובנוסף גם שינוי מסוים במודעות העצמית ובתפיסת המציאות.

“נכנסתי לזה חזק מאוד, ואיבדתי לגמרי את תחושת האוריינטציה שלי” מספר אחד מהנסיינים. קרוב ל-60% מהנבדקים דיווחו על תחושות דומות של חוסר אוריינטציה, כאשר חלקם שכחו היכן הם נמצאים בחלל. “היו גם כאלה שבכלל לא זכרו שהם עישנו סלוויה ולא ידעו להגיד מדוע הם בכלל נמצאים במעבדה מלכתחילה” מוסיף אדי.

הסלוויה כאמור שינתה את האופן שבו אנשים תופסים את הגוף של עצמם “הייתי מצויה בשילוב מוחלט עם האוויר סביבי” כתבה אישה אחת. “לא יכולתי לומר האם הייתי חלק מהשטיח, או חלק מהכיסא” סיפר אדם אחר.

חלק מהנבדקים דיווחו על שינויים ברגשות שלהם: כשליש מהנבדקים אמרו שהסלוויה גרמה להם להרגיש שמחים, ארבעה אמרו שההתנסות גרמה להם להרגיש מפוחדים. רק שניים מהנבדקים חוו את מה שאדי מכנה “טריפ רע”, משמע חוויה מורכבת מבחינה מנטלית שכללה גם חרדה “אבל ברגע שההשפעה נמוגה, הם היו בסדר גמור” הוא אמר.

“כאשר אתה מעשן סלוויה אתה עובר חוויה מסוימת, בין אם אתה רוצה בזה ובין אם לא” טוען אדי “רוב הנסיינים אמרו שהטריפ היה מוזר למדי, אבל ניטרלי – לא טוב או רע במיוחד”.

“צמח הסלוויה הוא אחד מסמי ההזיות החזקים ביותר בטבע” מוסיף אדי “יש לו אופן פעולה ייחודי, כשהוא מתפקד על רצפטורים אופיאדים, מעריכים כי אותם קולטנים טבעיים קשורים לתחושות כאב, מצב רוח ומודעות. שלא כמו חומרים הזייתיים אחרים, הסלוויה ככל הנראה לא משפיעה על רמת הסרוטונין בגוף”.

בנוסף, מחקרים מראים כי לסלוויה עשוי להיות פוטנציאל אמיתי בטיפול בהתמכרויות, כאשר בבדיקות על בעלי חיים נראה כי הסלוויה מצליחה לצמצם את הדחף לחומרים כמו קוקאין “זה פועל במוח בצורה די הפוכה לצורה שבה פועלים האופיאטים” מספר אדי ומוסיף כי הסלוויה היא אמנם חומר חזק למדי, אך בשימוש נכון אין היא מהווה סכנה משמעותית – “ובזכות המאפיינים הייחודיים שלה, היא יכולה ללמד אותנו דברים חדשים על המוח”.

למרות שברמה הפדרלית הסם נותר חוקי, ישנם מספר מדינות בארה”ב שכבר הוציאו אותו מהחוק , מדינות נוספות החלו במהלכים דומים “מבחינה מדעית – זה איננה מגמה חיובית” אומר אדי “הוצאה מהחוק של חומר מסוים עשויה להוריד את שימוש הרחוב שלו, אבל במקביל זה עלול לפגוע ביעילות של המחקר המדעי הלגיטימי שאנחנו בהחלט עוד צריכים להמשיך ולעשות”.

מקור

ראו עוד:
סמים יפים: הצמחים מאחורי החומרים
טריפ ריפורט: איך להשתמש בפטריות קסם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר