תמיכה פוליטית חסרת תקדים בביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל

בתום בחירות 2019 ישנן 6 מפלגות בכנסת התומכות במוצהר בביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל. גם התמיכה בלגליזציה השתפרה משמעותית ובכל מקרה אפשר לצפות להקלה נוספת ברדיפת צרכני הקנאביס בישראל.

תמיכה פוליטית חסרת תקדים בביטול חוקי הפללת צרכני הקנאביס בישראל בעקבות בחירות 2019 ששמו את שאלת חוקיות הקנאביס במרכז הדיון הציבורי.

על פי עמדות המפלגות הרשמיות, כפי שנאספו במהלך קמפיין הבחירות, ישנה כיום תמיכה מלאה ומוחלטת בטיפול בקנאביס רפואי ובהקלה על המטופלים.

בנוסף לראשונה ישנו רוב תומך בכנסת בביטול חוקי הפללת צרכני הקנאביס: 6 מפלגות בכנסת התומכות בביטול ההפללה לעומת 5 בלבד שמתנגדות או מסרבות לקבוע עמדה חיובית בנושא.

במדידה לפי מנדטים מספרים אלו משמעותיים אף יותר: רק 28 התומכים בהשארת המצב על כנו, לעומת 92 התומכים בעדכון והקלה בחוק.

בנוסף לראשונה ישנן בכנסת 2 מפלגות (העבודה, מרצ) התומכות במוצהר בהסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל, לצד 3 נוספות (הליכוד, כחול לבן, כולנו) השוקלות זאת ברצינות.

בנימין נתניהו (צילום: הדס פארוש, פלאש90)
הבטיח, וצפוי לקיים. רה”מ בנימין נתניהו (צילום: הדס פארוש, פלאש90)

עוד תוצאה שהתקבלה בבחירות 2019 היא התחייבות של רה”מ בנימין נתניהו לקדם ביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס, במודל מקל יותר מזה שגיבש השר גלעד ארדן ונכנס לאחרונה לתוקף (“חוק הקנסות”).

גם יו”ר האופוזיציה המיועד בני גנץ, ראש המפלגה השנייה בגודלה בכנסת, הביע תמיכה בביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס ואף הצהיר כי שוקל בחיוב הסדרה מלאה במודל קולורדו (לגליזציה).

תוצאה נוספת היא חשיפה מלאה וברורה של המתנגדים להקלה על חוקי הקנאביס, אלו המפלגות הערביות (בעיקר בל”ד רע”ם), הדתיות (ש”ס ויהדות התורה) והימין הקיצוני (ישראל ביתנו ואיחוד הימין).

כפי שחשף מגזין קנאביס לראשונה תונח על שולחן הממשלה בקרוב מאוד הצעת חוק חדשה מטעם ח”כ שרן השכל (הליכוד) שצפויה להביא לביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס.

הצעת חוק זו, המבוססת על הצעה קודמת שעלתה בשנת 2016 אך לא צלחה, זוכה לראשונה לתמיכת רה”מ נתניהו. לפי ההצעה עבירת שימוש עצמי בקנאביס לא תהיה פלילית כלל והקנסות כנגדה יהיו נמוכים בהרבה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר