לראשונה: קשישים במוסדות סיעודיים יקבלו קנאביס רפואי

קנאביס לקשישים: משרד הבריאות ממשיך את הרחבת הטיפול בקנאביס רפואי ולאחר האישור ההיסטורי שניתן לחולי אפילפסיה, מודיע כעת מנהל היחידה לקנאביס רפואי כי חולים גריאטרים במוסדות סיעודיים יוכלו לקבל רשיון לקנאביס באופן ישיר מהרופא במוסד בו הם שוכנים.

ד"ר מיקי דור, סגן מנהל יק"ר (היחידה לקנאביס רפואי) והאיש שחותם על רשיונות הקנאביס הרפואי של כל החולים בישראל, הודיע היום כי בקרוב מאוד יוכלו כל קשישי ישראל והחולים הגריאטריים בישראל, השוכנים במוסדות סיעודיים, ליהנות מרשיונות לקנאביס רפואי.

דוקטור מיכאל (מיקי) דור
ד"ר מיכאל דור – סגן מנהל יק"ר

בניגוד לבעבר, אז ניתנו רשיונות בודדים למוסדות ספציפיים, האישור כעת יהיה לראשונה לכל המוסדות הגריאטריים בישראל.

קנאביס רפואי לקשישים

לדבריו של ד"ר דור, שנשא דברים במסגרת כנס קנאביס רפואי מיוחד שנערך הערב (ד') מטעם חברת הקנאביס הרפואי הישראלית 'שיח', "כבר בימים הקרובים תאושר התוכנית לאפשר לרופאים במוסדות גריאטריים לספק רשיונות קנאביס רפואי לקשישים המטופלים במוסד".

דור סיפר עוד כי בשבועות הקרובים ייפתח קורס הקנאביס הרפואי הראשון לרופאים בישראל – קורס שיכשיר מאות רופאים, ביניהם גם רופאי משפחה, לספק רשיונות לשימוש בקנאביס רפואי.עם זאת ציין דור כי בשלב הראשון הרופאים המוסמכים יוכלו רק להגיש המלצות, אך בהמשך אף לספק רשיונות בעצמם. "יש לחץ גדול על מרפאות הכאב גם בלי קשר לקנאביס, אני מקווה שהקורס הקרוב ישחרר במעט את הלחץ," אמר.

עוד הוא ציין את האישור האחרון שנתן לחולי אפילפסיה לקבל רשיונות לקנאביס רפואי, כפי שדיווחנו כאן לראשונה. מנגד הוא התייחס להפסקת הטיפול בקנאביס בחולי גלאוקומה: "בעבר ניתנו אישורים לגלאוקומה בטענה שזה מוריד לחץ תוך עיני. לפי הנחיה שקיבלנו, שאין שום הוכחה שקנאביס עוזר לגלאוקומה, הפסקנו את הטיפול במחלה זו בעזרת קנאביס," אמר.

לא מאשרים קנאביס בהריון

לדבריו של דור כ-40% מהמטופלים בקנאביס רפואי בישראל הם חולים אונקולוגים (סרטן). "חולי סרטן שנרפאו אחרי 5 שנים ממשיכים לקבל קנאביס למרות שהבריאו," אמר. "אנו מנסים לעתים להפסיק את הרשיונות הללו אך מתקשים בכך."

כמו כן התייחס לשימוש בקנאביס בזמן הריון ואמר שלמרות שאין הוכחות לנזק לעובר בזמן ההריון, החליט משרד הבריאות לא לאשר קנאביס רפואי לנשים בהריון, זאת לדבריו עקב סיכונים שמשרד הבריאות לא יכול לקחת עליהם אחריות.

עוד הוא דיבר על הבעיות במרפאות הכאב, שסגרו לפני מספר חודשים את שעריהן בפני החולים ובשבוע שעבר קיבלו הוראה ממשרד הבריאות לחדול מהאיסור בחזרה בחולים.

בקרוב מכרז למגדלים?

בחודש ינואר 2016 יגיש משרד הבריאות את תשובתו לבג"ץ, וצפוי עד אז להשלים את בניית הקורס וההדרכות. לדבריו של דור צפוי משרד חוות הגידול לצמוח ואמר כי בקרוב צפוי להיפתח מכרז למגדלי קנאביס רפואי חדשים.

בנוגע לנושא ייצוא קנאביס רפואי לחו"ל אמר שבעוד שמשרדי הבריאות והכלכלה הסכימו לאשר את ייצוא הקנאביס, המשרד לביטחון הפנים סירב לאשר זאת – כפי שדיווחנו לראשונה כאן. "ייצוא קנאביס רפואי יוביל לפשיעה חמורה," מסר השר לבטחון פנים גלעד ארדן, שבעצמו היה בעבר יו"ר אגודת 'אל-סם'.

בסיכום הכנס אמר ד"ר דור שאין כרגע מספיק בקרה על הקנאביס הרפואי ובישר שביום שיהיו וויסות ובקרה ראויים, החומר יחולק באופן מסודר בבתי המרקחת, הן תפרחות והן מוצרים אחרים. "ביום הזה ניתן יהיה לסגור את היחידה לקנאביס רפואי, אבל עד אז אנו ממשיכים לעבוד," סיכם.

הדברים נאמרו במסגרת כנס קנאביס רפואי מיוחד שנערך הערב מטעם חברת הקנאביס הרפואי 'שיח'.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט