קנאביס במסעדות: לראשונה ייפתחו 'קופישופס' בבירת קולורדו

דנבר, בירת קולורדו, תאפשר צריכת קנאביס במסעדות, ברים ומועדונים: לראשונה יוכלו התושבים לא רק לרכוש קנאביס בחנויות אלא גם לצרוך אותו בו במקום, אך ללא עישון, זאת במסגרת תכנית פיילוט ארבע-שנתית חדשה. עד כה חוקי הלגליזציה התירו רק צריכת קנאביס בבית. החוק התקבל במשאל עם.

שבוע חלף מאז נבחר דונלד טראמפ לנשיאות ומאז אושרה לגליזציה ב-4 מדינות נוספות בארה"ב. אך מלבד ההצלחה האדירה במשאלי העם מגיעה בשורה נוספת, ממדינה שכבר אישרה לגליזציה לפני 4 שנים.

תושבי קולורדו, הנהנים כבר היום מחנויות קנאביס, גידול ביתי ושימוש חופשי, הצביעו במקביל לבחירות לנשיאות גם במשאל עם על 'יוזמה 300' שמטרתה לפתוח פיילוט שיימשך ארבע שנים ויתיר ללקוחות בעיר הבירה דנבר לצרוך קנאביס בעסקים שהתירו זאת, ולא רק בביתם כפי שקובע החוק כיום.

קנאביס במסעדות

אחרי שבוע מורט עצבים במהלכו המתינו תומכי הקנאביס לתוצאות הספירה הרשמיות, דווח אמש (ב') כי התוצאה היא סופית ומוחלטת: 53% מתושבי קולורדו הצביעו בעד היתר לצרוך קנאביס בשטח מסעדות, פאבים, מועדונים ואפילו סטודיואים של יוגה או חדרי כושר בדנבר – זאת בהתאם לרגולציה ונהלים קבועים.

בכך הופכת דנבר לעיר הראשונה בארה"ב המאשרת צריכת קנאביס באזורים ציבוריים במודל הדומה ל'קופישופס' באמסטרדם ולמועדוני הקנאביס של ברצלונה, המתירים צריכת קנאביס לאחר הרכישה בשטח העסק לצד מכירת מזון ושתייה קלה.

יחד עם זאת על פי החוק בדנבר עישון הוא אסור בשטחים ציבוריים ועל כן בהתאם ייאסר גם עישון של קנאביס. מי שירצה בכל זאת יוכל לצרוך את הקנאביס שלו באידוי, שמן או מזון. יחד עם זאת כן תותר צריכת הקנאביס בשטח מוגדר מחוץ למועדון או למסעדה שתרצה בכך.

קאץ' נוסף הוא שעסקים שירצו להתיר צריכת קנאביס בשטחם ייאלצו לקבל קודם סדרת אישורים מהעירייה ומהשכנים בבניינים הסמוכים.

לא מחר

החוק החדש ייכנס לתוקפו באופן מיידי, אך הביורוקרטיה בדרך לקבל אישור להתיר צריכת קנאביס בשטח עסקי היא לא קטנה. החוק הנוכחי בקולורדו קובע כי אסור למכור קנאביס לצד אלכוהול או מוצרי מזון, כך שעסקים בדנבר המעוניינים לעשות זאת בעקבות אישור היוזמה החדשה בעיר, ייאלצו למלא אחר הוראות קפדניות למדי.

על פי המפורט בחוק החדש מחויבות עיריית דנבר לקבל בקשות רשמיות להיתרי צריכת קנאביס בשטח עסקים כבר בתוך חודשיים מפרסום תוצאות משאל העם, כלומר לקראת סוף ינואר 2017. יחד עם זאת לא נקבע מועד מוגדר בו יחלו בחלוקת הרשיונות עצמם.

"זה הצעד ההגיוני ביותר לעשות," אומר אמט רייסטרופר, מנהל בקמפיין התמיכה בהצעת החוק, לרשת AP. "זה נוגע לאחריות אישית, עלינו לכבד אנשים מבוגרים המעוניינים במקום נעים להנות בו מצריכת קנאביס."

כאמור 4 מדינות נוספות אישרו לגליזציה במסגרת משאלי העם בשבוע שעבר, כאשר שתיים מתוכן, קליפורניה ומיין, גם אישרו פתיחת 'קופישופס' שכאלה. קולורדו עם זאת תהיה הראשונה שתהנה מהשינוי בפועל.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט