טוען...

לראשונה: סקר הסמים העולמי הגיע לישראל (השתתפו עכשיו)

אם אתם בני או בנות 16 ומעלה, אתם מוזמנים להשתתף עכשיו בסקר הסמים העולמי. הסקר מתקיים מדי שנה בקרב מאות אלפי משתתפים מעשרות מדינות בעולם והשנה לראשונה גם בעברית, זאת בזכות יוזמה של אוניברסיטת חיפה בשיתוף מגזין קנאביס.

בכל שנה מאז 2010 נערך ‘סקר הסמים העולמי‘ (GDS – Global Drug Survey), עליו עונים מאות אלפי צרכנים ממדינות בכל העולם.

השנה, לראשונה, יכולים גם דוברי עברית להשתתף בסקר הגדול, זאת בזכות יוזמה משותפת של אוניברסיטת חיפה ומגזין קנאביס, העורכים יחדיו בשנים האחרונות סקרים משותפים בנושאי קנאביס וסמים.

מדובר בסקר המקיף ביותר הנערך בנושא סמים ושימוש בסמים בעולם, שבסופו נחשפות תוצאותיו בפומבי במטרה להפוך את השימוש בסמים לבטוח יותר.

הסקר נערך בצורה אנונימית לגמרי, על פלטפורמה מוצפנת, ונבדק על ידי רשת רחבה של חוקרים ומומחים בינלאומיים בתחומי צריכת סמים ותרופות, אפידמולוגיה ומדיניות.

להשתתפות בסקר מלאו הפרטים בטופס שלהלן ולחצו ‘הבא’ (שימו לב: האחוזים בתחתית הסקר אינם מייצגים נאמנה. הסקר מסתיים בערך ב-20%).

לחילופין ניתן להיכנס לסקר ישירות בקישור זה.

“GDS מתמקד בנושאים שמכוני המחקר ומרכזי הידע הממומנים על ידי ממשלות לעיתים מתעלמים מהם,” אומרת ד”ר שרון שניטמן, מרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה והחוקרת הראשית של הסקר בישראל.

שרון שניטמן
ד”ר שרון שניטמן, אוניברסיטת חיפה, עורכת הסקר בישראל

“בגלל שאנחנו גוף עצמאי יש לנו את היכולת לבדוק נושאים שרלוונטיים לאנשים המשתמשים בסמים,” היא מוסיפה. “אנחנו יכולים להתמקד במשימה שלנו – הפיכת השימוש בסמים לבטוח יותר – ללא קשר למעמד החוקי של הסם עליו מדובר. המחקר נערך באישור ועדת האתיקה של אוניברסיטת חיפה ושל אוניברסיטאות נוספות בעולם.”

“אנו מצפים מאוד לקבל השנה לראשונה נתונים מישראלים המשתמשים בסמים שונים, במטרה לפרסם את הנתונים לקהל הרחב, לקובעי מדיניות ובכתבי עת מקצועיים,” מסכמת ד”ר שניטמן ומקווה שאחוז הישראלים המשתתפים בסקר יגיע למקומות הראשונים בעולם.

פרופ’ אדם וינשטוק, המקים והעומד בראש סקר הסמים העולמי, מסר כי “אנו מאמינים בגישה הוגנת לטיפול בהתמכרויות, במניעת נזק ופגיעות שעלולות להיגרם כתוצאה ממנת יתר, וחוששים ממדיניות ממשלתית לא רציונלית הנוגעת לסמים ומפגיעה בזכויות אדם העלולות לנבוע ממדיניות כזו. עבורנו האתגר הוא להבטיח שקולָם של צרכני הסמים והתרופות יישמע, וזה כי פעמים רבות מדי הקולות האלו מושתקים.”

“GDS רואה את תפקידה בהנגשת מידע על ניסיונם של מאות אלפי משתמשי סמים ברחבי העולם,” מוסיף פרופ’ וינשטוק. “תוצאות הסקר יופיעו באתר האינטרט שלנו ויופצו בישראל על ידי מגזין קנאביס, שותף המדיה המקומי שלנו.”

מלבד ההתמקדות בנושא צריכת הקנאביס בישראל ובעולם, יעסוק הסקר גם השנה (GDS2018) בנפיצות השימוש בחומרים כמו LSD, MDMA, קוקאין ועוד, וייבחן את הסיבות העיקריות ל”אובדן הבתולין” של אנשים בתחום הסמים ואת מקורות הרכישה של חומרים אלו בדארקנט וברחוב.

סקר הסמים העולמי מצא בשנת 2013 עלייה בשימוש ב-DMT במדינות בכל העולם. בשנת 2015 מצא הסקר שקנאביס הוא הסם השלישי הנפוץ ביותר בעולם אחרי אלכוהול וסיגריות.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר