לראשונה חולה תטוס עם קנאביס לחו"ל – באישור משרד הבריאות

תקדים: לראשונה ישראלית המחזיקה ברשיון קנאביס רפואי תיקח את התרופה שלה איתה לחו"ל באישור ובגיבוי רשמי של משרד הבריאות – וזאת למרות שביחידה לקנאביס רפואי התעקשו עד כה שהדבר אסור. "לאחר שיקול מעמיק, קיבלה המטופלת הנ"ל אישור חריג ומיוחד," נמסר מדוברות המשרד.

כתב חדשות 2 יואב אבן חשף הערב (ד') כי לראשונה אישר משרד הבריאות לישראלית המחזיקה ברשיון קנאביס רפואי לקחת את הקנאביס שלה איתה לחו"ל.

עד כה המדיניות בנוגע לנסיעות מטופלי קנאביס רפואי לחו"ל היתה אסורה לחלוטין מבחינת היחידה לקנאביס רפואי והם הבהירו זאת שוב ושוב בתגובה לפניות חוזרות. שם אף הבהירו לא אחת כי "מדובר בעבירה על החוק".

כפי שחשפנו לראשונה ישנן אמנם מדינות שמתירות הגעה אליהן עם קנאביס רפואי (רשימת המדינות כאן), אך גם כאשר אותן מדינות אישרו הגעה אליהן עם התרופה, משרד הבריאות הישראלי התעקש בתוקף שלא לאשר זאת.

כעת תוכל כאמור מטופלת לקחת את הקנאביס שלה איתה לשווייץ לאחר שקיבלה את האישור ממשרד הבריאות השוויצרי – ולראשונה גם ממשרד הבריאות הישראלי, זאת על פי ההודעה שנמסרה ובה הוסבר כי מדובר במקרה חריג ויוצא דופן במיוחד.

"מדיניות משרד הבריאות בנושא לא השתנתה ולפיה לא ניתנים היתרים להוצאת קנביס מתחומי המדינה," מסבירים במשרד הבריאות. "יחד עם האמור לעיל ולאחר שיקול מעמיק, קיבלה המטופלת הנ"ל אישור חריג ומיוחד ובנסיבות חריגות, אשר בשל חובת החיסיון והפרטיות איננו יכולים לפרטן."

בהמשך ההודעה מבהיר משרד הבריאות כי במדינות שונות ישנן תקנות שונות וכי תורף הרשיון הישראלי לקנאביס רפואי תקף אך ורק במדינת ישראל. "אין למשרד הבריאות הישראלי כל יכולת להשפיע על ההליכים שיינקטו באותן מדינות ולמעצר נוסע ואף לנקיטה בהליכים פליליים," הובהר.

נציין שוב שנציגי היחידה לקנאביס רפואי סירבו בתוקף לבקשות דומות שנשלחו אליהם גם בשבועות האחרונים, וייתכן שכעת נפתח פתח לקבלת אישורים דומים גם עבור חולים נוספים.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט