לראשונה מזה זמן רב: ירידה במספר מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל

מאז הטמעת רפורמת הקנאביס הרפואי בבתי מרקחת באפריל 2019 זינק מספר המטופלים בכמעט 200%, יש שאומרים במטרה "לקבור" את הסיכוי להשבת האסדרה הישנה. לאחר עלייה קבועה של כ-3,000 מטופלים חדשים בחודש במהלך 2021, בחודש שחלף, באופן חריג, נרשמה לראשונה ירידה

נכון לסוף חודש ספטמבר 2021 יש בישראל 101,779 מחזיקי רישיון לשימוש בקנאביס רפואי – נתון נמוך יותר מהחודש שקדם, סוף אוגוסט, אז עמד המספר על 101,783. מדובר בפעם הראשונה בשנה וחצי האחרונות ואחת הפעמים הבודדות מאז ומעולם בה מספר המטופלים יורד ולא עולה.

מספר מטופלי קנאביס רפואי בישראל ספטמבר 2021
מספר מטופלי קנאביס רפואי בישראל לאורך השנים האחרונות – לראשונה מזה זמן רב נרשמה ירידה בחודש שחלף

כבר לפני חודשים הערכנו כאן במגזין קנאביס כי צפויה ירידה בקצב העלייה החודשי, בין השאר עקב מכתב אזהרה ששלח משרד הבריאות לרופאי הקנאביס בדרישה מרומזת לרסן עצמם ולא לתת רשיונות בקלות מדי.

עם זאת, איש לא ציפה אז לירידה במספר הכולל של המטופלים, שעלה בשנה האחרונה בקצב ממוצע של כמעט 3,000 רשיונות חדשים בחודש. הלחץ לעצור את השטף גבר כאשר המספר חצה את רף ה-100,000.

ירידות דומות במספר הכולל של בעלי רשיונות הקנאביס הרפואי נרשמו כאמור רק פעמים בודדות מאז הקמת הענף לפני יותר מעשור, ופעם אחת בלבד (בפברואר 2020) מאז הטמעת הרפורמה באפריל 2019.

זכאות מינון קנאביס רפואי בישראל ספטמבר 2021
נתוני הזכאות מבחינת מינון עלו כרגיל, בין השאר מכיוון שיותר מטופלים קיבלו רשיון ל-30 גרם בחודש במקום 20 גרם (כ-80% מהזכאות מנוצלים בפועל לפי הערכות)

כזכור, לאחרונה מנסה משרד הבריאות לעצור גם את פועלה של רופאת הקנאביס המובילה מבחינה זו, ד”ר לביה תמיר, האחראית על כמות גדולה של רשיונות מכיוון שהיא גובה סכום נמוך עבור השירות, בניגוד לאחרים.

יש שמעריכים שהזינוק החד במספר המטופלים מאז הרפורמה, מ-35,000 ל-101,000 תוך שנתיים וחצי, נבע מניסיון, מוצלח כנראה, של מנהל היק”ר יובל לנדשפט להביא לרוב של רשיונות חדשים בענף וכך “לקבור” את הסיכוי להשבת האסדרה הישנה.

כמות מינון חודשי של קנאביס רפואי בספטמבר 2021
לראשונה יותר זכאים ל-30 גרם בחודש מאשר זכאים ל-20 גרם בחודש, מה שמסביר את העלייה בזכאות למינונים לעומת הירידה בזכאות לרשיונות

עוד מראים הנתונים בדו”ח החודשי (PDF) עם זאת כי מבחינת המינונים הזכאות במרשמים ממשיכה לעלות ועמדה בספטמבר על 3.86 טון בסך הכל, לעומת 3.78 טון בחודש הקודם. כרגיל, יותר מ-88% ממנה בתפרחת ופחות מ-12% במיצוי (שמן).

יש לזכור שמדובר בנתוני זכאות, ולא בנתוני “משיכה” בפועל – נתונים אותם משרד הבריאות מסרב בינתיים לחשוף למרות פניות חוזרות. על פי הערכות הניצול בפועל הוא של כ-80% מתוך סך הזכאות.

מחלות (התוויות) בגינן מקבלים רישיון קנאביס רפואי בישראל
עדיין יותר מ-50% מקבלים רשיון בגלל סעיף “כאב” ויותר -15% בגלל סעיף לא ידוע “אחר”

כרגיל, החלק הארי של הזכאים לרישיון זכאים לו על בסיס התוויית “כאב”, המהווה מעל 50% מסך כל המטופלים. בחודש ספטמבר יותר מ-55 אלף מתוך 101 אלף המטופלים מחזיקים ברישיון בגלל התווייה זו.

במקום השני, גם כן כרגיל, סעיף “אחר”, עם יותר מ-15 אלף מטופלים, כלומר כ-15%. סעיף זה מתייחס לבעיות בריאותיות שאינן ברשימת ההתוויות. משרד הבריאות מסרב לחשוף אילו מחלות נכללות בסעיף זה.

רוב המטופלים, כ-23% מהם, מחזיקים ברישיון ל-30 גרם קנאביס בחודש ובצמוד אליהם, 22% מהמטופלים, מחזיקים ברישיון ל-20 גרם בחודש. נתון זה הוא ראשוני והתהפך החודש לעומת החודשים הקודמים אז היה תמיד יתרון קל לבעלי ה-20 גרם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר