מסתבר שהממשלה מאשרת יבוא זרעי קנאביס מחו”ל

החל מ-1.1.18 משרד החקלאות מאשר לחקלאים בישראל להגיש בקשה ליבוא זרעי קנאביס מרוסיה, כך בהודעה מיוחדת. הסיבה לאישור לא ידועה, אך סביר שקשורה לקשיים של המדינה בייבוא חוקי של גנטיקה מחו”ל. אישורים קודמים ניתנו בעבר למספר מדינות באירופה וכן לתרביות רקמה של קנאביס מארה”ב. במרבית המדינות אין כלל ענף קנאביס רפואי ובחלק מהאחרות ייצוא קנאביס הוא אסור.

חברות הקנאביס הרפואי בישראל עומדות בפני בעיה לקראת הטמעת רפורמת הקנאביס הרפואי (‘מדיקליזציה’), זאת מאחר וזני הקנאביס הניתנים זה שנים לחולים, אינם עומדים בנהלי רישום הזנים שדורשת הרפורמה, המחייבים להשתמש אך ורק בגנטיקה של קנאביס שהגיעה לישראל בהליך מאושר וחוקי.

מאחר וזרעי קנאביס נחשבים לסם מסוכן על פי אמנת האו”ם, בכדי לייבא אותם לישראל באופן חוקי נדרש אישור ממשלתי מיוחד שטרם ניתן עד היום גם של המדינה המייצאת וגם של המדינה המייבאת – מה שמהווה אחת הסיבות המרכזיות לעיכוב המתמשך בהטמעת הרפורמה.

כעת נראה כי החל מה-1.1.2018 חקלאים המעוניינים לגדל קנאביס רפואי בישראל ולהיכנס לפעול במסגרת הרפורמה, יכולים להגיש בקשה לאישור יבוא של זרעי קנאביס מרוסיה.

עוד מסתבר כעת כי על פי הנחיות קודמות שפורסמו במהלך שנת 2017 ניתן לייבא את זרעי הקנאביס גם מקנדה, צ’כיה, פולין, הונגריה או סלובקיה וכן תרביות רקמה של קנאביס מארה”ב.

“החלטה זו מוזרה מאוד כי כל המדינות ברשימה אינן מתירות ייצוא של קנאביס לחו”ל,” אומר גורם בענף. “בדקנו את זה טוב עם כל המדינות האלה ולא אפשרי לייצא משם קנאביס.”

על כן לא ברור מדוע אישר משרד החקלאות לייבא את זרעי הקנאביס מרוסיה, מי החברה ממנה ניתן לייבא את הזרעים והאם יש בידיה אישורי גנטיקה חוקיים, מחקרים כלשהם וכיוצ”ב. בהחלט ייתכן כי מדובר בייבוא של זרעי קנאביס ‘המפ’, שאינם מכילים THC – אך במקרה כזה הם לא אמורים להיות מיועדים לשימוש רפואי.

על פי הכתוב במסמך, מי שמעוניין לייבא זרעי קנאביס או תרביות רקמה בהתאם להנחיות הרשמיות, צריך לפנות ליחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) ולקבל את אישור היבוא מהם.

גורם בענף עמו שוחחנו נשמע קצת סקפטי לגבי הסיכוי שזה יקרה: “ישראל, המובילה את המחקר בקנאביס בעולם, בוחרת לייבא גנטיקה של קנאביס רפואי ממדינה שאין בה ולו מטופלל קנאביס רפואי אחד ושהשלטונות בה מתנגדים בכל תוקף להקמה של ענף כזה”.

“זה נשמע כמו בדיחה לא אמיתית,” הוא מוסיף. “מדובר בסופו של דבר בבריאותם של חולים, ככה שהבדיחה הזאת אפילו לא מצחיקה. ישראל תייבא גנטיקה של קנאביס רפואי מרוסיה כמו שישראל תייבא מטוסים ללא טייס מסודן.”

פנינו למשרדי החקלאות והבריאות בכמה שאלות בנושא זה, שיפורסמו כאן אם וכאשר יימסרו. כך למשל שאלנו מי החברה ברוסיה ממנה ניתן לקבל את זרעי הקנאביס, האם ברוסיה יש זרעי קנאביס הגדלים בתקן GMP ותואמים את הדרישה החדשה של הרפורמה הישראלית, מדוע דווקא משם אושר ייבוא של זרעי קנאביס, האם ישנן מדינות נוספות מהן ניתן לייבא זרעי קנאביס, האם ממשלת רוסיה אישרה את הייצוא ועל בסיס מה פותחו זרעי הקנאביס של רוסיה אם אין שם כלל מטופלי קנאביס רפואי.

* ידיעה זו עודכנה לאור גילויים חדשים

אישור ייבוא זרעי קנאביס מרוסיה לישראל

חדשות