לראשונה: חולה נכנסה עם קנאביס חוקי לניו זילנד

למרות שבניו זילנד אין קנאביס רפואי בכלל, הצליחה תושבת המדינה להביא עמה עשרות גרמים של קנאביס רפואי – ולקבל על זה אישור רשמי, זאת בעקבות פרצה בחוק. היא נסעה להוואי, קיבלה את הרשיון שם וחזרה עם פרחי הקנאביס לניו זילנד. בכך היא הפכה לאדם הראשון שנכנס למדינה עם פרחי קנאביס באופן חוקי. “אנשים ישבו בבית וחיכו שהסכר הזה יישבר – ועכשיו הוא נשבר סוף סוף,” היא אומרת.

רבקה ריידר (Rebecca Reider), יהודיה תושבת ניו זילנד החולה במחלת כאב כרוני שהחליטה לטפל בעצמה בקנאביס רפואי, הצליחה לעשות כותרות בכל עיתוני המדינה בשבוע שעבר (ב’), לאחר שהפכה לאדם הראשון שנכנס באופן חוקי עם פרחי קנאביס לתוך גבולות ניו זילנד.

שלא כמו באוסטרליה השכנה, בניו זילנד נאסר הקנאביס, גם ה”רפואי”, בחוק באמצע שנות ה-60 ועד היום לא קיימת תוכנית לטיפול בקנאביס רפואי עבור שום סוג של מחלה.

לכן, כדי לטפל בעצמה בקנאביס, החליטה רבקה לטוס להוואי המתירנית בה ניתן לקבל רשיון קנאביס רפואי בקלות יחסית, לרכוש שם את התרופה, ולהחזיר אותה עמה בחזרה בטיסה לניו זילנד.

במקביל להשגת התרופה עמלה רבקה על מחקר משפטי ובירור החוקים הנוגעים להבאת תרופות מחו”ל ולזכויות המטופלים, וגילתה כי ממשלת ניו זילנד מחויבת לאשר לחולה להכניס עמו למדינה תרופה שרשם לו רופא בחו”ל, גם אם מדובר בתרופה טבעית או צמח מרפא כמו קנאביס.

בחסות החוק מילאה רבקה צנצנת עמוסת פרחים ירוקים וקפסולות שמן וטסה חזרה לניו זילנד. למרות חששות מסויימים הצליחה לבסוף רבקה לעבור בהצלחה את בדיקת רשויות המכס והפכה לאדם הראשון שמכניס פרחי קנאביס למדינה באופן חוקי מאז 1960.

במהלך שהותה בהוואי ועד לשובה הביתה תיעדה רבקה את המסע אל התרופה בסרטון, בו ניתן לראות את המעבר החלק שלה בבדיקת המכס בשדה התעופה. בבדיקה שערכו על חפציה היא נשאלה שאלה אחת בלבד – “האם מדובר בתרופה?”. כשהשיבה שכן, אושרה כניסתה למדינה.

הצורה בה עברה רבקה את רשויות המכס, עם הקנאביס שהביאה עמה בגלוי, מהווה אמנם מחד עבירה על חוקי הסמים המקומיים שאוסרים על החזקת קנאביס, אך עם זאת מדובר בתרופה שנרשמה לחולה, ולכן טובת החולה מקבלת עדיפות בפני החוק.

הניצחון של רבקה אמנם עדיין אינו שלם מאחר והחוק מתיר לה להחזיק עד 112 גרם של קנאביס בלבד (מרשם ל-31 ימים) וכן אינו מאפשר לה לחדש את המרשם עם תומו. יחד עם זאת לדבריה “הניצחון האמיתי” שיגיע בעת לגליזציה מלאה, אינו רחוק.

“שברנו את הטאבו,” סיכמה. “עד כה היו המוני אנשים שרק ישבו בבית וחיכו שהסכר הזה ישבר, ועכשיו הוא נשבר סוף סוף.”

בכך מצטרפת ניו זילנד לרשימת המדינות המתירות כניסה עם קנאביס רפואי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר