לראשונה בעולם: משקאות אנרגיה לא חוקיים לצעירים בליטא

ליטא הפכה השבוע למדינה הראשונה בעולם המוציאה את משקאות האנרגיה מהחוק לצעירים. קנסות גבוהים יוטלו הן על המוכרים והן על הקונים שייתפסו עוברים על החוק. "משקאות האנרגיה מסוכנים לבריאות ומובילים לשימוש בסמים," כותבים חברי הפרלמנט בליטא.

לראשונה בהיסטוריה מגדירה מדינה את משקאות האנרגיה ששטפו את העולם בשנים האחרונות כבלתי חוקיים למכירה ולקנייה של צעירים מתחת לגיל 18.

על פי החוק החדש, שנכנס השבוע לתוקפו בליטא, קנסות של 400 ליטות (550 ש"ח) יוטלו על מי שימכור לילדים משקאות לא-אלכוהוליים המכילים למעלה מ-150 מיליגרם קפאין לליטר. קנס של עד 200 ליטות (225 ש"ח) יוטל על קונים צעירים אם יתפסו.

משקאות אנרגיה

לדוגמה, המשקה המוכר 'רד בול' (Red Bull) מכיל יותר מפי שתיים קפאין מהמותר כעת בליטא – 80 מ"ג לפחית, שהם 320 מ"ג לליטר! פחית קוקה-קולה למשל עומדת רק בקושי בהגדרות החוק, עם 35 מ"ג לפחית, שהם 115 מ"ג לליטר.

זוהי התפתחות מהפכנית של ממש," מסר אלמנטס קרנאוסקס, נציג משרד הבריאות בליטא, לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. "לא מצאנו אפילו מדינה אחת שהטילה איסור דומה ורובן רק ממליץ על איסור שכזה. אנחנו הראשונים בעולם שאוסרים על שימוש במשקאות אנרגיה."

החוק החדש אושר לראשונה עוד בחודש מאי השנה (2014) לאחר הצבעה פה אחד בממשלה הליטאית. ההסבר שניתן אז הוא כי מדובר בדאגה לבריאות הציבור. "ריכוזים גבוהים של קפאין עלולים להוביל להתמכרות והיפראקטיביות בקרב מתבגרים," כתבו והוסיפו עוד כי על פי מחקרים מדעיים משקאות אנרגיה מובילים צעירים לשימוש בסמים נוספים.

"בני נוער וצעירים מוצאים עצמם בחדרי מיון לאחר צריכה של אותם משקאות אנרגיה פופולריים," סיכם קרנאוסקס.

בישראל מנגד טוענת הרשות למלחמה בסמים כי "קפאין הוא אינו סם" (ראו כאן). חברת 'קוקה קולה' אף היא מצהירה כי קפאין הוא אינו ממכר (ראו כאן).

ראו עוד:
"סוכר הוא הסם המסוכן ביותר בזמננו"
גמל הרג את בעליו "בגלל קריז לקוקה קולה"
קפה למבוגרים בלבד: האם בקרוב תיאסר מכירת קפה לקטינים?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט