לראשונה בניו יורק טיימס: פרסומת מריחואנה

ה’ניו יורק טיימס’, אחד העיתונים החשובים בעולם, ממשיך במסע התמיכה בלגליזציה של קנאביס בארה”ב. לאחר מאמר מערכת יוצא דופן, וסדרת כתבות ייחודיות בנושא, פורסמה אתמול ולראשונה בהיסטוריה, פרסומת מריחואנה על דף מלא בעיתון.

לראשונה בהיסטוריה פורסמה אתמול ב’ניו יורק טיימס’, אחד העיתונים הנחשבים והנקראים ביותר בעולם, פרסומת התומכת בלגליזציה של קנאביס לשימוש חופשי. הפרסומת, שהופקה על ידי חברת Leafly, בעלת אחד מאתרי הקנאביס המוכרים והעשירים ביותר, הופיעה בעמוד 17 של העיתון תחת הכותרת ‘Just Say Know’ – בפראפרזה על המשפט המוכר ‘Just Say No’ (פשוט אמרו לא), מהפרסומות ששודרו בשנות ה-80 כנגד השימוש בקנאביס.

פרסומת מריחואנה ניו יורק טיימס
פרסומת המריחואנה של Leafly ב’ניו יורק טיימס’ (לחצו להגדלה)

בפרסומת ניתן להבחין בשתי דמויות רגילות ונורמטיביות לחלוטין: יאן, שיוצא לעבודה בבוקר ו”בחר בזן קנאביס אינדיקה כדי להקל על תופעות הטרשת הנפוצה ממנה הוא סובל”, ומולי, שיצאה לריצת בוקר קלה ו”נמצאת תחת השפעת זן סאטיבה שעוזר לה להילחם בסרטן בו לקתה לאחרונה”.

כזכור, פרסומת זו באה לאחר שבשבוע שעבר (27.7) פירסמו עורכי הניו יורק טיימס מאמר מערכת ראשון מסוגו ובו פנו לממשל הפדרלי וקראו ללגליזציה מלאה של קנאביס. במאמר, שכותרתו “בטלו את האיסור, שוב”, משווים עורכי העיתון את חוקי האיסור על קנאביס לאלו של ‘תקופת היובש’ של האלכוהול וקוראים להפסקת הפללת צרכני הקנאביס וללגליזציה והסדרה בחוק של השימוש בו. “לאחר מחשבה רבה הגענו למסקנה כי על הממשל הפדרל לבטל את האיסור על מריחואנה,” כתבו.

יום למחרת פרסום המאמר פירסם הממשל הפדרלי מאמר תשובה משלו ובו נכתב כי “על אף שאנו מסכימים כי יש לבצע שינוי מסויים במדיניות אכיפת הסמים, לגליזציה של מריחואנה היא לא פתרון הקסם.” עוד נכתב במאמר התגובה כי “ה’טיימס’ לא התייחס לנזקים הקשורים למריחואנה ולהתמכרות אליה, ביניהם השפעתה על המוח, על הלימודים ועל הנהיגה. עוד נכתב כי לגליזציה של מריחואנה לא בהכרח תעלים את השוק השחור וכי המחירים ירדו – מה שיוביל לעלייה בשימוש בקרב צעירים.

במאמר המערכת הבטיחו עוד עורכי העיתון כי במשך שבוע שלם בכוונתם לפרסם כתבות שתעסוקנה ביתרונות הלגליזציה, וכך גם עשו. ב-29.7, יומיים לאחר מאמר המערכת, פורסמה כתבה שעסקה בנזקים הכלכליים העצומים של האיסור על קנאביס ורדיפת צרכניו, לצד מאמר דעה של חבר הקונגרס האמריקני ארל בלומנאוור, מי שיזם לפני מספר חודשים את מכתב הקונגרס לנשיא אובמה ובו דרישה להסרת המריחואנה מפקודת הסמים המסוכנים. למחרת, 30.7, פורסמה כתבה שסיפרה על הרקע והסיבות להוצאתו של הקנאביס מהחוק בשנות ה-30 של המאה הקודמת וב-31.7 פורסמה כתבה שעסקה ביתרונות הבריאותיים של הקנאביס לטיפול במגוון רחב של מחלות וכמעט ללא תופעות לוואי.

על אף התמיכה הרבה לה זכה העיתון מקהל תומכי הלגליזציה בעולם, במהלך השבוע הספיקו ארגוני לגליזציה שונים לפתוח עצומה כנגד הניו יורק טיימס, לאחר שהתברר שלמרות האג’נדה הברורה בעד לגליזציה, מערכת העיתון ממשיכה לדרוש מעובדיה בדיקות שתן למציאת מריחואנה כתנאי לקבלה לעבודה. “העיתון הביע עמדה ברורה כנגד הפללת צרכני הקנאביס וטען כי היא מקשה עליהם להשיג עבודה, להירשם ללימודים ולעתים אפילו להצביע,” נכתב בעצומה. “על ה’טיימס’ להביא את מדיניות החברה לשורה אחת עם הגישה החדשה ולהפסיק את אפליית אלו המשתמשים במריחואנה.”

צפו: פרסומת קנאביס חדשה: “הייתם קונים סושי מדילר ברחוב?”
צפו: לראשונה ב’טיימס סקוור’ – פרסומת מריחואנה
צפו: איך היו נראות הפרסומות בטלוויזיה אם קנאביס היה חוקי?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט