לראשונה בית מרקחת מציע תפרחות קנאביס שלמות

בשורות חצי-טובות ל-75% מצרכני הקנאביס הרפואי, שרבים מהם נתקפו אימה למראה תפרחות הקנאביס הגרוסות ברשת ‘סופר פארם’. בית מרקחת פרטי בפתח תקווה החל במכירת תפרחות קנאביס שלמות, השייכות למותג הקנאביס ‘קנארית’. עם זאת על האריזה לא מצויין זן הקנאביס ממנו הופקה התפרחת.

משרד הבריאות מנסה בימים אלו להעביר את מטופלי הקנאביס הרפואי לרכישת קנאביס רפואי בבתי מרקחת, זאת במסגרת פיילוט שיימשך לפחות עד דצמבר 2018, בהשתתפות 23 בתי מרקחת (21 מתוכם של רשת ‘סופר פארם’).

כשלושה שבועות חלפו מאז נמכר מוצר הקנאביס הרפואי הראשון בסניף סופר פארם בתלפיות, ירושלים, כשבמקביל נעשה מכירת קנאביס אחת לפחות גם בסניף סופר פארם בפולג, נתניה.

עם זאת, כפי שחשפנו לראשונה במגזין, מוצרי הקנאביס הרפואי המוצעים למכירה בסניפי רשת בתי המרקחת הגדולה בישראל הינם אך ורק שמן קנאביס, או תפרחות קנאביס גרוסות – וללא שם הזן ממנו הופקו.

חשיפת תפרחות הקנאביס הגרוסות והעלמת שמות הזנים מן האריזות עוררו בהלה אמיתית בקרב עשרות אלפי המטופלים, שחוששים לפגיעה מהותית בבריאותם וברצף הטיפולי לו הורגלו בשנים האחרונות.

קנאביס שור טבצ'ניק בית מרקחת
הלקוח הראשון שרוכש קנאביס רפואי בבית המרקחת שור טבצ’ניק; מילי ממלוק, רוקחת ראשית; חגי שור, בעלים רשת שור טבצ’ניק

אך החל מהבוקר (ג’) נראה שיש מי שמציע פתרון, חלקי לפחות, לבעיה זו: בית המרקחת הפרטי “שור טבצ’ניק” בפתח תקווה מכר היום לראשונה אריזה של תפרחות קנאביס שלמות ללקוח חדש שלו.

על אף שמדובר בפתרון של אחד מהעיוותים, על האריזה לא צוין זן הקנאביס ממנו הופקו התפרחות, מה שמותיר על כנו את חשש המטופלים מפני העיוות השני במעבר לרכישת קנאביס בבתי מרקחת – לצד כמובן החשש מעלייה במחירים.

בכך הפכה רשת בתי המרקחת “שור טבצ’ניק” לשנייה בישראל המוכרת קנאביס רפואי אחרי רשת ‘סופר פארם’. ההיצע הקיים כרגע בבית מרקחת זה כולל 8 סוגי תפרחות קנאביס ו-6 סוגי שמנים.

מוצר הקנאביס שנמכר שייך למותג החדש שחשפנו לאחרונה, ‘קנארית‘ (Cannareet), מבית חברת “שיח”, הכולל לצד תפרחות קנאביס שלמות גם שמנים, סיגריות קנאביס מגולגלות, וקנאביס גרוס.

המחיר ל-10 ג’ של קנאביס רפואי תחת המותג ‘קנארית’ במסגרת הפיילוט נע בין 130-150 שקל. כרגע ניתן להשיג את המוצרים בסניף הרשת בפתח תקווה, שמהווה את בית המרקחת היחיד שמשתתף בפיילוט מלבד 2 בתי המרקחת של רשת סופר פארם שכבר מנפקים כאמור קנאביס בפועל.

מילי ממלוק
מילי ממלוק, רוקחת ראשית של בית המרקחת שור טבצ’ניק בפתח תקווה

יש לציין כי כ-75 אחוז מהקנאביס הנמכר עד היום בארץ למטרות רפואיות נצרך בתפרחות שלמות, למרות מגוון האפשרויות הרחב. כיום, רבים מהחולים מעדיפים לקבל את הקנאביס הרפואי בצורה של תפרחות שלמות, מהסיבה שאיכות התרופה לא נפגעת בתהליך העיבוד, והחולה מקבל פרופיל מלא של כלל החומרים הפעילים שנמצאים בצמח הקנאביס ללא התערבות מכנית או כימית. קבלה של התרופה בצורה של תפרחת מאפשרת לחולה את החופש להחליט באם ברצונו להשתמש בתפרחת בדרך של עישון או אידוי ומאפשרת לו שליטה מלאה על התהליך.

במקור בתי מרקחת נוספים היו אמורים להשתתף בפיילוט של היק”ר, אך ירדו מהפרק בעקבות אי עמידה בלוחות הזמנים, ואי קבלת כלל האישורים המתאימים ממשרד הבריאות לספק קנאביס רפואי.

משווקת מוצרי ‘קנארית’ בישראל ובחו”ל היא חברת האחזקות ‘קאן10’ (Cann10), אשר עוסקת ביזמות, השקעות וייעוץ בתחום הקנאביס הרפואי.

שי אברהם מחוות “שיח” מסר כי “אנו גאים לקחת חלק משמעותי ברפורמת הקנאביס הרפואי בישראל. הרפורמה מאפשרת את ייעול הבקרה והפיקוח על תהליך שרשרת הייצור עד הגעת המוצר לצרכן, משפרת את איכות המוצרים ומובילה את הקנאביס הרפואי לסטטוס קרוב יותר לשל תרופה. תהליך חשוב זה מכשיר את הקרקע גם לייצוא הקנאביס הרפואי לחו”ל.”

בחברה סירבו לחשוף כאמור באיזה זן קנאביס מדובר, אך הבהירו כי הוא עומד בהגדרות הנדרשות על ידי משרד הבריאות.

כספת קנאביס רפואי בית מרקחת שור טבצ'ניק
כספת הקנאביס הרפואי בבית מרקחת שור טבצ’ניק

הממשלה הבטיחה אי הפללה בעוד:

חדשות
שינוי גודל פונט