לראשונה בישראל קנאביס רפואי ללא הקרנה

נכון להיום כל מוצרי הקנאביס הרפואי עוברים דרך קרינה רדיואקטיבית בטרם מגיעים אל בתי המרקחת, זאת לצורך חיטוי והמתת חיידקים ומיקרואורגניזמים. חברת "קנאשור" מודיעה כי הצליחה לראשונה לעבור את בדיקות התקן ללא הקרנה ובקרוב תשווק התוצרת למטופלים.

חברת הקנאביס החדשה “קנאשור” הודיעה הבוקר (ב’) כי עברה בהצלחה את בדיקות השארייתיות לקנאביס שלה וזאת, לראשונה בישראל, מבלי להעבירו דרך קרינה רדיואקטיבית במכון שורק כפי שנאלצים לעבור כל מוצרי הקנאביס האחרים בישראל.

כידוע היצרנים והמגדלים הישראליים מעבירים את תוצריהם לטיפול בקרינה שמטרתה חיטוי והמתת חיידקים ובקטריות, כל זאת על רקע תקנות מחמירות חדשות של משרד הבריאות בנושאי ניקיון מיקרוביאלי וניקיון מחומרי הדברה בקנאביס רפואי.

אמנם עד כה לא הוכח מחקרית כי הקרנה כזו בקרני גמא או בטא גורמת לפגיעה כלשהי בקנאביס או בקנבינואידים, למעט אולי פגיעה מסויימת בטרפנים, אך גם לא ניתן לקבוע כי אין פגיעה כזו – פשוט כי הנושא עדיין לא נחקר מספיק.

תפרחות הקנאביס של קנאשור – הראשונות בישראל ללא הקרנה

אל ההישג להיות הראשונה בישראל שתשווק קנאביס שלא עבר הקרנה הגיעה “קנאשור” בזכות מתקן הגידול “אינדור” (Indoor) שלה, שקיבל השבוע תקן IMC-GAP ומאפשר לה לגדל קנאביס בתנאים מבוקרים ולא בחממות כמו אצל שאר החברות.

“תוצאות המעבדה שנתקבלו עבור מחזור הגידול הראשון שלנו מאשרות כי היא אינו נדרש להקרנה לחיטוי והמתת חיידקים ומיקרואורגניזמים על מנת לעמוד בדרישות האיכות של היק”ר,” מסרה החברה הבוקר בדיווח לבורסה.

צמח קנאביס גלילאו קנאשור T10/C10
צמח קנאביס מזן “גלילאו” (T10/C10) של קנאשור – הראשון בישראל בשיטת “הידרו” במתקן “אינדור” וללא הקרנות

לדבריהם “היעדר הצורך בהקרנות נובע מכך שמתקן הגידול ה-Indoor של קנאשור מספק תנאים אופטימאליים לגידול לרבות בקרה מיטבית על טמפרטורה, לחות, תאורה ואיכות האוויר והמים, ועמידה מיטבית בתקינה הנדרשת הן בישראל והן באירופה”.

ואכן, מבדיקה שערך מגזין קנאביס בשנה שעברה, נמצא כי גם בקנדה למשל נאלצות החברות לבצע הקרנה לקנאביס, למעט חברות המגדלות בשיטת “אינדור” – שיטה המאפשרת לשמור על תנאי גידול נקיים וסטריליים בהתאם לנדרש בתקן.

זן קנאביס גלילאו קנאשור T10/C10
זן קנאביס “גלילאו” (T10/C10) של קנאשור – הראשון בישראל ללא הקרנה

לצד הציפייה של מטופלים לקנאביס שלא עבר הקרנה, ישנה ציפייה נוספת ממוצרי החברה שתהיה הראשונה שתשווק בישראל קנאביס שגדל בשיטת “הידרו” (הידרופוניקה), או יותר נכון אירופוניקה, כלומר על בסיס התזות מים ללא אדמה.

בקרוב מאוד, כנראה כבר בשבועות הקרובים, צפויים להגיע אל בתי המרקחת מוצרי הקנאביס החדשים של “קנאשור” – בשלב הראשון הזנים “אדיסון” (סאטיבה T15/C3) ו”גלילאו” (אינדיקה T10/C10). מחירם יהיה כ-300 ש”ח לשקית כפי שחשפנו.

הידיעה על השימוש בקרינה רדיואקטיבית לטיפול בקנאביס רפואי נחשפה כאמור לראשונה במגזין קנאביס ומאז מדאיגה את המטופלים. למרות זאת משרד הבריאות לא מחייב את היצרנים לסמן את המוצרים בסימול “ראדורה” כפי שמתחייב במוצרי מזון.

רן עמיר, מנכ”ל קנאשור, מסר כי “אנחנו מבקשים לעדכן בשתי בשורות משמחות: האחת היא שלאחר שסיימנו בהצלחה גידול ולידציה ראשון קיבלנו כעת אישור מהיק”ר לכך שמתקן הריבוי והגידול Indoor אירופוני של החברה (שיטת גידול בחדרים סגורים בה הצמחים גדלים ללא שימוש במצע אדמה), עומד בתקן IMC-GAP. כמו כן, בדיקות המעבדה שביצענו בתפרחות הקנאביס העלו כי הן אינן נדרשות להקרנה לשם חיטוי והמתת חיידקים ומיקרואורגניזם”.

לדבריו “אנו מקווים כי כך יהיה גם במחזורי הגידול המסחריים של החברה. אישור עמידה בתקן IMC-GAP הוא השלב האחרון לקראת קבלת רישיון סופי מהיק”ר לגידול מסחרי. הרישיון הסופי  יאפשר לחברה להתחיל במכירות מסחריות של מוצרי Cannasure Indoor המבוססים על תפרחות שמקורן במתקן הריבוי והגידול Indoor של החברה ועיבודן במתקן הייצור שלנו. במקביל קנאשור החלה בייצור מסחרי במתקן הייצור של מותג Cannasure Select המבוסס על תפרחות שמקורן בגידולי חממה”.

חדשות