לראשונה בישראל: סדנת גמילה מקנאביס – “לסטלנים בלבד”

לראשונה בישראל מוצעת למעוניינים בכך סדנת גמילה ממריחואנה וחשיש “לסטלנים בלבד”. “הסדנה מיועדת לאנשים המעוניינים להפסיק את השימוש בקנאביס ומתקשים בכך,” מסביר מנהל הסדנה, אלירן תורג’מן, “באים לעזור ללא ביקורת ועם המון אהבה”.

על אף שמבחינה פיזית קנאביס הוא איננו חומר ממכר, בוודאי שלא כמו קפה, סיגריות, אלכוהול, סוכר ושאר חומרים חוקיים ולאו, חלק מצרכני הקנאביס מפתח תלות בחומר עד שנאלץ להשתמש בו בכדי לבצע משימות מסויימות או פעילויות בסיסיות שונות כגון הנאה, שינה, קימה, התמודדות חברתית וכו’.

אלירן תורג'מן
אלירן תורג’מן, מנחה הסדנה

“בעוד רבים מצרכני הקנאביס מוכנים להתמודד עם ההשלכות של שימוש קבוע בחומר, ישנם כאלו המעוניינים להפסיק ומתקשים בכך,” מסביר אלירן תורג’מן, יועץ ומנחה לגמילה מעישון מטעם אוניברסיטת בן גוריון, בוגר תואר B.A בפסיכולוגיה מהאוניברסיטה הפתוחה, מנחה קבוצות ובעל ניסיון רב בתחום כמנחה סדנאות גמילה מעישון סיגריות.

ואכן, אחד הנזקים הגדולים ביותר של המלחמה בסמים, הוא העובדה כי צרכני הקנאביס אינם מוצאים מקור מידע אמין ובטוח מספיק לשימוש אחראי ונכון וכן לעזרה בהפסקת ההרגל. מלבד מכוני הגמילה אליהם שולחת המדינה את אלו שנתפסים מחזיקים קנאביס כמן “תחליף” לעונש מאסר ובדרך כלל בניגוד לרצונם, לצרכני קנאביס המעוניינים להפסיק את השימוש ואינם מצליחים אין כל גורם שיעזור.

“אני מבדיל בין מכוני הגמילה שהמדינה שלוחת את הנאשמים אליהם – מכוני גמילה מסמים – לבין הסדנה שאני מעביר, שהיא מתייחסת לנושא הקנאביס בלבד,” אומר אלירן. “מזה זמן רב שאני מנחה סדנאות לגמילה מעישון סיגריות ולעתים עולה נושא השימוש במריחואנה וחשיש ומאחר ואין שום גורם המציע עזרה בתחום, החלטתי לקחת זאת על עצמי ובשיתוף עם הרשות למלחמה בסמים ומכללת ספיר אני מעביר את הסדנה הזו למי שמעוניין.”

סדנת גמילה מקנאביס
סדנת גמילה מקנאביס (לחצו להגדלה)

במהלך הסדנה, שתתחיל ב-19.11 ותימשך כ-12 שבועות, יגיעו המשתתפים לפגישה מדי יום רביעי, בה יעברו תהליך במודל שיטת “פרוצ’סקה”, במסגרתו עוברים משלב קדם-הרהור, להרהור, להחלטה, לפעולה ולמניעת נפילות וחיזוק השינוי.

“במהלך שלושת המפגשים הראשונים לא נדרש מהמשתתפים להפסיק שימוש אלא לחזק את המסוגלות, הרצון והנכונות להפסיק שימוש,” מסביר אלירן. “החל מהשבוע הרביעי מפסיקים להשתמש בקנאביס. המפגשים הבאים נועדו למנוע נפילות, לחזק את השינוי ולספק כלים לשיפור שליטה עצמית והתמודדות עם דחק ומצבים חברתיים.”

“אינני אומר שקנאביס הוא בהכרח ממכר,” הוא מוסיף, “אבל יש כ-30% מצרכני הקנאביס הקבועים שמעוניינים להפסיק את ההרגל ולא מצליחים. אנחנו פחות מתעסקים בחומר עצמו, אלא בעיקר בשינוי הרגלים. לא נדבר על האם קנאביס זה טוב או לא טוב, זה עניין של מידה ואני פשוט רוצה לעזור לאנשים להפסיק עם ההתמכרות.”

“מבחינתי ההגדרה של התמכרות היא אינדיווידואלית, כלומר אם הבנאדם אומר שזה מפריע לו, או משפיע לו על החיים באופן שלילי, אז זו החלטה שלו שהוא התמכר,” מסכם אלירן ומבטיח כי הסדנה נערכת בחסיון מלא וללא צורך בהצגת פרטים מזהים. “אני מקווה שמי שצריך יגיע להשתתף בסדנה ומבטיח סודיות מוחלטת. היוזמה לסדנה הגיע מדיקן הסטודנטים במכללת ספיר מתוך רצון אמיתי וכנה לעזור למי שזקוק לעזרה ומיועדת לכל הסטודנטים בארץ,” מסר.

המעוניינים להירשם: 077-9802373

ראו עוד:
האם מריחואנה ממכרת?
“את החשיש אני לא מרגיש” – מה עושים כשכלום כבר לא משפיע?
מחקר: קנאביס לגמילה מסיגריות וניקוטין

חדשות
שינוי גודל פונט