לראשונה: בימ”ש מחוזי אישר אי הפללה על גידול מריחואנה

בפעם הראשונה בישראל אישר בית משפט מחוזי אי הפללה באישום “ייצור סם מסוכן” לאדם שנתפס עם קילוגרמים רבים של קנאביס. “הנזק מהרשעה גבוה יותר מהתועלת,” קבעו שופטי המחוזי בחיפה.

לפני חודשיים נרשם תקדים בישראל כששופט בית משפט השלום זאיד פלאח שחרר ללא הרשעה אדם שנתפס עם 21 שתילי קנאביס במשקל של יותר מ-7 ק”ג – הרבה מעל הכמות המוגדרת לשימוש עצמי – 15 גרם בלבד.

יאיר נדשי
עו”ד יאיר נדשי (צילום: יואב אתיאל)

על אף כמות השתילים הגדולה שנתפסה והודאתו של הנאשם, טען עורך הדין יאיר נדשי כי מדובר היה בגידול לשימוש עצמי בלבד.

את טענתו ביסס נדשי על עדותו של מומחה הקנאביס ד”ר נועם צ’כנובסקי, שהסביר לשופט כי אחוז החומר הפעיל הגורם להשפעה הפסיכואקטיבית אינו עולה על 10% מקסימום ממשקלו הכולל של הצמח.

על סמך עדות זו וטענות נוספות החליט השופט לשחרר את הנאשם ושותפו לביצוע העבירה ללא הרשעה וללא תיק פלילי.

“הנזק מהרשעה גדול מהתועלת”

המדינה ערערה מיד על החלטת השופט פלאח והתיק עבר לבית המשפט המחוזי, ובסוף השבוע (ה’, 17.12) פסקו שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, רון שפירא, בטינה טאובר ותמר נאות פרי, כי הם דוחים את ערעור המדינה ומקבלים את החלטת השופט פלאח.

השופט רון שפירא
השופט רון שפירא, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה

על אף שהודו כי מדובר במהלך חריג ביותר, קבעו שלושת השופטים כי “הנזק שייגרם לנאשם מההרשעה, גבוה יותר מהתועלת שתצמח ממיצוי הדין עם הנאשם“.

השופט רון שפירא, סגן בית המשפט, קבע עוד כי מאחר והמדינה כלל לא טענה בתביעה כי מדובר היה בגידול שלא לשימוש עצמי, יש להתייחס לנושא כאילו גידלו הנאשמים את הצמחים עבור שימושם האישי.

השופטת תמר נאות פרי לא הסכימה עם עדותו של ד”ר צ’כנובסקי ומחאה על הנסיון להבדיל בין כמות “ברוטו” של הצמח כולו לבין כמות “נטו” של החומר הפעיל בלבד, “ובוודאי שלא לגבי שיעור הנטו” לדבריה, שנקבע על 10% בלבד כאמור.

בסיכום פסק הדין הסכימו שלושת השופטים להתיר את החלטת בית משפט השלום על כנה ולהשאיר את הנאשם ללא הרשעה וללא אישום פלילי – על אף שנתפס והודה בגידול 21 שתילי קנאביס.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי