בחירות 2022: לראשונה ראש ממשלה שעישן ג’וינט ומה יקרה לחוק שנתקע

הכנסת תתפזר, ישראל תלך לבחירות, ובינתיים את תפקיד ראש הממשלה ימלא זמנית יאיר לפיד - כך הודיעו לפני מספר דקות ראשי הממשלה. המשמעות: כל חוקי הקנאביס שעמדו על הפרק יבוטלו, אך לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל יעמוד בראשות הממשלה (גם אם לזמן קצר בלבד) אדם שעישן וסחר בקנאביס

הערב (ב’) הודיעו ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד כי הם מוותרים על המשך המאמצים לשמור על הקואליציה השברירית וכי הכנסת תפוזר לאחר שיאושר חוק מתאים בשבוע הבא, כך שהרוטציה ביניהם תצא לפועל משבוע הבא ובתוך כ-3 עד 4 חודשים, על פי הערכות ב-25.10 או ב-1.11, תתקיימנה בחירות.

אם אכן זה יתממש כך, המשמעות היא שלראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל יעמוד בראשות הממשלה אדם שעישן קנאביס. זה אמנם יהיה רק לתקופת מעבר של כ-3 עד 4 חודשים בלבד ועד שתקום ממשלה חדשה לאחר הבחירות, אך זו תהיה הפעם הראשונה בה עומד צרכן קנאביס לשעבר, יש גם אומרים סוחר קנאביס, בראשות הממשלה.

האם זה אומר שלפיד יקדם לגליזציה? התשובה היא כמובן ‘לא’. מעבר לעובדה שלפיד יהיה כאמור רק ראש ממשלת-מעבר במשך כשלושה חודשים עד מועד הבחירות ושממשלת מעבר לא יכולה לקדם חקיקה מסוג זה, לפיד עצמו לא רואה בלגליזציה מטרה ושותפיו הנוכחיים, מפלגת רע”מ המייצגת את התנועה האיסלאמית, רואה בקנאביס “חראם” – דבר אסור.

יאיר לפיד (יונתן זינדל, פלאש90)
לראשונה אדם שעישן קנאביס יעמוד בראשות ממשלת ישראל? יאיר לפיד (יונתן זינדל, פלאש90)

משמעות נוספת של ההכרזה על פיזור הכנסת והליכה לבחירות, היא שכפי שהערכנו כבר לפני כחודשיים כל הליכי החקיקה הקשורים לקנאביס שעמדו על הפרק מבוטלים – כולל חוק הקנאביס הרפואי שקידמה ח”כ שרן השכל והתקנות להתרת CBD שקידם שר הבריאות ניצן הורוביץ.

למגזין קנאביס נודע כי בכוונת ח”כ השכל לנסות להעלות את הצעת החוק שלה להצבעה במליאה ביום רביעי בקריאה ראשונה, אך גם אם היא תאושר – וכרגע אין לה רוב – הסיכוי שלאחר מכן היא תאושר גם בקריאה שנייה ושלישית הוא נמוך עד בלתי קיים. כמו כן לחוק הזה אין משמעות אמיתית; רוב הסעיפים המהותיים בו נמחקו בלחץ ארגוני הרופאים, התעשיינים והרוקחים.

הצעת החוק ללגליזציה, שבכירי הממשלה הצהירו במהלך קמפיין הבחירות האחרון שלגליזציה תאושר בתוך שנה מהקמת הממשלה ואף התחייבו לכך בחתימתם במסגרת ההסכם הקואליציוני, אפילו לא עלתה לדיון במהלך כהונתם. שר המשפטים גדעון סער, שאימץ את הנושא כאג’נדה רשמית של מפלגת תקווה חדשה, אף סירב להתראיין בנושא.

מצד שני, יש לציין שבחודש אפריל 2022 כן נעשה צעד משמעותי עת בוטלה הפללת צרכני הקנאביס בישראל, מהלך חשוב ביותר אם כי יש לזכור שזה לא נעשה מתוקף יוזמתה של הממשלה אלא מכורח המציאות, עקב תום תוקף הוראת השעה שנחקקה בשנת 2018 ועקב עתירה לבג”ץ שעמדה פתוחה ו”חישקה” את הממשלה לעשות זאת.

את ההערכה שלראשונה יעמוד בראשות ממשלת ישראל אדם שעישן קנאביס פרסמנו לראשונה לפני כחצי שנה, לאחר אישור התקציב שאישר למעשה שהרוטציה בין בנט ולפיד תתקיים. עם זאת, במהלך החודשים האחרונים היה נדמה שייתכן שלפיד לא יגיע ליום המיוחל מבחינתו, לאור הקשיים בתיחזוק הממשלה.

כזכור, רק לפני כשלושה שבועות פורסמה עדות חדשה על כך שלפיד עישן קנאביס בג’וינטים וגם בבאנגים, הפעם בעת שהיה חייל-כתב בעיתון “במחנה”. בעדות נשמע אדם שמספר כי עישן יחד איתו חשיש במהלך השירות הצבאי.

עדות זו הצטרפה לכ-6 עדויות נוספות שכבר פורסמו במהלך שנים האחרונות בעיקר על ידי גורמים בתעשיית הבידור והתרבות, חלקם סיפרו שהוא נהג לעשן קנאביס ואחד כאמור אף טען כי לפיד גם מכר בצעירותו קנאביס מדירתו בתל אביב.

מנגד, לפיד טוען בתוקף לאורך השנים האחרונות כי הוא מעולם לא עישן קנאביס וכי מדובר בעלילה נגדו, זאת למרות שהוא בעצמו כתב בעבר בספר שפירסם אודות בדברים שאדם חייב לעשות לפני גיל 40, את הסעיף: “לעשן ג’וינט”.

קוראי מגזין קנאביס הותיקים זוכרים כי החשיפות על כך שלפיד עישן בעבר קנאביס צצו בעיקר לאחר שבריאיון הוא טען שהוא מתנגד ללגליזציה ולא מתכוון לאשר קנאביס חוקי למבוגרים.

מאז לפיד הפך את דעתו, בהתחלה הסכים כי יש לבטל את הפללת הצרכנים ובקמפיין הבחירות האחרון גם אמר לראשונה שהוא ומפלגת יש עתיד תומכים בלגליזציה. אף על פי כן, הממשלה הנוכחית לא קידמה ולו צעד אחד ללגליזציה כאמור.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר