לראשונה בהיסטוריה: ארגון הבריאות העולמי בוחן את חוקיות המריחואנה

ועדה רשמית מטעם ארגון הבריאות העולמי בוחנת לראשונה בהיסטוריה את התועלות הבריאותיות של קנאביס ומכירה בכך שקנאביס מעולם לא הרג אף אחד ושרכיביו מעכבים התפשטות סוגי סרטן. שורת גופים בינלאומיים כולל עלה ירוק הישראלית, הגישו השבוע לארגון את עמדותיהם בנושא. מסקנות סופיות בשבוע הבא.

לאחר שבחן לפני מספר חודשים את נושא ה-CBD וקבע כי מדובר ברכיב שאינו מסוכן לשימוש ובעל תועלות רפואיות ברורות, בוחן בימים אלו ארגון הבריאות העולמי (WHO) בפעם הראשונה בהיסטוריה את חוקיות הקנאביס בכללותו, כולל הרכיב הפסיכואקטיבי THC ומיצויי קנאביס.

ועדה מטעם הארגון (ECDD) בודקת מחדש גם את הגדרת הקנאביס תחת חוקי המריחואנה הבינלאומיים, כאשר מסמכים מתוך דיוני הועדה, הכוללים כמה נקודות חיוביות לגבי התועלות הבריאותיות של קנאביס, הופצו בימים האחרונים לארגונים הפעילים בתחום.

ארגון FAAAT, הפועל למדיניות סמים אחראית, גיבש עמדה ציבורית בנושא זה והגיש אותה גם הוא לידי הארגון. בין החותמים, לצד עשרות ארגונים בינלאומיים, גם מפלגת ‘עלה ירוק’ מישראל.

מסקנות ראשוניות של הועדה יפורסמו בשבוע הבא במסגרת הכנס ה-40 של מומחי סמים של הארגון, והן עשויות להשפיע על מדיניות הסמים העולמית, כמו גם על האפשרות של מדינות לקבוע מדיניות קנאביס משלהן ללא חשש מאמנת הסמים של האו”ם משנת 1961 האוסרת על הקמת שווקיי קנאביס שלא לצרכים רפואיים.

בין השאר לראשונה מכירה הועדה הרשמית בעובדה שאיש מעולם לא מת ממנת יתר של קנאביס ומתארת את הקנאביס כ”סם בטוח יחסית”.

לדברי הועדה, המחקרים המצביעים על כך ששימוש במריחואנה קשור לסיכון מוגבר לאירועי לב – כפי שמפורסם לעתים על ידי ארגונים המתנגדים ללגליזציה – הם “לכל הפחות חלשים”.

עוד מצטטת הועדה, על בסיס “ספרות מקצועית עשירה” לדבריה, כי קנבינואידים (הרכיבים הפעילים בקנאביס) “מצמצמים התפשטות של תאים סרטניים וגורמים לעיכוב ההתפתחות של מגוון סוגי סרטן”.

בין השאר הועדה בוחנת שורת מחקרים שנערכו בתחום הקנאביס הרפואי, כולל מחקרים שנערכו בישראל ומצאו כי קנאביס יכול לסייע בהגברת תיאבון, הקלה על כאב כרוני, אפילפסיה, גמילה מאופיואידים, פוסט טראומה, פרקינסון ובעיות שינה למיניהן.

יחד עם זאת הועדה מציינת כי הממצאים, על אף חיוניותם, אינם מספקים עדיין מבחינה מדעית, וכן קובעת שלצד התוצאות החיוביות ישנן גם כמה בעיות שעלולות להיגרם כתוצאה משימוש בקנאביס הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך, כולל פגיעה בזיכרון לטווח קצר, פגיעה בקואורדינציה המוטורית ובכושר השיפוט. שימוש ארוך טווח עלול לדברי הועדה לגרום לפגיעה מוחית מסויימת בעיקר בקרב בני נוער וסיכון מוגבר להתפתחות סכיזופרניה.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי