לראשונה בארה”ב: קנאביס כשר למהדרין

בארה”ב מתרגשים בעקבות הודעת חברת קנאביס רפואי מניו יורק על המריחואנה הכשרה הראשונה במדינה. הרב מנחם גנק שחתם על תעודת הכשרות הודיע כי שימוש בקנאביס כתרופה לא רק שאינו חטא, הוא מצווה! בישראל כמובן הקנאביס הרפואי כשר כבר מזמן.

לפני מספר חודשים נערך במדינת ניו יורק, ארה”ב, מכרז ראשון במסגרתו התמודדות עשרות חברות על 5 רישיונות לגידול ואספקת קנאביס רפואי לחולים, זאת במסגרת הקמת הענף החדש במדינה. למרות ש-3 החברות הישראליות שהתמודדו לא זכו, יוכלו תושביה היהודים של ניו יורק להנות מקנאביס כשר.

Vireo Health, אחת מ-5 החברות שזכו במכרז, הודיעה אמש (ד’) כי היא תהיה חברת הקנאביס הרפואי הראשונה בארה”ב המציעה מריחואנה כשרה בהשגחת רב יהודי אורתודוקסי, שמתאים לחיכם של קהל היהודים הרב מדינה – הגדול ביותר באמריקה כולה.

על פי הדיווח הודיע האיגוד האורתודוקסי (OU Kosher), תאגיד הכשרות הגדול בעולם, כי הוא אכן ניפק לחברה את תעודת הכשרות לאחר ביקור ובדיקה במתקני החברה, במסגרתה נבדק שאכן הקנאביס גדל באופן התואם את חוקי הכשרות, למשל שאינו מכיל מזיקים.

“לא חטא, מצווה!”

את חותמת הכשרות נתן הרב מנחם גנק, שאמר: “היהדות מתעדפת בריאות ומעודדת את השימוש בתרופה שמטרתה לשפר את הבריאות ולהפחית את הכאב. שימוש במוצרי קנאביס רפואי אשר הומלץ על ידי רופאים לא נחשב לחטא, אלא דווקא למצווה”.

ביל קלינטון והרב מנחם גנק
ביל קלינטון עם הרב מנחם גנק

קנאביס כשר הוא אמנם דבר חדש בארה”ב, אך בישראל כמובן הקנאביס הרפואי כשר כבר מזמן, למי שתהה.

קנאביס רפואי ישראלי כשר
קנאביס רפואי ישראלי כשר

האם קנאביס כשר לפסח?

“אם מעשנים את זה אז אין כאן בעיה בכלל,” אומר הרב חגי בר גיורא, מנהל מח’ מטבחיים, מאפיות, חרושת, גני ארועים וקייטרינג ברבנות הראשית לישראל..

עם זאת, קנאביס וזרעיו, בדומה לתירס, מוגדרים כ’קטניות’ ולכן אינם כשרים למאכל בפסח אלא לאוכלי קטניות בלבד.

איסור קטניות בפסח הוא איסור הנספח לאיסור אכילת חמץ בחג הפסח, וכולל איסור על אכילת אורז וכן מיני קטניות שונים, כגון שעועית, סויה, פול, עדשים, אפונה וחומוס. במנהג זה נכלל גם התירס‏ השייך על פי הסיווג הבוטני לקבוצת הדגנים. האיסור נהוג בעיקר בקהילות אשכנז ובאופן חלקי גם בחלק מקהילות צפון אפריקה (בעיקר במרוקו).

“ההגדרה ההלכתית לקטניה שונה מזו הבוטנית,” מספר הרב בר גיורא. “לפי היהדות, כל הגרגרים הנאכלים, חוץ מחמשת מיני דגן נחשבים לקטניות. חמשת הדגנים שמחמיצים ולכן אינם כשרים לפסח הם: חיטה, שעורה, שיבולת שועל, כוסמין ושיפון, שאר הגרגרים הנאכלים הם למעשה קטניות. אורז, למשל, מבחינה בוטנית הוא דגן אך מבחינה הלכתית הוא קטניה מאחר ואינו מחמיץ”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר