מהפך בארה”ב: לראשונה השימוש היומיומי בקנאביס נפוץ יותר מהשימוש היומיומי באלכוהול

למרות שהאמריקאים עדיין צורכים יותר אלכוהול מקנאביס, השימוש היומיומי בקנאביס מגיע כעת לשיא של כל הזמנים ועוקף בפעם הראשונה את אחוז השימוש היומיומי באלכוהול - כך מנתונים שפרסם משרד הבריאות האמריקאי

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Addiction, מנתח את הנתונים האחרונים שהתקבלו מהסקר השנתי של משרד הבריאות האמריקאי, וחושף כי מספר האמריקאים שמשתמשים באופן יומיומי בקנאביס עקף לראשונה את מספר האמריקאים שמשתמשים באופן יומיומי באלכוהול.

על פי התוצאות, בשנת 2022, לראשונה, יותר אמריקאים (17.7 מיליון, יותר מ-5% מהאוכלוסיה הכללית בארה”ב) ענו כי הם משתמשים בקנאביס מדי יום או כמעט מדי יום (בלשון המחקר: DND = Daily or Near Daily), לעומת המשתמשים באלכוהול מדי יום או כמעט מדי יום (14.7 מיליון).

בשנת 1992 הוערך כי מספר האמריקאים שמשתמשים בקנאביס מדי יום או כמעט מדי יום עמד על כ-900 אלף, בהשוואה למספר האמריקאים שמשתמשים מדי יום או כמעט מדי יום באלכוהול שעמד על כ-9 מיליון, פי 10. לאורך שני העשורים האחרונים, הנתון לגבי קנאביס עלה בחדות, בעוד שהנתון בנוגע לאלכוהול נותר יחסית זהה.

שיעור האמריקאים שצורכים קנאביס מדי יום לעומת אלכוהול מדי יום, נתונים מהסקר השנתי של משרד הבריאות (מקור: Addiction, 2024)
בין 1992 ל-2022, מספר המשתמשים היומיומיים בקנאביס עלה בשיעור מדהים של כ-1870% – נתונים מהסקר השנתי של משרד הבריאות (מקור: Addiction, 2024)

כפי שניתן לראות בגרף (ציר ה-Y מייצג את מספר המשתמשים במיליונים), מספר האמריקאים המשתמשים בקנאביס מדי יום או כמעט מדי יום עמד על כ-4 מיליון בשנת 1979, השנה הראשונה בה נערך הסקר. במהלך שנות השמונים הוא ירד בהתמדה עד שהגיע לשפל של כ-900 אלף בשנת 1992.

מאז, הנתון נמצא בעלייה מתמדת. בתוך 20 שנים הוא הכפיל את עצמו כמעט פי 20, מ-900 אלף בשנת 1992 ל-17.7 מיליון בשנת 2022. כאמור, נתון זה מסמל שיא חדש של שימוש יומיומי בקנאביס בכלל, ובפרט ביחס לשימוש היומיומי באלכוהול, שעמד בשנת 2022 על 14.7 מיליון איש. נתונים עבור שנת 2023 טרם פורסמו.

חשוב לציין כמובן שבאופן כללי, שיעור האמריקאים שצורכים אלכוהול עדיין גבוה בהרבה משיעור האמריקאים שצורכים קנאביס. לפי נתוני הסקר, שיעור האמריקאים שהעידו כי צרכו אלכוהול מתישהו בשנה האחרונה עמד על 62.8% מהאוכלוסייה הבוגרת, לעומת שיעור האמריקאים שצרכו קנאביס בשנה האחרונה שעמד על 23% בלבד.

עם זאת, לפי הסקר, רק 10.9% מצרכני האלכוהול צורכים אלכוהול מדי יום או כמעט מדי יום (DND), לעומת 42.3% מצרכני הקנאביס. כך יוצא שיותר אמריקאים צורכים קנאביס מדי יום או כמעט מדי יום לעומת אלכוהול. בשנת 2022 צרכני האלכוהול שהשיבו על הסקר צרכו אלכוהול בממוצע ב-4-5 ימים בלבד מתוך החודש האחרון, בעוד שצרכן הקנאביס הממוצע צרך קנאביס ב15-16 ימים מתוך החודש האחרון.

הסקר המדובר של משרד הבריאות האמריקאי נערך מדי שנה מאז 1979 תחת הכותרת National Survey on Drug Use and Health, ולאורך השנים השיבו עליו 1.64 מיליון אמריקאים, מה שהופך אותו לאמין במיוחד בהשוואה לסקרים אחרים שלרוב מכילים מדגם הרבה יותר קטן של משיבים. המחקר הנוכחי מתבסס על נתוני הסקר עד שנת 2022.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר