האוניברסיטה העברית מציגה: קורס גידול קנאביס מקצועי

רק 50 סטודנטים מתוך מאות שנרשמו הצליחו לתפוס את מקומם במחזור הראשון של קורס חדש של האוניברסיטה העברית לגידול קנאביס. בקורס, הראשון מסוגו, לומדים סטודנטים לתארים מתקדמים (שני ודוקטורט) כיצד מגדלים קנאביס באופן מקצועי בהתבסס על מחקר ונתונים מדעיים בלבד.

אם מישהו היה צריך הוכחה לכך שהקנאביס כבר עמוק במיינסטרים, האוניברסיטה העברית מציגה לראשונה קורס מקיף לגידול קנאביס, שנערך פעם בשבוע למשך סמסטר ומקנה נקודות לתארים מתקדמים (תואר שני ודוקטורט).

הקורס החדש, ‘קנאביס כגידול מרפא לרפואה מודרנית‘, נערך בפעם הראשונה במתכונת אקדמית ומנוהל על ידי ד”ר נירית ברנשטיין, מומחית בעלת שם עולמי המרכזת מזה 5 שנים את תחום גידול הקנאביס במרכז הלאומי לקנאביס במכון וולקני.

נירית ברנשטיין
ד”ר נירית ברנשטיין, מנהלת המחקר בגידול קנאביס במרכז הקנאביס הלאומי במכון וולקני

הקורס נערך בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית, בחוג לגידולי שדה וירקות, ומסיים בימים אלה את המחזור הראשון שלו. לקורס ניסו להירשם מאות סטודנטים אך האוניברסיטה הגבילה את ההרשמה ל-50 סטודנטים בלבד במתכונת ‘כל הקודם זוכה’.

בין היתר חושפת ד”ר ברנשטיין בקורס תוצאות חדשות ובלעדיות ממחקרים שהיא וצוותה עורכים במעבדות מכון וולקני, שם הוקם מרכז הקנאביס הלאומי של ישראל כפי שחשפנו לראשונה.

כך למשל סטודנטים נחשפו בקורס לתוצאות ניסוי מדעי שהפריכו תאוריה הנפוצה בקרב מגדלים בו נבדקה השפעה של הוספת חומצות הומיות לאדמה בגידול קנאביס. הסתבר שהחומצות לא רק שלא שיפרו את התוצרת, אלא אף הורידו את כמות הקנבינואידים הראשיים, THC ו-CBD, בתפרחת.

מטרת הקורס, כך על פי הסילבוס (כאן), היא להקנות ידע בנושא קנאביס כגידול מרפא לרפואה מודרנית תוך מתן דגש על היבטים חקלאיים ויישומיים.

בין השאר לומדים הסטודנטים בקורס על בוטניקה של צמח הקנאביס, שימוש היסטורי בתרבויות העולם, חומרים פעילים בצמח (THC, CBD, CBN), טרפנים וטרפנואידים, פלבונואידים, סטנדרטיזציה של ייצור החומרים הפעילים בצמח, המערכת האנדוקנבינואידית בגוף האדם, המפ ופיתוח תעשיית ה-CBD, תהליך המדיקליזציה בארץ ובעולם והשפעות רפואיות של קנאביס.

למרבה הצער אין בקורס אפשרות ללימוד מעשי על צמחים חיים ואפילו לא לביקור של הסטודנטים בחוות קנאביס חוקית. הסיבה לכך, מבדיקה שלנו מול משרד הבריאות, היא איסור מוחלט שהטיל מנהל היק”ר יובל לנדשפט על כל ביקור בחוות.

בימים אלה עוסקת ברנשטיין בפיתוח זני קנאביס ואיפיון פורוטוקולים מומלצים לגידול, ואוספת טיפים מבוססי מדע שבעתיד יחשפו גם בפני הציבור.

“גידול הקנאביס המקצועי, מבוסס המדע, נמצא בחיתוליו ואנחנו גאים לעמוד בראש המחקר בתחום ולפתח ידע מקצועי לקידום הענף,” היא אומרת. “הסטודנטים בוגרי הקורס נחשפים למידע ייחודי ואני מאמינה שהם גם יובילו את הענף לפריצות דרך משמעותיות בעתיד”.

לצד הקורס הייחודי האוניברסיטה העברית היא ממובילות המחקר בתחום הקנאביס בישראל ומנהלת מרכז מחקר קנבינואידים מסועף בו חברים רמי דרג בתחום כולל פרופ’ רפאל משולם.

בעקבות הידיעה במגזין קנאביס הגיעה ד”ר ברנשטיין לראיון באולפן YNET:

חדשות